17 / Травень, 2021
Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики при опрацюванні до другого читання проєкту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях)» №4278 підтримав запропоновані до законопроєкту поправки, якими запроваджується поступове рівномірне збільшення ставок акцизного податку на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН).
Асоціація міст України підтримує запропоновану зміну ставок акцизного податку в цій частині. Адже це дозволить уникнути значних цінових стрибків на ТВЕНи, зберегти робочі місця в компаніях, що задіяні у виробництві та реалізації цих виробів, забезпечити надходження акцизного податку до бюджетів усіх рівнів. Підвищення ставки акцизного податку на ТВЕНи у 2021 році на 200% із подальшим поетапним щорічним підвищенням на 30% протягом 2022-2025 років є одним з механізмів захисту внутрішнього ринку виробництва та реалізації ТВЕНів в Україні від контрабанди з сусідніх країн, адже не призведе до стрімкого зростання ціни на ТВЕНи у порівнянні із звичайними сигаретами та вплине на зменшення обсягів їх нелегального ввезення до країни.
Саме таке рівномірне та поетапне підвищення ставок акцизного податку на ТВЕНи збалансує ситуацію та дозволить захистити легальний ринок їх реалізації та запобігти формуванню нелегального ринку ТВЕНів, а також уникнути зменшення надходжень акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (роздрібного акцизу на тютюн), що зараховується до бюджетів органів місцевого самоврядування.
Проте цього недостатньо для захисту легального ринку торгівлі від контрабанди і контрафакту та зменшення обсягів нелегального ринку. Задля недопущення зростання нелегального ринку торгівлі тютюновими виробами треба запроваджувати й інші заходи, зокрема:
► встановлення диференціації ставок на сигарети і ТВЕНи (на користь останніх), оскільки вирівнювання ставок акцизного податку на сигарети та на ТВЕНи у майбутньому (як це передбачено чинним законодавством) замість збалансування ринку навпаки призведе до втрат загальнодержавного акцизу та перерозподілу нелегального ринку реалізації між сигаретами та ТВЕНами;
► перегляд темпів щорічного зростання ставок акцизу на сигарети, тому що запроваджене підвищення ставок акцизного податку в Україні на сигарети призвело до суттєвого їх подорожчання у порівнянні з іншими країнами Європи, створивши тим самим сприятливі умови для їх контрабанди з сусідніх країн.
Отже, реалізація цих заходів наблизить вартість тютюнових та тютюновмістних виробів в Україні до середніх показників по країнах Європи, що зробить непривабливим їх нелегальне ввезення до країни та сприятиме зменшенню нелегального ринку.
Водночас Уряд розробив законопроєкт, який передбачає скасування роздрібного акцизу на тютюн. АМУ не підтримує таку ініціативу і замість цього пропонує альтернативний комплекс заходів, який не дозволить скасувати місцевий акциз з тютюну, збереже 2,4 млрд грн для бюджетів громад, а також дозволить збільшити надходження до місцевих бюджетів за рахунок детінізації роздрібної торгівлі тютюном вдвічі.
Асоціація міст України звернулася до Голови Парламенту з проханням:⇒ сприяти включенню найближчим часом у порядок денний пленарних засідань Верховної Ради України питання розгляду законопроєкту №4278 та пропонує Парпламенту підтримати зміни до Податкового Кодексу України в частині перегляду ставок акцизного податку на сигарети по відношенню до ТВЕНів та зменшення темпів щорічного зростання ставок акцизного податку на сигарети;⇒ ініціювати в подальшому внесення змін у законодавство щодо запровадження диференціації ставок акцизного податку на сигарети по відношенню до ТВЕНів та зменшення темпів щорічного зростання ставок акцизного податку на сигарети.
Галузь: