01 / Квітень, 2020
Опублікований Державною службою статистики України експрес-випуск «Про оплату населенням житлово-комунальних послуг» прогнозовано показав низький рівень розрахунків споживачів за отримані житлово-комунальні послуги у лютому 2020 року.
Зокрема, рівень оплати за попередній місяць складає:
  • постачання теплової енергії та гарячої води - 80,4%;
  • централізованого водопостачання та водовідведення - 91,9%;
  • вивезення побутових відходів – 94,7%.
Такий рівень розрахунків є дещо вищим ніж у попередньому місяці, коли, наприклад, послуга з постачання теплової енергії та гарячої води була оплачена лише на 70,6%. При цьому потрібно враховувати ту обставину, що внаслідок недосконалості законодавства, майже протягом року заблокована можливість перегляду тарифів на комунальні послуги. Таким чином, діючі тарифи не враховують зміни вартості основних складових, і здебільшого є збитковими. Негативно вплинула на фінансово-економічний стан підприємств теплопостачання також постанова Кабміну від 24.12.2019 р №1082 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію та послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів у зв’язку із зміною ціни природного газу», якою підприємства зобов’язались здійснити перерахунки плати за відповідні послуги.
Внаслідок низького рівня розрахунків споживачів, на кінець лютого 2020 року їх заборгованість перед підприємствами ЖКГ склала:
  • за постачання теплової енергії та гарячої води – 22,4 млрд.грн;
  • за централізоване водопостачання та водовідведення – 4,8 млрд.грн,
  • за управління багатоквартирним будинком – 4,6 млрд.грн;
  • за надання послуг з вивезення побутових відходів – 0,9 млрд.грн.
Враховуючи низку прийнятих Верховною Радою та Урядом нормативних актів, спрямованих на соціальний захист населення, а також запровадження карантинних заходів, ситуація з рівнем оплати житлово-комунальних послуг за березень 2020 року буде лише погіршуватися. Потрібно також врахувати, що запровадження карантинних заходів напряму вплинуло на витрати підприємств ЖКГ, які не мають джерела відшкодування: забезпечення працівників підприємств транспортом, засобами індивідуального захисту, проведення дезінфекції на робочих місцях тощо. За таких умов, несвоєчасний розрахунок споживачів ставить під загрозу безперебійність роботи підприємств сфери, адже відсутність обігових коштів загрожує припиненням постачання енергоносіїв, необхідних для надання послуг.
Саме тому міські голови та керівники комунальних підприємств останні дні активно звертаються до мешканців своїх міст, наполягаючи на необхідності своєчасної оплати ними спожитих житлово-комунальних послуг. Адже лише від їх рівня відповідальності тепер залежить комфортне перебування в своїх помешканнях під час карантину. На жаль, можливості місцевих бюджетів закінчуються.
Так, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова Віталій Кличко так охарактеризував ситуацію: «…через вже запроваджені зміни у податковому законодавстві та заходи з обмеження діяльності деяких суб’єктів господарювання місцеві бюджети матимуть втрати щонайменше 15,6 млрд грн. Тільки втрати бюджету столиці - в умовах боротьби з коронавірусом - становитимуть близько 1,6 млрд грн. А через схвалення законопроєкту №3275, у громад не буде коштів на зарплати медикам, вчителям, соцпрацівникам, вихователям, працівникам транспорту і ЖКГ».
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)