16 / Жовтень, 2022
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан 16 жовтня у прямому ефірі телеканалу «Еспресо» розповів про підготовку до опалювального сезону та формування стратегічних запасів енергоресурсів.
Перше питання ефіру стосувалося того, хто має відповідати за підготовку до опалювального сезону: Уряд чи місцева влада. Олександр Слобожанзазначив, що в цьому питанні законодавство чітко розмежовує повноваження. Однак не можна виділяти окремо відповідальність когось одного, адже подолання тих викликів, що наразі постали у підготовці до опалювального сезону - це спільна відповідальність Уряду та місцевого самоврядування.
«Це найскладніший опалювальний сезон, зокрема, гостро стоїть питання щодо наявності необхідних обсягів газу. Важливим для муніципалітетів лишається й питання різниці в тарифах. Відповідно, щоб тарифи не підвищувалися треба дотувати підприємства теплопостачання - це повністю відповідальність Уряду, який має передбачити належне фінансування» - розповів О.Слобожан.
Більше чотирьохсот об'єктів критичної інфраструктури в Україні постраждали від початку повномасштабного вторгнення рф. Вони потребують ремонту або повного відновлення.Агресор систематично руйнує об’єкти теплопостачання, що впливає на якість послуг. З цим викликом муніципальна влада самостійно справитися не може. Однак, вже були внесені зміни до Постанови Кабміну, які спрощують процес закупівлі громадами необхідного обладнання: електрогенератори, мобільні котельні тощо. Крім цього, допомогу надають міжнародні організації.
Щодо плану організації пунктів обігріву Олександр Слобожан розповів, що Правління АМУ спільно з ДСНС 22 серпня провели засідання, за результатами якого муніципальна влада визначилися з місцями обігріву та тепловими пунктами.
«Асоціація міст України закликає заклади освіти перейти в онлайн режим. Адже, по-перше, це безпека дітей. По-друге, саме школи, дитячі садочки та заклади позашкільної освіти найбільше споживають енергоресурсів. По-третє, якраз заклади освіти можуть стати точками обігріву населення та приготування гарячої їжі» - підкреслив Виконавчий директор АМУ.
Друге питання ефіру стосувалося запасів енергоносіїв. Олександр Слобожан зазначив, щоАМУ ще влітку зверталася до Профільного комітету з закликом передбачити в резервному фондів 5 мільярдів гривень на закупівлю необхідного обладнання. На жаль, було передбачено лише 1,4 млрд грн, але у Дербюджеті на 2023 рік вже передбачається 22,5 млрд грн.Однак відкритим залишається питання щодо швидкості проведення закупівель і доставки необхідних товарів до тих муніципалітетів, які цього потребують.
«Важливо також забезпечити резерви. Уряд поставив державними, напівкомерційним та комерційним структурами завдання накопичити запаси палива, зокрема, мазуту, деревини, газу тощо. Очільники громад та команда виконкому формують такі запаси. Однак муніципалітети мають обмежені можливості виходячи з наявних ресурсів та організації роботи комунальних службах» - сказав О.Слобожан та розповів, що для ефективної підготовки до опалювального сезону, громадам, перш за все, треба визначитись, де будуть знаходиться теплові пункти. По-друге, потрібно, знаючи кількість населення, розрахувати скільки треба тих чи інших енергоносіїв. Невеликі громади вирішують проблему заготовляючи дрова та використовуючи альтернативні види опалення. Великим містам альтернативні види опалення менш доступні, тому в них стратегічний запас формується з інших енергоносіїв: газ, мазут тощо. Також варто подбати про паливо до вжевстановлених запасних генераторів, особливо у школах, лікарнях, соцзакладах, пунктах обігріву.
Підсумовуючи Олександр Слобожан нагадав, що Асоціація міст України ще влітку наголошували на необхідності збільшити фінансування і закупівлю обладнання для обігріву. Адже вся територія України під загрозою, наразі ми бачимо близько 400 пошкоджених інфраструктурних об’єктів і їх кількість може збільшуватися. Він також подякував комунальникам, які дуже швидко відновлюють наслідки руйнувань та зазначив, що, на жаль, ресурси для відновлення не безкінечні, тому гостро стоїть питання закриття неба. Адже без цього ми будемо змушені постійно ліквідовувати наслідки російських обстрілів.
Галузь: