25 / Квітень, 2019
Асоціація міст України звернулася до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням переглянути обсяги медичної субвенції на 2019 рік для недопущення заборгованості по заробітній платі, дефіциту коштів на лікування хворих на цукровий діабет І типу та хронічну ниркову недостатність (завантажити лист).
З урахуванням порушених громадами проблем у численних зверненнях до АМУ та досвіду 2018 року, у березні 2019 року АМУ провела опитування міст та об’єднаних територіальних громад про стан забезпеченості медичною субвенцією у цілому та, зокрема, на лікування хворих на цукровий діабет, ниркову недостатність та заробітну плату без урахування видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.
У 2018 році дефіцит медичної субвенції був зменшений, у тому числі завдяки діям АМУ, шляхом збільшення обсягу медичної субвенції за рахунок коштів з інших державних програм та резерву. Водночас, у Державному бюджеті на 2019 рік запланований обсяг медичної субвенції становить 55,7 млрд грн, тоді як у 2018 році він склав 57,3 млрд грн.
6 грудня 2018 року МОЗ у листі №10.1-09/3761/32534 підтвердило наявність дефіциту медичної субвенції у розмірі 36,8 млрд гривень, що складає 40% від потреби в обсязі 92,6 млрд грн. У 2019 році можливо частково буде покритий дефіцит за рахунок видатків Національної служби здоров’я України (у 2019 році - 19,3 млрд грн, 2018 році. – 8,2 млрд грн) при переході закладів охорони здоров’я на контракти з цією службою.
Отже, зберігається тенденція щодо низького рівня забезпеченості громад медичною субвенцією й у 2019 році, який залишається майже таким, як минулого року і складає у середньому 68% потреби на оплату поточних видатків закладів охорони здоров’я, не враховуючи видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.
Якщо ситуація не зміниться, передбаченим обсягом медичної субвенції неможливо буде покрити навіть потреби на оплату заробітної плати. Органи місцевого самоврядування вимушені додатково фінансувати у середньому 15% від потреби поточних видатків медичних закладів за рахунок власних надходжень місцевих бюджетів, що унеможливлює виділення коштів на розвиток та підтримку комунальних закладів охорони здоров’я. Однак, навіть з урахуванням дофінансування, дефіцит коштів складає 17%.
АМУ звертає увагу на те, що в органах місцевого самоврядування, які взяли участь в опитуванні, рівень забезпеченості коштами медичної субвенції на лікування хворих на цукровий діабет І типу у 2019 році становить у середньому 51,6%. А забезпеченість коштами медичної субвенції на лікування хворих на хронічну ниркову недостатність методом гемодіалізу (транспортування та лікування) у середньому складає 72,6%.
 
АМУ у 2018 році неодноразово наголошувала на критичному стані місцевих бюджетів для забезпечення фінансування видатків у галузі охорони здоров’я за рахунок медичної субвенції. Асоціація міст України зверталася до Прем’єр-міністра України з пропозицією переглянути обсяги медичної субвенції на 2018 рік та спрямувати на заклади охорони здоров’я у містах нерозподілені кошти додаткової дотації. У Зверненні АМУ до вищих органів державної влади, яке ухвалили учасники Дня діалогу з владою у Тернополі 24 вересня 2018 року, увійшло питання передбачення видатків на забезпечення лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет, хронічну ниркову недостатність здійснювати за окремою бюджетною програмою.
 
Нагадуємо, у 2018 році обсяг медичної субвенції покривав 66% потреби на оплату поточних видатків закладів охорони здоров’я, не враховуючи видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв. У переважній більшості опитаних міст обсяг медичної субвенції не покривав потреб на оплату заробітної плати з нарахуваннями. Ці міста в середньому дофінансовували 20% від потреби поточних видатків закладів охорони здоров’я за рахунок власних надходжень місцевих бюджетів. Однак цього було вкрай недостатньо.
Зокрема, були проблемними ситуації із забезпеченням препаратами інсуліну хворих на цукровий діабет, фінансуванням лікування хворих на ниркову недостатність та виплатами заборгованості по заробітним платам медикам. Розпорядженнями КМУ 5 разів перерозподілялися видатки державного бюджету протягом 2018 року і було збільшено медичну субвенцію на 5,6 млрд грн.
За офіційною інформацією, в Україні зареєстровано понад 1,200 млн хворих на цукровий діабет. Це захворювання посідає третє місце у світі за поширеністю після серцево-судинних і онкологічних захворювань. А кількість хворих, які потребують спеціалізованої нефрологічної допомоги, щорічно зростає: на 1 мільйон населення у рік реєструється близько 250 хворих з хронічною нирковою недостатністю (ХНН) V стадії. Лікування цих хвороб допомагає зберегти життя пацієнтам, запобігти ускладнення та забезпечити відповідну якість життя.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)