03 / Грудень, 2024

02 - 03 грудня 2024 року в  Києві відбулася Конференція «Стан місцевого самоврядування: виклики та перспективи», організована Асоціацією міст України за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» у партнерстві з Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи, в якій взяли участь понад 350 представників місцевого самоврядування, державної влади та міжнародних інституцій.
 

З вітальними словами до учасників Конференції звернулися:
Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова,
Олександр Корнієнко, Перший заступник Голови Верховної Ради України,
Ремі Дюфло, Заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні,
Олена Томнюк, Заступник директора Програми «U-LEAD з Європою», керівник відділу регіонального розвитку,
Матьє Морі, Генеральний секретер Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи.

 

Віталій Кличко розповів про результати діяльності Асоціації міст України у 2024 році:

«Життєво важливим для нас є сьогодні єднання всередині держави, консолідація всіх зусиль. Тому ми в Асоціації докладаємо зусиль для посилення кожної громади; для допомоги тим громадам, які найбільше постраждали від агресії; для забезпечення сіл, селищ і міст необхідним фінансуванням.
Цього року нам вдалося відстояти в бюджетах громад:
- 64% ПДФО;
- єдиний податок;
- залучити фінансову підтримку з державного бюджету постраждалим територіям;
- зберегти для прикордонних і низки інших громад кошти реверсної дотації. 
Важливо, що підтримуючи один одного, єднаючись навколо спільних інтересів і спільної мети, ми стаємо сильнішими. А отже, сильнішою стає Україна», - зазначив Голова Асоціації міст України.

Віталій Кличко привітав представників громад з Днем місцевого самоврядування.

Олександр Корнієнко звернув увагу учасників Конференції на те, що у Верховній Раді України підтримують ініціативи і пропозиції, які надходять від місцевого самоврядування та що  важливо не втрачати законодавчий темп, активно запроваджувати усі здобутки з децентралізації.
 

Перший заступник Голови Верховної Ради України також зазначив на важливості нагадувати на міжнародному рівні про всіх, хто загинув, про цивільних полонених, а також про очільників громад, які досі знаходяться у полоні. 
 
Ремі Дюфло нагадав про важливість продовження розбудови спроможності українських громад для повної реалізації їхнього потенціалу. Роль місцевого самоврядування буде важливою для двох стратегічних процесів: процесу приєднання до ЄС та відновлення економіки. Приєднання до ЄС - це не просто бюрократичний процес, і тут багато що необхідно зробити на регіональному та місцевому рівнях. Децентралізація продемонструвала свій успіх, але попереду ще багато роботи. ЄС через такі ініціативи, як його флагманська програма «U-LEAD з Європою», яка підтримує цей захід, продовжуватиме підтримувати Україну в цих зусиллях.

 

Олена Томнюк подякувала Асоціації міст України за вагомі результати, яких вдалося досягнути завдяки дворічній співпраці Асоціації міст України та U-LEAD й зазначила, що протягом цього часу вдалося значно розширити кордони, налагодити десятки міжнародних партнерств між українськими та європейськими містами.

Матьє Морі звернув увагу на важливість проведення на законодавчому рівні розподілу повноважень органів влади й нагляду відповідно до ключових принципів Європейської хартії місцевого самоврядування.

 

«Важливо підкреслити, по перше, що Конгрес надає підтримку – і надалі надаватиме – в зусиллях щодо захисту інтересів місцевих та регіональних органів влади в Україні, посилення багаторівневого врядування та підтримки України на шляху інтеграції до Європейського Союзу.

По-друге, стійкість українських громад перебуває в центрі нашої спільної діяльності. Конгрес готовий і надалі підтримувати Секцію Асоціації міст України з питань розвитку деокупованих та тимчасово окупованих територій», – наголосив Матьє Морі.

У першій панельній дискусії: «Чітке розмежування повноважень, відповідні внутрішні структури муніципалітетів, пропорційна система нагляду за місцевими органами влади відповідно до Європейської Хартії місцевого самоврядування» взяли участь:
Олександр Корнієнко, Перший заступник Голови Верховної Ради України,
Роман Лозинський, Перший заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань деколонізації Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,
Олена Сидоренко, Оржицький селищний голова (Полтавська область),
Віталій Войцехівський, Член Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,
Василь Куйбіда, Координатор напряму «Місцеве самоврядування та децентралізація» Центру політико-правових реформ, головний науковий співробітник Інституту держави і права імені В.Корецького НАН України, Почесний член Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи,
Амелі Таршис-Інгре, Членкиня Конгресу, співдоповідачка з питань відновлення та відбудови України, Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи, Швеція,
Олександр Качура, Заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу, виконання міжнародно-правових зобов'язань України у сфері європейської інтеграції Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,
Тарас Кучма, Дрогобицький міський голова (Львівська область),
Наталія Алюшина, Голова Національного агентства України з питань державної служби.

      

 

Олександр Корнієнко зазначив, що наразі Україна рухається відповідно до затвердженої дорожньої карти щодо прийняття необхідних законопроєктів, що наближає нашу країну до країн Європейської співдружності у законодавчому полі. Він також звернув увагу, що наразі створюються умови для формування та врегулювання питань розподілу повноважень та відповідного до них фінансування громад. 

Роман Лозинський зауважив, що робота над проєктом Закону України «Про місцеві державні адміністрації», реєстр.№4298 розпочалася ще у 2020 році, тому редакцію наразі треба доопрацьовувати, у зв’язку із введенням воєнного стану документ потребує значного доопрацювання і коригувань. У нинішніх реаліях важливо віднайти баланс між державною та місцевою владою, адже змінився контекст, - роль органів місцевого самоврядування значно зросла, а значить необхідні й нові інструменти реалізації повноважень. У цьому контексті важливо зробити акцент на забезпеченні співпраці з органами місцевого самоврядування й шукати формулу поетапного розмежування повноважень.

 

 

Наталія Алюшина наголосила на важливості залучення органів місцевого самоврядування при вирішенні питань їх діяльності на центральному рівні. Вона зазначила про необхідність імплементації Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», №3077-IX, що потребуватиме потужної методичної та інформаційної роботи. Вона звернула увагу на такі важливі аспекти, як відновлення конкурсів на державну службу, формування нової моделі оплати праці та створення інформаційної системи управління людськими ресурсами. 

 

 

Олена Сидоренко наголосила, що чотирирічний досвід запровадження децентралізаційних принципів показав – у питаннях місцевого самоврядування важливо керуватися спільною вигодою для всіх без виключення громад, а повноваження при розподілі мають бути максимально наближені до людей.

 

 

Василь Куйбіда представив учасникам Конференції презентацію варіантів розподілу повноважень, критерії їх розподілу між видами публічної влади, а також наголосив на важливості дотримання визначеної класифікації при розподілі повноважень.

 

 

Олександр Качура зазначив, що законопроєкти мають відповідати нашим національним інтересам і не суперечити європейським нормам. При підготовці проєктів документів з децентралізації надзвичайно важливо відстоювати позиції місцевого самоврядування та створювати умови для розвитку громад.

 

 

Віталій Войцехівський зауважив, що законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні» №4298 в нинішній редакції це фактично новий документ у порівнянні з тим, який було розроблено у жовтні 2020 році. 

 

 

Амелі Таршис-Інгре запевнила у важливості для Конгресу продовження підтримки розвитку місцевого самоврядування в Україні, що існує потреба в удосконаленні розподілу повноважень на законодавчому рівні для забезпечення ефективного функціонування всіх рівнів влади без дублювання, адже, наприклад, військові адміністрації населених пунктів частково перебирають на себе ряд повноважень органів місцевого самоврядування.

 

 

Тарас Кучма наголосив на необхідності дотримання принципів Європейської хартії місцевого самоврядування та згуртованої боротьби за чіткий розподіл повноважень. Саме така позиція допоможе якісно завершити почату реформу з децентралізації.

  

 

Модерувала першу панель Радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан.


 
У другій панельній дискусії: «Бюджетне забезпечення територіальних громад на 2025 рік: потреби та можливості» взяли участь:
Іван Крулько, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету,
Оксана Жолнович, Міністр соціальної політики України,
Павло Фролов, Член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав ВПО,
Руслан Приходько, Заступник Міністра у справах ветеранів України,
Ростислав Тістик, Голова підкомітету з питань європейської інтеграції Комітету Верховної Ради України з питань бюджету,
Олександр Аліксійчук, Голова підкомітету з питань співробітництва територіальних громад та регіонів Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

 

Іван Крулько зазначив, що гроші мають іти за громадами, а не громади повинні бігати за грішми. Для зміцнення самоврядування важливо зберігати сталість законодавства, а держава і громади повинні бути насамперед партнерами.

 

 

Оксана Жолнович представила інструменти електронного кейс-менеджменту, в якому відображена соціальна історія кожної людини, та розказала про створення мережі центрів життєстійкості, до роботи в яких залучено психологів, соціальних менеджерів, про єдину національну платформу сімейних форм виховання та усиновлення, яка об’єднує максимальну кількість необхідних сервісів. Також Міністерка зазначила про програму надання житла для прийомних та патронатних сімей. Вона звернула увагу учасників Конференції на можливості використання так званих малих грантів (до 50 тис. дол.) для надання соціальних послуг сім’ям з дітьми, запровадження програми «Муніципальна няня», програми «єОздоровлення», надання ВПО похилого віку, особам з інвалідністю соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання, надання субсидії на оренду житла для ВПО та закликала представників громад надавати свої пропозиції органам виконавчої влади для збереження людського капіталу.

 

 

Павло Фролов зосередився на питанні фінансового забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб житлом, у тому числі при підготовці Держбюджету - 2025 та передбачення ресурсу на реалізацію публічних інвестиційних проєктів в ньому. Він зазначив, що на такі цілі закладено в Державному бюджеті на 2025 рік 36,5 млрд грн, з яких 18,9 млрд грн у вигляді субвенцій місцевим бюджетам. 

 

 

Ростислав Тістик розповів про розподіл коштів, які будуть спрямовані на створення безпечних умов у закладах освіти та охорони здоров’я. Він також звернув увагу на важливості виконання рекомендацій Єврокомісії у частині фіскальної децентралізації, виконанні середньострокового планування на державному рівні та проведенні реформи публічних інвестицій.
 

 

Олександр Аліксійчук закликав громади до активної міжнародної співпраці, вчитися у європейських громад писати стратегічні документи, розробляти проєктні заявки та залучати кошти європейських фінансових інституцій. 

 

 

Руслан Приходько розповів про реалізацію ветеранської політики та запровадження посади фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.  За його словами, такі спеціалісти забезпечуватимуть повний супровід  усього процесу повернення ветеранів та ветеранок в цивільне життя після завершення їхньої служби.

 

 

Модерував другу панель Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
 
У третій панельній дискусії: «Добре урядування. Відновлення з дотриманням принципів партисипативності та антикорупційності» взяли участь:
Віктор Павлущик, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції,
Назіа Рімен, Член Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, Велика Британія,
Наталія Козловська, Заступниця Міністра розвитку громад та територій України,
Андрій Стріхарський, Голова підкомітету з питань житлової політики та захисту інвестицій в об'єкти будівництва Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,
Микола Боровець, Звягельський міський голова (Житомирська область),
Сергій Горблюк, Державний експерт директорату розвитку Національної програми інформатизації Міністерства цифрової трансформації України,
Софія Руданецька, Секретар Київської міської молодіжної ради.


 

Віктор Павлущик розповів про роботу Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) з громадами, зосередив увагу на аспектах відновлення, відкритості, прозорості та максимальної залученості людей у житті громад. Він зазначив, що завданням НАЗК є допомогти посадовим особам виконувати закон, навчити їх і поділитися досвідом з громадами.

