Механізми отримання допомоги учасниками бойових дій та особами з інвалідністю внаслідок війни для занять фізичною культурою та спортом, психологічної допомоги ветеранам війни, членам їх сімей зазначені в роз’ясненні Міністерства у справах ветеранів України, наданому 29 січня 2025 року під час Діалогового заходу з питань соціального захисту, проведеного Асоціацією міст України.
Участь у заході взяли понад 500 фахівців з питань соціального захисту населення, ветеранської політики, спорту, органів місцевого самоврядування сільських, селищних, міських рад – членів Асоціації міст України, а також представники Міністерства у справах ветеранів України.
Серед спікерів:
Приходько Руслан, заступник Міністра у справах ветеранів України,
Еверт Ольга, в.о. начальника управління фізичного та ментального здоров'я – начальниця відділу психологічної підтримки Міністерства у справах ветеранів України,
Жарова Талія, головна спеціалістка відділу спорту ветеранів Управління фізичного та ментального здоров'я Міністерства у справах ветеранів України.
Мета заходу – проаналізувати та систематизувати актуальні проблемні питання щодо:
- реалізації Постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни допомоги для занять фізичною культурою та спортом» №2 від 03 січня 2025 р., що регулює механізм виплати грошової допомоги учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни для занять фізичною культурою та спортом;
- змін до Порядку та умов надання психологічної допомоги ветеранам війни, членам їх сімей, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання психологічної допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та деяким іншим категоріям осіб» №1338 від 29 лютого 2022 р. зі змінами від 25 грудня 2024 року.
Руслан Приходько озвучив ініціативи Міністерства у справах ветеранів України щодо виплати грошової допомоги учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни для занять фізичною культурою та спортом, а також реабілітаційних спортивних заходів. Він наголосив на важливості мультиплікаційного підходу до реалізації цього питання як з боку держави, так і соціально відповідального бізнесу, зокрема мережі спортивних залів та клубів задля забезпечення комплексного підходу до питання реабілітації захисників. Спікер також відмітив позитивну співпрацю Асоціації міст України та профільного Міністерства у частині роботи з громадами для поглиблення і удосконалення ветеранської політики.
Ольга Еверт закцентувала увагу на психологічній реабілітації ветеранів та членів їх сімей, потребі збільшення фахівців, які б надавали таку допомогу. Вона загострила увагу на необхідності максимальної залученості фахівців і розширенні мережі закладів, які б надавали допомогу ветеранам у громадах для масштабування зазначеної ініціативи. Для заохочення та підвищення мотивації спеціалістів збільшено обсяг грошового відшкодування за надання послуг з психологічної допомоги, який залежатиме від досвіду та кваліфікації фахівця. Заключити відповідний контракт можуть фізичні та юридичні особи будь-якої форми власності. Експертка також наголосила на необхідності ведення Реєстру суб’єктів надання послуг із психологічної допомоги для ветеранів і членів їх сімей.
Талія Жарова надала роз’яснення щодо прийнятої Урядом Постанови «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни допомоги для занять фізичною культурою та спортом» №2 від 03 січня 2025 р., періоду реалізації експериментального проєкту, переліку отримувачів та надавачів допомоги для занять фізичною культурою та спортом. Вона повідомила, що у першому кварталі отримано 25 тисяч заявок, наразі формується мапа закладів, які вже готові до співпраці. Такі спортивні простори, у тому числі і басейни, будуть мати спеціальне маркування. Фахівчиня також детально розповіла про механізми подачі заявки. Для тих, хто не встиг зробити це зараз, наступна реєстрація відбудеться з 01-20 квітня, 1-20 липня, 1-20 жовтня 2025 року. Зареєстровані заявки пролонгуються автоматично до кінця поточного року.
Між учасниками заходу відбувся діалог, під час якого представники органів місцевого самоврядування отримали детальні роз’яснення профільних фахівців Міністерства у справах ветеранів України щодо реалізації експериментального проєкту, що на першому етапі має охопити 100 000 ветеранів. У подальшому цю цифру буде відкориговано відповідно до потреб та аналітичних даних отриманих результатів.
Людмила Яремчук, експертка з питань соціального захисту Асоціації міст України, модератор заходу, підбиваючи підсумки зустрічі наголосила на важливості забезпечення ветеранської політики у територіальних громадах.
Відеозапис засідання можна отримати в регіональних відділеннях Асоціації міст України.