30 / Січень, 2023

24 січня Асоціація міст України провела засідання фахової мережі з питань публічних (комунальних) послуг та супутньої інфраструктури в рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

Під час заходу:
-розглянуті варіанти забезпечення об’єктів критичної інфраструктури електричною енергією; 
-обговорені проблеми в сфері житлово-комунального господарства, які виникають в процесі здійснення власних та делегованих повноважень невеликих територіальних громад; 
-визначені проблеми донорської підтримки для забезпечення діяльності критичної інфраструктури сфери ЖКГ.

Участь у засіданні фахової мережі з питань публічних (комунальних) послуг взяли представники органів місцевого самоврядування: сільські, селищні, місткі голови, заступники сільських, селищних, міських голів, керівники органів житлово-комунального господарства сільських, селищних, міських рад.

Модератором заходу виступив експерт Асоціації міст України з питань житлово-комунального господарства Олег Гарник.

Олена Сидоренко, Оржицький селищний голова, окреслила наступні проблемні питання у сфері житлово-комунального господарства, які виникають в процесі здійснення селищними радами та їх виконавчими органами повноважень:
-збитковість підприємств галузі, відсутність коштів на оновлення їх основних засобів;
-значне навантаження на житлово-комунальне господарство тилових громад у звязку зі збільшенням кількості населення за рахунок внутрішньо-переміщених осіб;
-мобілізація і відтік робочих кадрів;
-відсутність чіткого порядку відведення земельних ділянок (прибудинкових територій) під багатоквартирні будинки, що спричинить додаткові витрати з міського бюджету на їх утримання;
-забезпечення опалення комунальних закладів при недостатній кількості генераторів;
-діяльність перевіряючих суб'єктів у період воєнного стану;
-тарифи на житлово-комунальні послуги під час війни залишаються незмінними, при цьому піднімаються тарифи на електроенергію для юридичних осіб, ціна на пальне, що створює дефіцит коштів підприємств ЖКГ.

Світлана Сереженко, начальниця управління житлової політики та природних монополій департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, поділилась досвідом роботи під час воєнного стану, забезпечення об’єктів критичної інфраструктури електричною енергією в умовах нестабільної роботи енергосистеми України: «Сьогодні всі без винятку працюють у надскладних умовах, зумовлених нестачею працівників, ризиком ракетних атак, у режимі цілодобового зв’язку і повній взаємодії одне з одним. Тому опалювальний період 2022-2023 без перебільшення є найскладнішим за останні роки. На сьогодні містами ці виклики приймаються. Вже розроблено та напрацьовано алгоритм дій на період відсутності електропостачання, сформовано перелік обєктів критичної інфраструктури, визначено пріоритетність запуску обєктів. За рахунок ресурсів, які були залучені в минулому році з місцевого бюджету, вже сформовано модель роботи систем тепло- й водопостачання в умовах блек-ауту».

Також під час дискусії було озвучено ряд проблемних питань щодо забезпечення об’єктів критичної інфраструктури електричною енергією. Зокрема, про витрати на обслуговування генераторів підприємств теплопостачання та водопостачання, які не передбачені для включення до тарифу, тому їх доводиться компенсувати місцевим бюджетам за рахунок дотацій. Крім цього, підприємства з власними установками генерації електроенергії великої потужності в разі відсутності централізованої електроенергії можуть самостійно її виробляти та забезпечити значний відсоток потреб міста. Однак для транспортування електроенергії від цих підприємств до споживачів треба використовувати електричні мережі «Укренерго», але немає відповідного механізму взаємодії між ОМС і компанією.

Під час дискусії представники громад наголосили, що долати виклики в сфері ЖКГ, які виникають сьогодні перед ОМС, дуже часто доводиться на свій страх і ризик, адже вони не врегульовані законодавчо. Олег Гарник зазначив, що Асоціація міст України звернулася до Уряду щодо внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з тим, щоб врегулювати питання відведення земельних ділянок, в тому числі прибудинкових територій.

Також під час засідання учасники обговорили проблемні питання отримання донорської підтримки забезпечення діяльності критичної інфраструктури сфери ЖКГ.
Руслан Голуб, експерт з питань ЖКГ, розповів про інструменти та механізми донорськоі підтримки. Зокрема, йшлося про правила використання отриманої допомоги від міжнародних донорських організацій.

На кінець зустрічі представники органів місцевого самоврядування обговорили механізми, які створять можливості за умов воєнного стану забезпечити безперебійне надання житлово-комунальних послуг споживачам. У першу чергу це стосується підприємств теплопостачання, водопостачання і водовідведення.

Олег Гарник, експерт АМУ з питань ЖКГ, підбив підсумки засідання та запевнив, що Асоціація міст України візьме до розгляду усі нагальні проблеми, озвучені учасниками під час зустрічі.

Відео засідання фахової мережі з питань публічних (комунальних) послуг та супутньої інфраструктури знаходиться в Регіональних відділеннях Асоціації міст України.

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)