04 / Квітень, 2017
3-4 квітня у Києві проходить Міжнародний політичний форум «Професійна освіта та підготовка робітничих кадрів: сприяння соціально-економічному та регіональному розвитку України». Захід відбувається під патронатством Міністерства освіти і науки України, Федерації роботодавців України та Європейського фонду освіти (далі - ЄФО). Участь у форумі бере представник Асоціації міст України Людмила Мозгова.
У рамках форуму заплановано два стратегічних дні. Перший день розпочався технічною нарадою, метою якої було прийняття спільного розуміння проблем та шляхів впровадження реформ у сфері децентралізованої професійної освіти в Україні.
Захід відкрив із вітальним словом заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей, який наголосив, що «перед реформою професійної освіти стоять важливі завдання: забезпечення кваліфікованими майстрами, необхідним обладнанням, витратними матеріалами, а головне - якісним управлінням фінансами». Зазначаючи про важливість професійної освіти, Павло Хобзей зауважив: «Без підтримки бізнесу ми не вирішимо завдання професійної освіти».
Учасників технічної наради привітали керівник відділу економічної співпраці, соціального та регіонального розвитку Представництва Європейського Союзу в Україні Хуана Мера Кабейо та керівник операційного відділу ЄФО Анастасія Фетсі.
У рамках обговорення реформи професійної освіти спеціалістом у галузі управління професійною освітою та навчанням впродовж життя ЄФО Хосе Гальвіном Аррібасом було презентовано Зелену книгу з основний проблем децентралізації професійної освіти та варіантів їх вирішення. Варто зауважити, що Асоціація міст України долучалась до її обговорення на стадії проекту. У передмові до Зеленої книги автори висловили подяку АМУ за внесок у написання цього видання.
Обговорюючи зміст реформи професійної освіти в Україні, учасники почерпнули практичний досвід різних регіонів України, Чехії та інших європейських країн. Також мали можливість сформулювати запитання до міжнародних та вітчизняних експертів.
Особливої уваги заслуговує доповідь керівника стратегічного проекту зайнятості та працевлаштування ЄФО Дайга Ермсоне, яка відзначила важливу роль регіональних рад професійної освіти (стейкхолдерів) та акцентувала на необхідності вчити роботодавців прогнозувати свої потреби у людських ресурсах. «Проблема України полягає у тому, що ринок праці швидко розвивається, натомість поки прийметься новий освітній стандарт, зміняться підручники та програми, ринок праці зазнає суттєвих змін. Професійна освіта має реагувати на ці зміни якомога гнучкіше», – підкреслила експерт. «В Україні, поряд із іншим, існує також проблема різних джерел статистичних даних у цілому по державі», – додала Дайга Ермсоне.
Сьогодні захід продовжується у форматі політичного форуму високого рівня. У ньому беруть участь Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, директор ЄФО Мадлен Щербан та інші міжнародні та вітчизняні експерти.
«Система підготовки кадрів не трансформувалася до реальних потреб сучасності і потребує змін. Ми як Уряд спільно з Парламентом і профільним Комітетом ініціювали низку законодавчих змін, ми сьогодні працюємо над тим, щоб прийняти новий закон про освіту, професійно-технічну освіту. Нам потрібно вдосконалювати систему, тому що сьогодні економіка країни потребує висококваліфіковані кадри», – зазначив Володимир Гройсман.
За його словами, в Україні з економікою, що розвивається, потрібні професійні кваліфіковані робітничі кадри, про що також свідчить бізнес. На переконання Прем’єр-міністра, головна проблема сьогодні – слабка взаємодія системи професійно-технічної освіти із реальним сектором економіки. «Маємо забезпечити чіткі вимоги до самої професійно-технічної освіти і створити умови, за яких людина, яка закінчує цей заклад, отримує необхідні знання, навички і може одразу прийти працювати в реальний сектор», – переконаний Володимир Гройсман.
Геннадій Зубко нагадав, що в Україні підготовка кваліфікованих робітників для всіх галузей економіки здійснюється у 787 державних професійно-технічних навчальних закладах, в яких навчаються майже 285 тисяч осіб, натомість здобувачами вищої освіти є 1 млн 200 осіб. Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ зазначив, що місцева влада у партнерстві з бізнесом формує стратегії розвитку на основі конкурентних переваг регіону та кластерного підходу. «А відтак формує карту попиту на професійно-технічні спеціальності, що відповідає вимогам часу. Саме у відповідності до цих кластерів і має відбуватись професійно-технічна підготовка кадрів, має бути прописаний класифікатор спеціальностей», – сказав Геннадій Зубко.
Галузь: