18 / Листопад, 2020
Як повідомляє Міністерство фінансів України, станом на 6 листопада 2020 року з Фонду боротьби з COVID-19 уже витрачено 39 млрд грн або 59% виділених коштів. З них на охорону здоров’я використано 6,6 млрд грн з 16,3 млрд грн передбачених коштів (або 40% коштів).
Слід зазначити, що з Фонду передбачене виділення 100 млн грн на закупівлю апаратів ШВЛ, з яких використано 42 млн грн. Майже 3 млрд грн передбачено на забезпечення лабораторій МОЗ та закупівлю засобів індивідуального захисту для працівників закладів охорони здоров’я, з яких наразі використано 709,7 млн грн. На субвенцію місцевим бюджетам для забезпечення лікарень киснем спрямовано 571 млн грн. Також на підвищення надбавок і доплат медичним працівникам витрачено 3,2 млрд грн з передбачених 6 млрд грн.
Важливо, що крім коштів Фонду, заходи зі протидії COVID-19 фінансуються також з інших джерел. Так, за програмою медичних гарантій, Національна служба здоров’я вже здійснила оплати закладам охорони здоров’я на суму понад 8 млрд грн за послуги, що пов’язані із лікуванням COVID-19 .
Станом на 5 листопада 2020 року з місцевих бюджетів витрачено 3,8 млрд грн на придбання товарів і послуг для запобігання поширенню COVID-19. Громади закуповують медичне обладнання, відкривають лабораторії, підводять кисень тощо.
Асоціація міст України звернулася до Уряду і наголосила, що наразі Бюджетний кодекс України передбачає досить широкі повноваження щодо фінансування охорони здоров’я. Зокрема, вони стосуються співфінансування оплати медичних послуг, які надаються в рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення, для покриття вартості комунальних послуг та енергоносіїв комунальних закладів охорони здоров’я (що належать відповідним територіальним громадам або є об’єктами права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, які перебувають в управлінні районних рад тощо).
Окрім того, згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування», забезпечення доступності і безоплатності медобслуговування на відповідній території, розвиток усіх видів медобслуговування та розвиток і вдосконалення мережі закладів охорони здоров’я відносяться до делегованих повноважень. Відповідно до ст. 143 Конституції, держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Держбюджету.
АМУ запропонувала при розробці відповідних змін до Бюджетного кодексу та Державного бюджету України забезпечити органи місцевого самоврядування належними фінансовими ресурсами для виконання делегованих повноважень, зокрема на забезпечення доступності і безоплатності медобслуговування.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: