04 / Березень, 2021
3 березня відбулося засідання Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, на якому розглядалися законопроєкти щодо запровадження якісної профільної середньої освіти та формування мережі ліцеїв (№№4629, №4629-1, №4665, №4682).
Асоціацію міст України на заході представляла аналітик з питань освіти Тетяна Куценко, яка приєдналася до засідання онлайн.
Під час засідання заступник голови Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Колебошин поінформував, що всі законопроєкти містять слушні положення, які необхідно врахувати в законопроєкті, який буде прийнятий за основу. Водночас, розглянувши проєкти Законів «Про внесення змін до статті 32 Закону України “Про повну загальну середню освіту” щодо доступності повної загальної середньої освіти» (№4665) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційного права громадян України на здобуття повної загальної середньої освіти» (№4682), Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді відправити їх на доопрацювання.
За основу було рекомендовано взяти законопроєкт №4629-1, в якому застосовується найбільш комплексний підхід до врегулювання питання функціонування профільної школи. У цьому законопроєкті, який є альтернативним до проєкту Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань діяльності ліцеїв та забезпечення доступності повної загальної середньої освіти» (№4629), пропонується внести зміни до Законів «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» з метою трансформації мережі закладів загальної середньої освіти, спрямованої на реалізацію реформи «Нова українська школа».
Як зазначив заступник голови Комітету, прийняття законопроєкту №4629-1 дозволить продовжити впровадження реформи повної загальної середньої освіти і сформувати сучасну мережу закладів, що забезпечить реалізацію конституційної гарантії здобуття повної загальної середньої освіти усіма дітьми. Однак цей законопроєкт потребує ретельної підготовки та внесення правок до другого читання.
Представниця Уповноваженого Верховної Ради з дотримання прав дитини та сім'ї Аксана Філіпішина, в цілому підтримуючи проєкт Закону, наголосила, що до другого читання необхідно усунути наявні у ньому проблемні і суперечливі питання, які стосуються завищених вимог до створення ліцеїв, що унеможливить їх заснування сільськими і селищними радами, а також наявної норми щодо конкурсного вступу до профільної школи.
Асоціація міст України в цілому підтримує законопроєкт №4629-1, зважаючи на важливі для органів місцевого самоврядування зміни, а саме:
  • можливість надання профільної середньої освіти в опорних закладах (без умов щодо обов’язкових чотирьох класів на паралелі);
  • виключення норми про обмеження до засновників ліцеїв (надання можливості усім громадам бути засновниками, а не лише міським громадам з населенням від 50 тис).
Разом з тим АМУ направила пропозиції та зауваження до цього законопроєкту, що стосуються:
- пропонованих змін до статті 32 Закону 463-IX в частині визначення умов для започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею, які практично унеможливлюють заснування ліцеїв сільським і селищними радами;
- внесення відповідних змін до Бюджетного кодексу (стаття 89), у якому вилучити норму про можливість фінансування ліцеїв лише міськими громадами з 50 тис. населення;
- врегулювання питань що стосуються вилучення повноважень районних рад щодо розвитку мережі шкіл;
- внесення зміни до інших норм Закону №463-IX, які звужують право учнів на здобуття повної загальної середньої освіти та ускладнюють виконання органами місцевого самоврядування повноважень у сфері освіти в частині забезпечення повної загальної середньої освіти.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)