22 / Листопад, 2024

Партнерська зустріч з розбудови словацько-українського партнерства у відновленні інфраструктури, гуманітарної допомоги та розвитку громад відбулась у Чернігові 21 листопада 2024 року. 

Участь у зустрічі взяли представники 9 громад Чернігівщини:
Городнянської міської громади,
Іванівської сільської громади,
Киїнської сільської громади,
Коропської селищної громади,
Корюківської міської громади,
Куликівської селищної громади,
Семенівської міської громади,
Сновської міської громади,
Тупичівської сільської громади.

«Ми дійсно віддані підтримці України і ми маємо чудові результати – реалізовані проєкти», – підкреслив Директор фонду «Відкритого суспільства Братислава» Федор Блащак.

У межах співпраці Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України та фондів Відкритого суспільства Братислава / NOS-OSF  і «Понтіс» реалізовано проєкти за трьома напрямками:
• посилення безпеки,
• відновлення обʼєктів соціальної інфраструктури,
• облаштування житла для тимчасовогорозміщення ВПО.

«Асоціація міст України і Чернігівське регіональне відділення зокрема, завжди стоять на варті інтересів місцевого самоврядування. В цьому році ми взялись за таку важку, складну справу – реалізацію інфраструктурних проєктів. Нам допомогли словацькі фонди «OSF» і «Pointis». Впевнений, що такий досвід, така співпраця посилить спроможність наших громад Чернігівщини, які сьогодні живуть і працюють у дуже непростих умовах», - розповів Виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Микола Силенко.

У прикордонній Городнянській громаді відремонтовано та обладнано приміщення, де зможуть тимчасово проживати 50 внутрішньопереміщених осіб. Також у Городнянській, Корюківській  і Сновській громадах встановлено модульні наземні укриття у людних місцях та на обʼєктах критичної інфраструктури.

«У нас ситуація так склалась, що з прикордоння постійно виїжджають люди. Наше завдання – щоб вони залишились в громаді. І тому цей проєкт для нас дуже важливий. Він не міг бути реалізований без співпраці з Асоціацією міст України, яка допомогла нам в налагодженні співпраці з словацькими партнерами (лінк на новину, якщо є). Ми проєктні роботи виконали, але знайти кошти для його реалізації було складно. І тут на допомогу нам прийшли партнери, це дуже приємно, і нам це величезна допомога», - зазначив Городнянський міський голова Андрій Богдан.

Іванівська громада – одна з найбільш постраждалих під час активної фази бойових дій. Тут у співпраці зі словацькими партнерами вдалося створити комфортні робочі умови для більш ніж 40 працівників Іванівської сільської ради. 

«Після деокупації громади нам, на жаль, залишилась розруха. Я думаю, вся Україна і не тільки Україна, знає, що у нас відбулося. І, звісно, першим було відновлення житла, освітніх і медичних закладів. Вже на потім ми залишали своє приміщення. Але й на даний час дуже багато проблем у громаді, які треба вирішувати. Тому ми точно б собі не дозволили облаштувати і зробити такий ремонт, який нам зробили донори», - повідомила Іванівський сільський голова Олена Швидка

Ще в пʼятьох громадах, серед яких Киїнська, Куликівська, Семенівська, за допомогою партнерів зі Словаччини реалізуються проєкти з ремонту та встановлення укриттів у закладах освіти. 

«У прикордоння є своя специфіка – коли відбуваються артобстріли,  повітряну тривогу ніхто не оголошує. І тому людина буквально має декілька секунд, щоб сховатись - такі укриття дійсно життєво важливі. Разом з тим, самостійно облаштувати таке укриття в нас немає ні ресурсу, ні кадрів», - зазначив Корюківський міський голова Ратан Ахмедов

«Трисвятськослобідський ліцей був пошкоджений в останні дні, коли рашисти виходили з нашої території. Ми зробили тут косметичний ремонт, але при довгих і частих тривогах стіни запотівали, не вистачало витяжки, були певні проблеми по внутрішнім туалетам. Завдяки нашим партнерам і донорам діти знаходяться в чудово відремонтованому сховищі», - розповів Киїнський сільський голова Андрій Головач.

Завдяки виконаним ремонтним роботам в Киїнській громаді змогли виділити для учнів випускних класів окремі кабінети – це значно полегшило навчальний процес та підготовку учнів до НМТ.

«Було прийнято рішення установити укриття біля стадіону. Також спортивна школа поруч, спортмайданчик багатофункціональний. Там постійно, навіть взимку, займаються люди. Тому, дійсно, для нас така допомога дуже важлива», - закцентував Сновський міський голова Олександр Медведьов.

«Наш дитячий садочок був збудований на болоті. Тобто стаціонарне протирадіаційне укриття збудувати було просто неможливо. Ми дійсно не знали, що робити. Питання про закриття садочка було найстрашніше у перспективі. Тому ми шукали вихід зберегти його. І так склалось, що до нас на допомогу прийшли наші друзі. З їх допомогою ми звели швидкоспоруджуване укриття на 50 місць, з двома виходами, яке стоїть на території садочка, і зараз воно повноцінно працює», - розповіла Тупичівський сільський голова Лариса Шовкова.

«Дійсно, в 22-му році ми мобілізувалися і зробили все, що було в наших силах. Але найголовнішою проблемою залишалася гідроізоляція – коли йшов дощ, то вода просто по стінах лилася в укриття. І знайти такі суми, щоб виконати ці роботи, ми не могли», - розповіла про виклики в громаді директорка Облонської загальноосвітньої школи Коропської громади Наталія Струтинська

«Це приміщення зможе розмістити майже тисячу осіб: учнів та персонал школи. Зроблено дуже багато роботи: заміна системи тепло-, водопостачання, стіни, підлога, облаштуваннясанвузлів – їх взагалі довелося робити з нуля. Тому різниця між тим, що було до і що є зараз – колосальна», - повідомила директорка Куликівського ліцею Оксана Орсагош.

У Семенівській громаді реалізують вже другий проєкт. Перший передбачав облаштування санвузлів, двох кімнат в частині укриття та один вхід. В ході реалізації другого проєкту буде відремонтовано вже все приміщення. Зроблено гідроізоляцію, відмостку, встановлено снігозатримувачі та водостоки, облаштовано санвузол для людей з інвалідністю та другу вхідну групу.

«Це найкраще укриття, я думаю, що на всю громаду, тому що воно найбільше, в ньому буде облаштовано все те, що має бути в укритті. Ним вже користується досить велика кількість людей, які працюють поруч, які мешкають поруч, люди знають, що воно працює і відкрито 24/7, тому це гарний прихисток в наших умовах, в яких ми зараз перебуваємо», - зазначила начальниця відділу освіти молоді та спорту Семенівської міської ради Олена Кресс.

Загалом завдяки реалізації цих проєктів понад 1300 учнів та учениць Чернігівщини зможуть повернутися до очного навчального процесу.

«Найбільшим викликом у цьому проекті було те, що потрібно було розповсюдити велику суму. І ми знали, що потрібно діяти швидко, ефективно та гнучко. Тому партнери, яких ми знайшли тут булиключовими елементами успіху. Це територія війни, а війна – це величезний ризик для людей, які тут живуть. І ми повинні розділити цей ризик, тому ми беремо його на себе. Думаю, що ми будемоприсутні тут, в Україні, і на Чернігівщині зокрема, у найближчі роки», - підсумував директор Фонду «OSF» Федор Блащак.

Також до зустрічі долучилися:
Інна Фесенко, генеральна директорка КНП «Чернігівська районна лікарня»,
Дмитро Іванов, СЕО «Добробат». 

Учасники зустрічі обговорили виклики, з якими довелося зіткнутися в ході реалізації проєктів, та напрямки подальшої співпраці. Результати спільної роботи високо оцінили і словацькі партнери. Для них основним завданням було допомогти тим, хто дійсно цього потребує.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)