 

 

Назіа Рімен висловила рішучу підтримку Конгресу спільній ініціативі з Асоціацією міст України та Секретаріатом Кабінету Міністрів України - Загальнонаціональному конкурсу з відкритого урядування та оголосила Третій національний конкурс «Відкритий Уряд».

 

 

Наталія Козловська розповіла про проєкт Закону України «Про основні засади житлової політики», передумови його створення та інклюзивний процес розроблення. Також зупинилася на питаннях Державної житлової стратегії та Містобудівного кадастру.

 

 

Андрій Стріхарський зазначив про створення Національної ради з відновлення України від наслідків війни, функціонування програм «єВідновлення», «єОселя», закцентував увагу на розробці законопроєкту «Про основні засади відновлення України», а також підкреслив, що відновлення – складний процес, що потребує об’єднання бізнесу, органів місцевого самоврядування і державної влади.

 

 

Микола Боровець поділився досвідом впровадження проектів, які вдалося реалізувати, зокрема про ряд проєктів з Офісом Ради Європи: участь у  міжнародній Ініціативі «Партнерство «Відкритий Уряд – місцевий рівень», Громадських Асамблеях 2024. 
 

 

 

Сергій Горблюк надав учасникам Конференції інформацію про єдиний державний портал «Дія», що надає понад 125 електронних послуг, про типові програми, розроблені спільно з Асоціацією міст України та пілотну реалізацію вимірювання цифрової трансформації громад.

 

 

Софія Руданецька розповіла про виклики, з якими стикаються молодіжні ради та закцентувала увагу на тому, що відтік молоді з країни необхідно зупинити.

 

 

 

Модерував третю панель Перший заступник Миколаївського міського голови Віталій Луков.
 

У четвертій панельній дискусії: «Енергетична стійкість територіальних громад України» взяли участь: 

Олексій Кучеренко, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, Голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування ситуації із формуванням цін і тарифів на енергоресурси та комунальні послуги, 
Вікторія Гриб, Голова підкомітету з питань енергетичної безпеки Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, 
Марія Малая, Перша заступниця Голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України,
Андрій Портний, Сосницький селищний голова, Чернігівська область, 
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, 
Патрік Чайлд, Керівник місії міст та заступник Генерального директора, Генеральний директорат Європейської комісії з питань навколишнього середовища, 
Андре Собчак, Генеральний секретар, Eurocities.

Олексій Кучеренко поінформував про створення та напрямки роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування ситуації із формуванням цін і тарифів на енергоресурси та комунальні послуги. Він зазначив, що основна мета роботи ТСК – примусити Уряд, чиновників відповідних структур та національного регулятора до того, щоб в країні нарешті з'явилася об'єктивна й прозора тарифна політика, і розібратися, що таке економічно обґрунтовані витрати на надання кожної комунальної послуги, яка їх реальна вартість. Голова ТСК окремо виділив необхідність врегулювання проблеми заборгованості з різниці в тарифах, яка не вирішується роками. А також зазначив, що окремої уваги потребує і встановлення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення ліцензіатів національного регулятора, який не виконує свої обов’язки, звернув увагу на необхідності розробки трьох державних програм, які були б спрямовані на модернізацію підприємств ТКЕ, комунальної енергоефективної інфраструктури та житлового фонду. 

Вікторія Гриб поінформувала присутніх про основні напрямки роботи підкомітету з питань енергетичної безпеки Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг в частині енергетичної безпеки та стійкості. Вона зазначила, що для забезпечення стабільної роботи та стійкості енергосистеми потрібна потужна підтримка з боку наших міжнародних партнерів та донорів, посилення, зокрема, й горизонтальних зв’язків, на рівні громад та муніципалітетів, тому важливо активно включатися у процеси налагодження міжнародного співробітництва, писати проєктні заявки, озвучувати потреби, надавати пропозиції на усіх рівнях. 

