02 / Лютий, 2021
Асоціація міст України надала МОН пропозиції до проєкту постанови «Про внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами», яким пропонується внести зміни до Формули розподілу освітньої субвенції, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. №1088,  у зв’язку із затвердженням нового адміністративно-територіального устрою.
У пропозиціях АМУ зазначила, що затверджувати формулу, за якою розподіляють кошти освітньої субвенції з державного бюджету бюджетам громад, зважаючи на принципи прозорості й прогнозованості бюджетних процесів, необхідно перед прийняттям Державного бюджету, а не після того, як обсяг субвенції уже визначено. Освітня субвенція на 2021 рік у держбюджеті вже розподілена між бюджетами громад з урахуванням нового адміністративно-територіального устрою, при цьому такий розподіл здійснено без внесення змін до діючої Формули.
Тож наразі доцільніше розглядати Формулу як таку, що стосується розподілу освітньої субвенції наступного 2022 року. Це дасть можливість обґрунтувати та довести перед початком бюджетного процесу до громад показники, що будуть застосовуватися у новій Формулі. А також надасть час громадам для того, щоб спрогнозувати оптимізацію мережі закладів загальної середньої освіти, яку вони отримали від районів цього року.
Крім того, АМУ нагадала, що діюча Формула від початку була створена з урахуванням чинного на той час адміністративно-територіально устрою, та розподілом коштів між бюджетами районів, об’єднаних територіальних громад та міст обласного значення. Тому після завершення адміністративно-територіальної реформи виникла необхідність вивчити і проаналізувати потреби в освітній субвенції, на основі нових офіційних статистичних даних новосформованих громад, як відмінних від районів територіальних одиниць. І лише після цього ініціювати внесення змін до Формули. Окремо АМУ висловила зауваження щодо конкретних змін Формули, пропонованих у проєкті постанови.
Нагадаємо, АМУ взяла участь в засіданні Урядового Комітету з питань цифрової трансформації, розвитку громад і територій, освіти, науки та інновацій, охорони здоров’я, захисту довкілля, економічної, фінансової, правової політики та правоохоронної діяльності щодо внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Під час заходу експерти Асоціації роз'яснили зазначені пропозиції та зауваження до проєкту постанови.
Так, внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції наразі не на часі, оскільки обсяги субвенції місцевим бюджетам вже затверджені та доведені згідно Держбюджету на 2021 рік. Водночас нову Формулу, за якою розподілятимуться обсяги освітньої субвенції у 2022 році, слід підготувати до прийняття Держбюджету-2022, щоб територіальні громади мали достатньо часу для ґрунтовного аналізу і визначення потреб у сфері освіти.
Асоціація міст України виспловила готовність до доопрацювання проєкту постанови та її приведення у відповідність до нормативно-правової бази в освіті.
 
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)