02 / Травень, 2019
Голова Асоціації міст України, мер Києва Віталій Кличко звернувся до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо підтримки інтересів місцевого самоврядування та недопущення скасування акцизного податку з роздрібної реалізації тютюнових виробів (читати лист).
Останнім часом почастішали ініціативи та посилюється тиск в питанні скасування акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюну та тютюнових виробів (роздрібний акциз з тютюну) – Федерація роботодавців України звернулась до Уряду з пропозицією скасувати сплату суб’єктами господарювання роздрібного акцизу з тютюну як фіскально неефективного та складного в адмініструванні податку. Крім того, у Парламенті зареєстровано законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування місцевих податків та зборів» (№ 10154-1 від 20.03.2019), яким, зокрема, також пропонується скасування норми справляння роздрібного акцизу з тютюну.
Вказані ініціативи в порушення статті 142 Конституції України, пункту 1 статті 27 Бюджетного кодексу України, статті 67 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містять механізм компенсації місцевим бюджетам втрат акцизного податку або джерел додаткових надходжень для досягнення їх збалансованості. Втрати місцевих бюджетів через скасування роздрібного акцизу з тютюну складуть понад 2,4 млрд грн та призведуть до їх розбалансування через відсутність компенсатора таких втрат.
Асоціація міст України категорично проти зазначених вище ініціатив та не підтримує їх. Зміни, що стосуються зменшення власних доходів сільських, селищних, міських рад є неприпустимими, суперечать основним принципам децентралізації та обмежують місцеве самоврядування. Запровадження роздрібного акцизу спрямовано на реалізацію реформи з децентралізації та є компенсатором від скасування низки джерел надходжень до місцевих бюджетів. Просування запропонованих ініціатив може покласти початок зведенню нанівець усіх докладених зусиль до впровадження децентралізаційної реформи та привести до її згортання.
Акцизний податок податок зараховується в повному обсязі до загального фонду бюджетів органів місцевого самоврядування та є їх стабільним джерелом надходжень. Зменшення цих надходжень негативно позначиться на виконанні органами місцевого самоврядування своїх повноважень. Завдяки коштам роздрібного акцизу органи місцевого самоврядування вперше за багато років суттєво збільшили видатки на оновлення комунальної інфраструктури та змогли здійснити значні обсяги робіт по будівництву та ремонту доріг, благоустрою, громадському транспорту, ремонту будівель, заходах з енергоефективності, освітленню вулиць, покращенню стану ЖКГ та інші напрями. Роздрібний акциз є також і інструментом стимулювання до інтенсифікації місцевого економічного розвитку та об’єднання громад.
Асоціація міст України вважає недостатньо переконливими та ґрунтовними аргументи, наведені ініціаторами скасування роздрібного акцизу з тютюну. Зокрема, припущення щодо неналежного адміністрування роздрібного акцизу не може бути підставою для його скасування. Крім того, проблема наявності тіньового елементу та ухилення від оподаткування притаманна майже кожному із видів податків, що справляються у країні: це і податок на доходи фізичних осіб де має місце тіньова зайнятість, і податок на прибуток – приховування доходів, і податок на додану вартість та інші. Але при цьому не виникає жодної ініціативи, наприклад, скасувати податок на доходи фізичних осіб.
У 2017 році Асоціація міст України зверталась до Уряду з проханням не допустити прийняття законопроекту, розробленого Мінфіном, яким також пропонувалось скасувати акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів як окремий вид податку. Тоді завдяки принциповій позиції Прем’єр-міністра України, а також діям АМУ, такі ініціативи не були реалізовані. АМУ сподівається, що ця позиція Глави Уряду залишиться незмінною. Крім того, АМУ продовжуватиме відстоювати інтереси місцевого самоврядування, зокрема, у питанні збереження зарахування до місцевих бюджетів податку з  роздрібної реалізації тютюну.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)