10 / Грудень, 2020

10 грудня 2020 року аналітик АМУ з питань охорони здоров'я Світлана Осташко взяла участь у V Форумі місцевого самоврядування «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави». Організаторами заходу виступили Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Міністерство розвитку громад та територій України, Донецька та Луганська облдержадміністрації за підтримки Ради Європи. 

Аналітик АМУ виступаючи на панельній дискусії «Виклики COVID-19/ Кращі практики в Україні та Європі» звернула увагу на те, що зменшення доходів місцевих бюджетів у 2020 році, пов’язані з COVID-19 та заходами на його подолання, за прогнозними/оціночними розрахунками складе 40 млрд грн або 13% обсягу доходів місцевих бюджетівЗа підрахунками АМУ, збитки від пандемії за 10 місяців для громад склали 16,6 млрд гривень. Також через зміни у Держбюджеті місцеві бюджети втратять 9,6 млрд грн міжбюджетних трансфертів.
Аналітик АМУ наголосила на ключових проблемах: фінансування медицини за залишковим принципом, невідремонтовані та не підготовлені будівлі радянських часів, в яких не оновлювалося медичне обладнання. Вона зазначила, що в медичних закладах з самого початку пандемії були відсутні у достатній кількості:
необхідне спеціальне медичне обладнання для діагностики та лікування,
лабораторні центри у достатній кількості;
засоби індивідуального захисту;
► кисень;
► дезінфекційні засоби тощо.
Окрему увагу С.Осташко звернула на:
- недостатнє фінансування галузі охорони здоров’я: з Державного бюджету менше 5% ВВП йде на реалізацію програми медичних гарантій, що не дозволяє забезпечити надання необхідних пацієнтам послуг з медичного обслуговування належної якості;
- необхідності формування мережі закладів охорони здоров’я в умовах нового адміністративно-територіального устрою;
- дефіцит медичних кадрів.
​Аналітик підкреслила, що потрібно проводити правдиву інформаційну політику та забезпечувати якісну комунікацію з громадами щодо подальших кроків реформування вторинної та інших видів медичної допомоги. Також вона повідомила, що українські громади - міста, селища, села з перших днів оголошення пандемії активно долучилися до протидії поширенню коронавірусу. Місцеве самоврядування, окрім запровадження карантинних заходів, постійно виділяє кошти на підвищення заробітних плат та страхування медичних працівників, закупівлю ліків, масок, тестів, обладнання, будівництво та реконструкцію інфекційних відділень, організовує підвезення медиків на роботу, доставляє продукти харчування для літніх людей і соціально незахищених сімей. 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)