23 / Жовтень, 2020

Органи місцевого самоврядування готують додаткові ліжка в лікарнях, обладнають відділення, зокрема м.Київ також виділяє кошти з резервного фонду столиці. Київський міський голова Віталій Кличко зазначив, що міська влада зверталася до МОЗ України з проханням забезпечити додатково прийом хворих киян в обладнані клініки з наявним медперсоналом Національної академії медичних наук та відомчих медичних закладів. Але поки невідомо, яке рішення прийняло Міністерство.
Асоціація міст звернулася до Міністра охорони здоров’я з проханням невідкладно виділити кошти за рахунок коштів Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 на першочергове придбання діагностичних тестів для розширення тестування населення. 
Наразі 17 жовтня 2020 року Розпорядженням Керівника робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня пов’язаної із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) Максима Степанова доручено повністю перепрофілювати заклади охорони здоров’я, які увійшли до Переліку закладів охорони здоров’я, які надають медичні послуги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2. Відповідно цим розпорядженням затверджено Вимоги до закладів охорони здоров’я, які внесені до Переліку закладів охорони здоров’я, які надають медичні послуги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 та підлягають повному перепрофілюванню для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19.
Вимогами передбачено, що пріоритетом для визначення повністю перепрофільованих закладів мають бути заклади, що знаходяться в містах обласного значення.
Робота закладів, які не є повністю перепрофільованими і мають відділення та/або корпуси для лікування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, допускається тільки у містах з населенням менше 100 000 осіб або при відсутності іншого закладу охорони здоров’я на адміністративно-територіальній одиниці для забезпечення медичних послуг, що не пов’язані з гострою респіраторною хворобою COVID-19.
Серед основних вимог до мережі закладів охорони здоров’я, які внесені до Переліку закладів охорони здоров’я, які надають медичні послуги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 та підлягають повному перепрофілюванню для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19 наступні:
  • Мінімальна кількість ліжок в закладах охорони здоров’я, які підлягають перепрофілюванню, становить 80, у тому числі не менше 8 ліжок  інтенсивної терапії;
  • Перепрофільований заклад має бути забезпечений подачею кисню на рівні не менше ніж на 50% від загальної кількості ліжок закладу або наявністю виходу централізованого постачання кисню у 50% приміщень, призначених для стаціонарного лікування у термін до 31.10.2020 р.
"Для цього держава виділила, зокрема Києву 29,6 млн грн., які поки що не надійшли. І визначила, що ці роботи мають бути проведені до 1 листопада. Разом з тим, урядом не внесено жодних змін в порядок закупівель робіт з капітального ремонту у частині спрощення цієї процедури. А сьогодні тільки процедура закупівлі займає близько двох місяців! І, якщо врахувати ще і ремонтні роботи, то до 1 листопада, встигнути - нереально ", - підкреслив мер Києва. Таке доручення від Кабміну отримали всі регіони.
Органи місцевого самоврядування працюють над організацією налагодженої системи кисневого постачання, а також забезпеченням кисневими концентраторами опорних лікарень. Адже це одна з умов для прийому хворих з гострою коронавірусною хворобою.
На заходи запобігання гострій коронавірусній хворобі з місцевих бюджетів вже витрачено 3,4 млрд грн., з них 1,3 млрд грн (з державного бюджету – 682 млн грн) на придбання медичного обладнання, 1,3 млрд грн (з державного бюджету - 473 млн грн) на придбання медикаментів, медичних виробів та витратних матеріалів тощо.
Кількість пацієнтів, які потребують госпіталізації, постійно збільшується. Тому, всі міста розгортають додаткові ліжка, у місті Києві вже розгорнуто майже 2800 ліжок в 22 лікарнях міста. 19 з цих лікарень вже приймають пацієнтів з вірусом. Три лікарні готуються і облаштовують відділення для лікування хворих COVID-19.
Епідемія гострої респіраторної хвороби COVID-19, недостатній рівень фінансування Програми медичних гарантій, занижені тарифи на медичні послуги, обмежена кількість пакетів медичних послуг передбачених Програмою медичних гарантій та неможливість надання планової медичної допомоги під час карантину лягли важким тягарем на місцеві бюджети. Це вимагає від органів місцевого самоврядування додаткового виділення значних ресурсів на здійснення доплат медичним працівникам, закупівлю медичного обладнання, засобів індивідуального захисту тощо. Так, наприклад, з бюджетів міст обласного значення здійснюється дофінансування Програми медичних гарантій у середньому 30-40%. АМУ неодноразово зверталася до Уряду прискрити придбання обладнання, засобів індивідуального захисту, доплат медичним працівнкиам тощо.
Аналітичний центр АМУ
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)