15 / Травень, 2020

Уряд 13 травня ухвалив рішення про доповнення переліку професійних захворювань, які можуть отримати медичні працівники внаслідок своєї професійної діяльності, коронавірусною хворобою COVID-19. Існуючий перелік профзахворювань містить близько 100 найменувань, в т.ч. і такі інфекційні хвороби, як туберкульоз, гепатити, СНІД.

Таке рішення посилить захист прав та інтересів медичних та інших працівників, які безпосередньо задіяні у ліквідації епідемії та лікуванні пацієнтів із захворюванням на коронавірус. Крім того, Міністерство охорони здоров'я отримало повноваження визначати перелік професій та посад таких працівників, аналогічно тому, як МОЗ визначив перелік медпрацівників, які зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2 (наказ МОЗ № 768 від 02.04.2020).

Довідково
До професійних захворювань належать такі захворювання, які виникли внаслідок професійної діяльності працюючого та зумовлені виключно або переважно впливом шкідливих речовин, певних видів робіт та інших факторів, пов’язаних з роботою, однократного впливу на працівника шкідливих факторів фізичного, біологічного та хімічного характеру.

Асоціація міст Україна розіслала громадам-членам АМУ листи-роз’яснення Державної служби України з питань праці (тут) та МОЗ України (тут) щодо проведення своєчасних розслідувань нещасних випадків/гострих професійних захворювань (інфікування COVID-19) у медичних та інших працівників, що пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження на COVID-19 та забезпечення їх соціального захисту.

З 13 по 20 квітня 2020 року більше 4500 медичних працівників закладів охорони здоров’я громад-членів Асоціації міст України взяли участь у дослідженні, яке проводилося Асоціацією міст України спільно з компанією «Active Group» та Всеукраїнським лікарським товариством, методом заповнення он-лайн анкет медичними працівниками. Загалом опитано 4510 медичних працівників. Презентація дослідження.

Понад дві третини (69,5%) опитаних медичних працівників сказали, що відчувають небезпеку, коли знаходяться на своєму робочому місці. 24,3% медиків описали своє відчуття на робочому місці як «повна небезпека», а 45,2% – як «швидше небезпека». 19,1% сказали про незначне зменшення безпеки, а 6% сказали, що вони цілком у безпеці під час виконання своїх обов’язків. 5,4% респондентів не визначились із оцінкою власної безпеки.

Також у рамках дослідження медики оцінили за 5-ти бальною шкалою рівень забезпеченості свого закладу засобами захисту, які є вкрай актуальними в умовах пандемії.

За отриманими оцінками виявилось, що дві третини медиків не забезпечені захисними окулярами та захисними костюмами. На один бал свою забезпеченість костюмами оцінили 41,4% респондентів, а на два бали – 29%. Окулярами забезпечені на одиницю 40% медпрацівників, а на двійку – 23,3%. Рештою засобів захисту незадовільно забезпечені від третини до понад половини працівників закладів охорони здоров’я (на думку працівників). АМУ надіслала до органів державної влади для врахування та прийняття відповідних рішень матеріали всеукраїнського соціологічного дослідження, проведеного дослідницькою компанією «Active Group» спільно з Асоціацією міст України та Всеукраїнським лікарським товариством у квітні 2020 року..

Асоціація міст України переконана, що для безпеки та захисту медичних працівників насамперед повинен бути сформований необхідний запас засобів індивідуального захисту у медичних закладах. Проблеми, які виникли в умовах надзвичайної ситуації, вимагають консолыдації зусиль та спільних дій влади національного, регіонального та місцевого рівнів.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)