02 / Травень, 2018

У пʼятницю, 27 квітня 2018 року, аналітик Асоціації міст України Людмила Мозгова взяла участь у зустрічі Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич із членами робочої групи з підготовки законопроекту «Про загальну середню освіту». Окрім загальних питань, повʼязаних із необхідністю оприлюднення законопроекту, учасниками зустрічі порушувались також інші питання.

За результатами засідання Секції з питань освіти АМУ, що пройшла 19-20 квітня 2018 року в м. Луцьку, Людмила Мозгова сформулювала питання органів управління освітою:

Щодо забезпечення якості освіти органами управління освітою на місцевому рівні

Відповідно до Закону України «Про освіту» органи управління освітою (уповноважені засновниками органи) позбавлені права здійснювати контроль за освітньої діяльністю закладів освіти. Поряд із тим вони несуть відповідальність за якість освіти на місцевому рівні у частині забезпечення відповідного освітнього простору, розвитку мережі закладів та їх фінансуванні. Раніше такий моніторинг здійснювався під час фронтальних перевірок, адже за новими правилами інституційний аудит є обовʼязковим раз на 10 років. Аналітик АМУ Людмила Мозгова звернулась до Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич з проханням передбачити у законопроекті відповідні функції у повноваженнях органів управління освітою. Оскільки право ініціювати проведення позачергового інституційного аудиту належить лиш педагогічній, піклувальній радам та засновнику, Міністр прийняла рішення надати таке право також і органам управління освітою.

Щодо оплати праці педагогів закладів освіти «нового типу», які здійснювали поглиблене викладання навчальних предметів

Як зазначили учасники засідання Секції з питань освіти АМУ, в органів місцевого самоврядування залишились проблеми з оплатою праці педагогічних працівників, що продовжує здійснюватись за підвищеним окладом. Ці педагогічні працівники працювати в «закладах нового типу», де викладали предмети поглиблено. З набуттям чинності Закону України «Про освіту» всі заклади мають привести свої статути до відповідності новим нормам та вимогам відповідно початкової школи, гімназії та ліцею. Відповідно має бути унормована оплата праці. У той же час зберігаються норми трудового законодавства, згідно з якими не можна погіршувати оплату праці педагогів. Таким чином, ці педагогічні працівники додатково отримують раніше встановлені надбавки з урахуванням підвищення оплати праці. При цьому працюють у звичайних умовах, як й інші педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти.

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич зауважила, що такі заклади, де здійснювалась оплата праці за поглиблене викладання предметів, утворені рішенням органів місцевого самоврядування, а тому саме засновник має планувати фінансові видатки на їх утримання. На думку учасників зустрічі, всі права учнів мають бути збережені у частині здобуття ними освіти за обраною освітньою програмою, тому щороку таких класів буде менше, адже учні випускатимуться зі шкіл. Поряд із тим Міністр дала доручення юристам переглянути чинні інструкції на предмет внесення потрібних змін.

У той же час було порушено проблему щодо дефіциту освітньої субвенції на 2018 рік та необхідності внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції.

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич пообіцяла переглянути формулу розподілу освітньої субвенції та внести зміни, зокрема в частині поділу класів на групи. За результатами зустрічі пропозиції Асоціації міст України щодо перегляду обсягу освітньої субвенції на 2018 рік та внесення змін до її формульного розрахунку були також надіслані до МОН.

Окрім того, як зазначили у Міністерстві, проект Закону України «Про загальну середню освіту» буде оприлюднений найближчим часом на офіційному сайті Міністерства освіти і науки України.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)