01 / Листопад, 2021
29 жовтня у форматі онлайн відео відбувся Діалоговий захід АМУ з питань освіти, організований в рамках Ініціативи «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Учасники: заступники міських, селищних, сільських голів, керівники органів управління освітою міських, селищних, сільських рад, представник Міністерства освіти і науки України.
Фасилітатором діалогу виступила експертка АМУ з питань освіти аналітичного центру Тетяна Куценко.

Головна мета Діалогового заходу - представити розроблені аналітичним центром методичні рекомендації у сфері освіти «Питання оптимізації освітньої мережі».

У звязку з тим, що в Україні реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади проходить паралельно з реформою освіти, питання оптимізації освітньої мережі є надзвичайно актуальними для кожної громади. Сформовані адміністративним шляхом у 2020 році територіальні громади, отримали у комунальну власність заклади освіти. Мережа закладів освіти не була оптимізована на рівні районів і передана в такому ж неоптимізованому стані на базовий рівень. Утримання шкіл з малою наповнюваністю – є надважким навантаженням на місцевий бюджет, враховуючи, що розподіл освітньої субвенції не спирається на фактичну наповнюваність класів, а здійснюється відповідно до розрахункової, яку не в змозі забезпечити маленькі школи. Такі реалії стимулюють процеси оптимізації освітньої мережі на рівні громади, тому розроблені АМУ методичні рекомендації дозволять громадам на практиці ефективно здійснити  цей процес.

Темою зустрічі також було співробітництво громад, як дієвий механізм міжмуніципальної консолідації для вирішення спільних питань у сфері освіти.
 
Учасникам був представлений успішний досвід сільських і селищних територіальних громад у вирішенні питань освітньої сфери через укладання договорів про співробітництво. Секретар Більмацької селищної ради Ольга Тищенко зазначила, що співробітництво починається з ініціативи та розповіла про досвід налагодження співпраці із сусідніми територіальними громадами. Так, Більмацька селищна рада витупила ініціатором та уклала договори про співробітництво з сусідніми громадами у формі спільного фінансування (утримання) 10 комунальних закладів та установ, в тому числі 6 в галузі освіти. В результаті забезпечено своєчасне та безперебійне функціонування підприємств, установ і закладів Більмацької селищної територіальної громади та отримано додаткові надходження коштів до бюджету громади за договорами співробітництва (читати більше).
Перший заступник Солонянського селищного голови Ірина Грекова розповіла про переваги (отримання додаткового прибутку) та можливості (обмін досвідом, комунікація, допомога у розвитку) співробітництва у сфері освіти, наголосивши, що міжмуніципальне співробітництво – це взаємовигідна форма співпраці територіальних громад.
Представники територіальних громад обговорили й проблемні моменти, що можуть виникати під час організації співробітництва, реалізації та припинення спільних проектів. Також були узагальнені проблемні питання щодо використання вивільнених під час оптимізації мережі будівель закладів освіти.
Керівник Еспертної групи з питань нормативно-правового забезпечення та децентралізації в освіті Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Міністерства освіти та науки України Володимир Божинський роз’яснив позицію Міністерства про переоформлення установчих документів закладів освіти у зв’язку з трансформацією освітньої мережі та зі змінами в освітньому законодавстві.
Далі відбулася дискусія, що стосувалася питань перейменування закладів освіти, задля їх відповідності вимогам законодавства. Учасники обговорили можливі ризики, що виникають під час переоформлення статутів закладів освіти у зв’язку з реорганізацією чи перейменуванням закладів освіти. Усі проблемні питання роз’яснив представник МОН
Експертка АМУ з питань освіти Тетяна Куценко висвітлила ключові питання оптимізації і трансформації мережі закладів освіти в міській, сільській, селищній громаді та представила інструмент «калькулятор розрахунку освітньої субвенції» та його можливості в прогнозуванні оптимальної освітньої мережі (презентація).
На завершення експертка АМУ підсумувала виступи діалогового заходу та закликала учасників фахової мережі з питань освіти активніше використовувати інструмент міжмуніципального співробітництва у сфері освіти.
 
Відео заходу:

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)