18 / Травень, 2017
Відповідний лист був надісланий Голові Верховної Ради України А.В.Парубію  у зв’язку з реєстрацією народним депутатом України Вознюком Ю.В. законопроекту від 05.04.2016 №6286 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів та забезпечення збалансованості місцевих бюджетів внаслідок його скасування».
Законопроект пропонує скасувати акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів як окремий вид податку.
Нагадаємо, що даний податок зараховується в повному обсязі до бюджетів органів місцевого самоврядування та служить стабільним джерелом надходжень. За експертними оцінками можливі втрати місцевих бюджетів від скасування зазначеного джерела без надання відповідних компенсаторів можуть скласти 1,9 млрд грн (надходження за 2016 рік за даними ДФС).
Асоціація міст України категорично виступає проти схвалення законопроекту щодо скасування акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, посилаючись на ряд обґрунтованих зауважень.
Органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за всі проблеми та  жителів відповідних територій, тому повинні мати адекватний ресурс. Підготовка зазначених змін та їх схвалення парламентом неодмінно викличне зростання соціальної напруги та зменшення підтримки органів державної влади з боку органів місцевого самоврядування.
Раніше завдяки зусиллям Асоціації міст України вдалося не допустити прийняття аналогічного урядового законопроекту. Так, на засіданні Урядового комітету  з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності 6 квітня 2016 року Асоціація міст України виступила з наполегливою позицією щодо зняття з розгляду законопроекту по скасуванню роздрібного акцизу з тютюнових виробів. Як наслідок, це питання було знято з розгляду, а Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що Уряд не претендує на доходи місцевих бюджетів, «тютюновий» акциз залишатиметься на місцях. «Я як Прем'єр-міністр категорично проти цієї ініціативи. Нічого не буде скасовано для місцевих бюджетів. Ми залишаємо цей акциз і місцевим бюджетам у цьому питанні нічого абсолютно не загрожує», – наголосив він (читати ).
Крім того, АМУ рекомендувала доручити Мінфіну розробити законопроект про внесення змін до Податкового кодексу про вилучення вимоги щодо розробки законопроекту щодо скасування роздрібного акцизу з тютюнових виробів.
Доцільнішим є залишити чинну норму, яка ефективно працює і наповнює місцеві бюджети. Якщо буде здійснюватися перерозподіл в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України включається «ручний» механізм розподілу коштів. Існує загроза порушення нормального стабільного наповнення місцевих громад.
Асоціація міст України також направила відповідні звернення до голів депутатських фракцій та груп Верховної ради України з клопотанням щодо відхилення законопроекту №6286.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)