22 / Лютий, 2021
Асоціація міст України розглянула проєкт Закону України «Про Захисників / Захисниць України та членів їх сімей» №4389, який знаходиться на розгляді Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Законопроєкт визначає права та державні гарантії осіб, які брали безпосередню участь в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та членів їх сімей.
Асоціація міст України в цілому підтримує підвищення соціальної захищеності воїнів, але водночас звертає увагу:
Законопроєкт покладає на місцеві бюджети додаткові видатки щодо фінансування:
♦ компенсації перевізнику вартості проїзду воїнів та членів сімей загиблих воїнів у громадському транспорті, транспорті загального користування в сільській місцевості та приміського сполучення;
♦ компенсації витрат, пов’язаних з пристосуванням житла до потреб особи з інвалідністю та поточним ремонтом жилого будинку або квартири, у яких проживає воїн з інвалідністю або члени сімей загиблого воїна;
♦ компенсації вартості орендної плати за гараж або місце стоянки, що орендуються особами для автомобілів, переобладнаних для воїнів з інвалідністю;
♦ компенсації за встановлення, обладнання та підключення широкополосного доступу до інтернету та відшкодування щомісячної плати за послуги доступу до інтернету воїнам з інвалідністю І групи.
Виконання зазначених норм потребуватиме суттєвих додаткових видатків з місцевих бюджетів. Відповідно до частини третьої статті 142 Конституції України витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. Водночас у законопроєкті не визначено джерела покриття зазначених видатків. Також суб’єкт права законодавчої ініціативи не надав фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки) до законопроєкту, що суперечить статті 91 Регламенту Верховної Ради України.
Окрім того, АМУ звертає увагу, що пільги, передбачені законопроєктом, діють за принципом екстериторіальності і не можуть залежати від доходів місцевих бюджетів. Не у всіх територіальних громадах є кошти для забезпечення вищезазначених державних пільг. А у разі неможливості забезпечити пільги, в територіальній громаді суттєво зросте соціальне напруження.
Оскільки зазначені пільги гарантуються державою, АМУ пропонує визначити їх фінансування за рахунок коштів державного бюджету
Законопроєктом визначається, що у разі неможливості здійснення обслуговування закладами соціального захисту населення, фізичним особам, які надають соціальні послуги воїнам з інвалідністю І групи, органи місцевого самоврядування виплачують грошову компенсацію на рівні прожиткового мінімуму.
По-перше, виконання зазначеної норми потребуватиме додаткових видатків з місцевих бюджетів. На сьогодні вартість грошової компенсації розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи - надавача соціальної послуги. По-друге, зазначена норма суперечить Закону України «Про соціальні послуги», оскільки встановлює умову – «неможливість здійснення обслуговування закладами соцзахисту». Це призведе до неможливості виконання законопроєкту і, як наслідок, підвищення соціального напруження в громаді.
АМУ пропонує норму привести у відповідність до чинного законодавства та/або передбачити, що додаткові виплати здійснюються за рахунок коштів державного бюджету.
Законопроєктом надається право членам сімей загиблих воїнів отримувати усі соціальні послуги безкоштовно незалежно від доходу. Зазначене суперечить статті 28 Закону України «Про соціальні послуги» та потребуватиме додаткових видатків з місцевих бюджетів.
АМУ пропонує норму привести у відповідність до чинного законодавства та/або передбачити відповідні компенсатори з державного бюджету місцевим бюджетам.
Асоціація міст України не підтримує законопроєкт №4389 у чинній редакції та пропонує Парламентському Комітету повернути його автору законодавчої ініціативи на доопрацювання.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)