09 / Грудень, 2024

Анатолій Федорук, Голова Київського регіонального відділення, член Правління Асоціації міст України, Бучанський міський голова, виступив під час панельної дискусії «Позиції представників органів державної влади, місцевого самоврядування, експертного середовища щодо стану виконання Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні та окреслення подальших кроків щодо впровадження реформи децентралізації влади в Україні» Бучанського форуму «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція» 6 грудня 2024 року.
 
Анатолій Федорук нагадав всім, що в день 10-річниці з початку реформи з децентралізації, 01 квітня 2024 року, Правління Асоціації міст України схвалило Концепцію відновлення місцевого самоврядування, розроблену за участі міжнародних партнерів.

«Я, як член Правління Асоціації міст України, презентував Концепцію на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. З врахуванням цієї Концепції сформоване й звернення учасників Конференції «Стан місцевого самоврядування: виклики та перспективи», що відбулася 2-3 грудня 2024 року, з якого хочу зазначити наступні моменти:
- необхідно на державному рівні схвалити Концепцію відновлення місцевого самоврядування України, адже змінились умови з початку реформи;
- важливо не ставити воза попереду конів, а запрягати так, щоб зміни рухались і рухались на користь місцевому самоврядуванню за принципом субсидіарності, з розподілом на власні та делеговані повноваження органів місцевого самоврядування та встановленням нормативів за кожним із делегованих державою місцевому самоврядуванню повноважень;
- вирішити проблему скорочення депутатського корпусу, через яку  Україна ризикує втратити місцеве самоврядування й у тилових територіях. Тимчасовим виходом може бути зниження вимог до правомочного складу ради і вирішальної кількості голосів. І такі зміни до закону треба приймати вже зараз.

Надзвичайно важливо забезпечити в процесі планування і прийняття рішень щодо всіх питань, які безпосередньо стосуються муніципалітетів, своєчасні й належні консультації з представниками органів місцевого самоврядування, що забезпечить напрацювання ефективних рішень та єднання країни заради спільної Перемоги, відбудови й відновлення України».

Під час форуму також презентували звіт Ради Європи щодо стану реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. 

Олексій Кулеба, Віцепремʼєр-міністр - Міністр розвитку громад та територій України, зазначив, що дуже символічно, що такій форум проходить саме у Бучі, місті, яке пережило окупацію, а тепер знову стало прикладом зростання та розвитку.

«Спроможні та згуртовані громади – запорука стійкості України. Мінрозвитку зараз зосереджує чималі зусилля задля підвищення спроможності громад та впровадження євроінтеграційних процесів на місцях. Приклад відновлення Бучі — це приклад успішності реформи децентралізації. Цей факт підтверджує і звіт Ради Європи»,–  сказав Олексій Кулеба.

Міністерство розвитку громад та територій України чекає на пропозиції до нової редакції Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, яку планують презентувати навесні 2025 року. 

Олексій Рябикін, Заступник Міністра розвитку громад та територій України, зазначив, що Концепція буде розроблена разом з профільним парламентським Комітетом, асоціаціями органів місцевого самоврядування, громадськістю і вже у березні винесена на розгляд Кабінету Міністрів України.

«Вже за кілька дні ми розпочнемо консультації, спочатку - у вузькому форматі, а згодом проведемо і широке громадське обговорення. В результаті ми плануємо вийти на зважений стратегічний документ, який має бути не гіршим за чинну Концепцію, яка довела, що закладені у ній положення були правильними. В результаті реформу зараз високо оцінюють не лише в Україні, а в усьому цивілізованому світі», – сказав Олексій Рябикін.

Марк Коолс, Президент Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, зазначив, що Концепція, ухвалена у 2014 році, є важливим документом, який проклав шлях до визначних досягнень реформи в Україні. Проте ряд викликів залишаються актуальними, а широкомасштабне російське вторгнення посилило їх, дестабілізуючи місцеві бюджети та спричинивши необхідність тимчасового створення військових адміністрацій.

«Ми високо оцінюємо зобов’язання української влади оновити довгострокове бачення системи багаторівневого врядування в Україні після війни. Однією з ключових наших рекомендацій є те, що оновлена концепція має бути результатом процесу широких консультацій. До цього процесу мають бути залучені державна влада та місцеве самоврядування, незалежні експерти та громадянське суспільство. Рада Європи готова підтримати цю важливу роботу. Оновлена концепція повинна ґрунтуватися на фундаменті, закладеному в документі 2014 року, одночасно враховуючи нові та поточні виклики», – сказав Марк Коолс.

Присутні на форумі міжнародні партнери зазначили, що за 10 років реформи місцеве врядування в Україні значно зміцніло і вже не раз доводило свою спроможність долати величезні виклики. Партнери також запевнили, що і надалі підтримуватимуть Україну на шляху розвитку місцевого самоврядування. Про це зокрема сказали Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, Посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікс Бауманн, а також директорка Місії USAID в Україні Джулі А. Конен.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)