Марія Малая розповіла про створення та принципи роботи Фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації. Вона зазначила, що основні завдання Фонду – підтримка державних програм енергоефективності, альтернативних джерел енергії та декарбонізації, залучення міжнародних кредитних коштів та грантів для реалізації інвестиційних проєктів, надійна окупність і повернення іноземних інвестицій і фінансових зобов'язань, а також звернула увагу, що Фонд працює з муніципалітетами та бізнесом, надаючи кредити під низькі відсотки (7% для вітчизняних виробників на 10 років) для впровадження сталих енергетичних рішень.

Андрій Портний поділився практичними кейсами, які напрацьовані в Сосницькій громаді для забезпечення енергонезалежності та енергобезпеки. Громадою було отримано 80 генераторів для створення умов енергетичної сталості в короткостроковому періоді, для довгострокової стійкості реалізовано два проєкти зі встановлення сонячних панелей, що дало можливість забезпечити безперебійним живленням місцеву лікарню та підприємство з водопостачання. Він зазначив, що акценти в роботі були зроблені також на розвиток та зміцнення міжнародного  партнерства.

Олександр Слобожан поінформував учасників Конференції про особливості проєкту SUN4Ukraine, який спрямований на сталий розвиток громад і має на меті підтримати українські муніципалітети в узгодженні їхніх планів відновлення з амбітними цілями кліматичної нейтральності. У межах проєкту планується надавати технічну підтримку та експертизу громадам, підтримувати муніципалітети у розробці Планів кліматичної нейтральності, адаптованих до їхніх потреб, сприяти співпраці та обміну найкращими практиками й інноваційними рішеннями, сприяти сталому довгостроковому плануванню.

Патрік Чайлд подякував представникам українських муніципалітетів, які висловили зацікавленість у співпраці з Місією Європейського Союзу з питань кліматично нейтральних та розумних міст. Він зауважив, що у межах Місії «Міста ЄС» проводиться тестування стратегії, розробляються інструменти та відбувається об’єднання навколо зелених та розумних міських перетворень, що завдяки проєкту SUN4Ukraine буде передано досвід впровадження, управління або фінансування кліматичних дій та міських перетворень, а в якості першого кроку SUN4Ukraine підтримає розробку Планів кліматичної нейтральності до 2050 року 12 флагманськими громадами з усієї України. Це також забезпечить прямий зв'язок з 100 європейськими містами-місіями з усіх країн-членів ЄС для обміну знаннями, які вони отримали в процесі розробки та впровадження власних Кліматичних міських контрактів. Наступним важливим кроком стане створення Українського хабу кліматичних міст, де всі міста зможуть отримати користь від розбудови потенціалу та обміну досвідом. 

 

Андре Собчак наголосив, що незважаючи на руйнівні наслідки російської війни, українці продовжують жити, працювати і невтомно боротися за свою свободу з дивовижною рішучістю. Він зазначив, що з самого початку війни європейські міста стояли поруч на знак солідарності та підтримки, надавали  гуманітарну допомогу, притулок та довгострокові партнерські відносини, щоб допомогти українським містам відновитися та відбудуватися. Він  запевнив усіх у подальшій підтримці і допомозі українським громадам в питаннях інтеграції цілей кліматичної нейтральності в їхні плани відновлення й зазначив, що наразі консорціум проєкту обрав 12 флагманських громад, які розпочнуть свій шлях до кліматичної нейтральності: Вінниця, Дніпро, Звягель, Калуш, Київ, Конотоп, Миколаїв, Нововолинськ, Первомайськ, Харків, Чернівці, Чернігів. 

 

Модерував четверту панельну дискусію Славутицький міський голова Юрій Фомічев.

Конференція завершилась відзначенням команд місцевого самоврядування до Дня місцевого самоврядування України, що з 2001 року визначений 07 грудня.

Фотографії Конференції «Стан місцевого самоврядування: виклики та перспективи».

Нагородження до Дня місцевого самоврядування.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)