24 / Червень, 2021
24-25 червня 2021 року в Одесі проходить Діалоговий захід з питань житлово-комунального господарства. Захід відбувається в рамках Ініціативи «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Учасники: керівники (представники) виконавчих органів з питань житлово-комунального господарства сільських, селищних, міських рад.
Запрошені: представники Міністерства розвитку громад та територій України, виконавчих органів Одеської міської ради, Одеської обласної державної адміністрації, комунальних підприємств м. Одеса.
Фасилітатором заходу виступив експерт з питань публічних (комунальних) послуг та відповідної інфраструктури Аналітичного центру Асоціації міст України Олег Гарник. Відкриваючи захід, він зазначив, що мета зустрічі - обговорення актуальних питань діяльності органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунального господарства, а саме: подолання кризових явищ в комунальній теплоенергетиці; виклики у галузі водопостачання та водовідведення; удосконалення механізму тарифоутворення; регулювання діяльності у галузі поводження з побутовими відходами (законопроєкт 2207-1-д); реалізація внесених змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; удосконалення житлового законодавства; законодавчі ініціативи по державному контролю у сфері ЖКГ.
Заступник Одеського міського голови Дмитро Жеман гостинно привітав всіх учасників в Одесі і побажав плідної роботи. Він подякував АМУ за консолідовану позицію щодо відстоювання інтересів громад у питанні безпроблемного забезпечення споживачів послугами підприємств теплопостачання. Дмитро Жеман також коротко розповів про кращі практики та новації Одеси у сфері ЖКГ.
Заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Сергій Підгайний у вітальному слові висловив сподівання на вироблення ідей та напрацювання пропозицій за результатами заходу. Він зазначив, що у сфері комунальної теплоенергетики накопичилося чимало проблемних питань, які необхідно спільно вирішувати. Представник Одеської ОДА висловив вдячність Асоціації міст за підтримку громад, зокрема, у вирішенні проблем комунальної теплоенергетики та забезпечення жителів громад якісним питним водопостачанням.
Після вступних промов розпочалося обговорення практичних питань у комунальній сфері, які зараз є найактуальнішими для громад.
Директор КП «Теплопостачання міста Одеси» Ганна Позднякова презентувала досвід роботи підприємства, розповіла про проблемні питання у сфері комунальної теплоенергетики, які більшою мірою є спільними для всіх громад і потребують негайного вирішення.
Експерт АМУ Олег Гарник детально розповів про проблему у забезпеченні постачання природним газом підприємств комунальної теплоенергетики, про проходження опалювального сезону 2020/2021 року, підготовку до опалювального сезону 2021/2022 року, а також стану виконання підписаного між Урядом України, НАК «Нафтогаз України», НКРЕКП та Асоціацією міст України Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
До обговорення проблемних питань галузі та законодавчих ініціатив, спрямованих на її вирішення, онлайн долучилася заступник Міністра розвитку громад та територій Наталія Хоцянівська. Вона акцентувала увагу на важливості прийняття у першому читанні законопроєкту №3508-д «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», зокрема зазначила, що положення законопроєкту розв’язують питання боргів теплопостачальних підприємств і є надзвичайно важливими для підготовки до опалювального сезону, адже без врегулювання заборгованості перед НАК «Нафтогаз України» теплокомуненерго не зможуть стати повноцінними учасниками ринку природного газу.
Про проблемні питання підприємств галузі водопостачання та водовідведення розповіли заступник директора «Інфоксводоканал» (Одеса) Анатолій Михайлістий та перший заступник Вишнівського сільського голови Галина Федончук. Також з представниками громад було обговорено введення в дію ДСанПіН-2020.
Саратський селищний голова Вікторія Райчева взяла активну участь в обговоренні законодавчих змін у сфері поводження з відходами розповіли. Учасники спільно шукали відповідь на питання: чи вирішить законопроєкт «Про управління відходами» ( 2207-1-д) існуючі проблеми галузі?
Про стягнення заборгованості за комунальні послуги з споживачів, законодавчі ініціативи та реалії, механізми удосконалення державного контролю у сфері житлово-комунального господарства інформував експерт АМУ Олег Гарник.
До обговорення Проєкту Житлового кодексу України долучилися заступник директора Департаменту житлової політики та благоустрою Мінрегіону Світлана Старцева (онлайн) та начальник Управління житлової політики та природних монополій Криворізької міської ради Світлана Сереженко.
Про переукладення договорів про надання комунальних послуг, публічні договори та реалізацію внесених змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в онлайн-режимі розповіла заступник директора Департаменту економіки систем життєзабезпечення Мінрегіону Наталія Кравченко.
Упродовж заходу відбувалося жваве обговорення, представники громад ділилися власним досвідом, ставили питання і черпали нові ідеї.
25 червня учасники ознайомляться з кращими реалізованими проєктами Одеси у сфері ЖКГ: відвідають КП «Одесаміськелектротранс», сучасні об’єкти благоустрою (Грецький та Стамбульські парки), проведуть огляд підземних контейнерних майданчиків з сонячними панелями.
Галузь: