19 / Червень, 2017
16 червня 2017 року Державна казначейська служба України розіслала практично у всі регіони проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за середньостроковими та безвідсотковими позиками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку», що передбачає примусове списання заборгованості за середньостроковими позиками за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Асоціація міст України категорично не підтримує таке рішення та звернулася до Прем’єр-міністра України з проханням не допустити прийняття цієї постанови та  вжити заходів (читати лист АМУ).
Асоціація має намір відстоювати свою позицію на засіданні Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності та засіданні Уряду.
Нагадаємо, що у 2009-2014 роках місцеві бюджети у зв’язку із невиконанням розрахованих Міністерством фінансів України показників закріплених доходів (фактично - через прорахунки Мінфіну при прогнозуванні) отримували середньострокові позики за механізмом постанови Уряду від 29.12.2010 №1203 «Про затвердження Порядку надання Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям і виконавчим органам відповідних місцевих рад середньострокових позик та їх погашення» за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на умовах їх повернення без нарахування відсотків за користування цими коштами.
Наразі у місцевих бюджетах обліковується заборгованість за середньостроковими позиками перед державним бюджетом у сумі 9,0 млрд грн.
АМУ підкреслює, що на той час позики надавалися на виконання делегованих державою повноважень. Органи місцевого самоврядування з метою виправлення прорахунків Мінфіну у плануванні дохідної бази місцевих бюджетів були змушені отримувати зазначені кошти, щоб забезпечити необхідними фінансовими ресурсами бюджетну сферу (освіта, охорона здоров’я, соцзахист тощо) та не допустити заборгованості з виплати заробітних плат, закупівлі медикаментів, придбання матеріалів, забезпечення продуктів харчування, оплати комунальних послуг та ін.
Натомість сьогодні Казначейство пропонує погасити заборгованість за рахунок знову таки коштів місцевих бюджетів без зазначення джерел покриття таких видатків чи шляхів отримання необхідних фінансових ресурсів. Таким чином, наголошують експерти АМУ, буде створено значне навантаження на місцеві бюджети.
Так заборгованість по м.Ватутіне (Черкаська область) складає 18% від загального фонду річного затвердженого бюджету на 2016 рік; м. Луцьк – 16%; м. Жовті Води (Дніпропетровська область) – 16%; м.Ізмаїл (Одеська область) - 15%,  м. Стрий (Львівська область) – 15%, по м. Жмеринка (Вінницька область) – 14%.  
Більш наочно про недолугість такого проекту говорять цифри у гривнях - по м.Дніпро заборгованість становить  316 млн грн (для порівняння: Програма розвитку міської інфраструктури Дніпра на 2017-2021 передбачає фінансування в обсязі 300 млн. грн.), по м. Кривий Ріг –  172,2 млн грн, по м. Києву - 3,7 млрд грн ( для порівняння: це майже 7 річних бюджетів міста Тернопіль або обсяг Державного фонду регіонального розвитку на рік, який спрямовується на виконання інвестиційних програм і проектів по всіх регіонах України та складає 1% від загального фонду Держбюджету на 2017 рік).
Крім того, проект постанови передбачає списання вказаної вище заборгованості починаючи вже з 2017 року, при тому, що кошти в місцевих бюджетах, які затверджувалися до 25 грудня 2016 року згідно з вимогами Бюджетного кодексу України, не передбачені.
Асоціація міст України вважає неприпустимим прийняття проекту постанови Уряду  «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за середньостроковими та безвідсотковими позиками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку», оскільки це призведе до розбалансування місцевих бюджетів та спричинить зменшення підтримки з боку органів місцевого самоврядування дій органів державної влади.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)