03 / Травень, 2024

02 травня 2024 року Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури провело обговорення міжмуніципального співробітництва територіальних громад серед представників органів місцевого самоврядування та державної влади та презентацію Реєстру договорів про співробітництво територіальних громад.

Оксана Продан, Радниця Голови Асоціації міст України, звернула увагу учасників заходу на вже існуючі механізми співпраці громад та норми, які необхідно змінити для розвитку міжмуніципального співробітництва.

«Київська агломерація» після деокупації області стала дієвим механізмом взаємодопомоги, хоча і раніше, з 2019 року, працювала, в тому числі за підтримки Ради Європи», – зазначила Радниця Голови Асоціації міст Украіни.

Оксана Продан звернула увагу на міжмуніципальну допомогу громад одна одній всередині країни та допомогу наших іноземних партнерів українським громадам, яку супроводжує Асоціація міст України.

«30 міжнародних партнерств налагодили тільки за один рік українські територіальні громади завдяки спільній щоденній роботі Асоціації міст України спільно з  Радою європейських муніципалітетів та регіонів за підтримки Програми U-LEAD з Європою.

Крім цього, іноземні муніципалітети та їх обʼєднання за підтримки Асоціації міст України постійно надають допомогу українським муніципалітетам абсолютно різним чином, – від гуманітарної, технічної допомоги, до реабілітації дітей з територій активних бойових дій», – зазначила вона.

Для розвитку міжмуніципального співробітництва Асоціація міст України пропонує наступні зміни законодавства:
- відновлення незалежності місцевих бюджетів та спрощення міжбюджетних трансферів для допомоги громад одна одній, передбачених урядовою постановою №252 (відміна норм, запроваджених ПКМУ від 4 листопада 2022 року № 1239); 
- надання можливості посадовим особам місцевого самоврядування та депутатам місцевих рад, які не є військовозобовязаними, вільного виїзду за кордон для налагодження співпраці (відміна обмежень, запроваджених ПКМУ від 27 січня 2023 року №69); 
- ухвалення Верховною Радою України законопроєкту №9560, який допоможе реалізовувати міжбюджетні трансферти для допомоги військовим підрозділам;
- підтримка Парламентом України законопроєкту №9559-д, в тому числі з віднесенням у ньому до делегованих повноважень муніципалітетів допомогу військовим підрозділам. 

«Асоціація міст України надасть пропозиції та зауваження до презентованого під час заходу Реєстру договорів про співробітництво територіальних громад після його опрацювання. Важливо, щоб порядок внесення до реєстру, який має затверджуватися Урядом відповідно до проголосованого нещодавно законопроєкту 9450, був простим і не обмежував міжнародної муніципальної співпраці», – зазначила О.Продан.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)