18 / Лютий, 2022
17 лютого у Комітеті Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій під головуванням народного депутата, заступника голови профільного парламентського комітету Сергія Колебошина проведено робочу нараду на тему: «Вирішення питань додержання прав керівників закладів загальної середньої освіти в умовах пандемії коронавірусної хвороби CОVID-19».
На нараді були присутні: Данило Бондар - заступник керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Олег Єресько - Генеральний директор директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН, Сергій Горбачов - Освітній омбудсмен, Олексій Даниленко - В.о. генерального директора директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ, Ігор Поворозник - Керівник експертної групи з питань розвитку регіональних систем громадського здоров’я та прогнозування Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ, Євгеній Гостюминський - Державний експерт експертної групи з питань трудових відносин Директорату розвитку ринку праці та умов оплати праці Мінекономіки, Марія Аронова - Головний консультант Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, представники інших державних органів та установ. Асоціацію міст України представляла експерт з питань освіти Тетяна Куценко.
Розпочинаючи нараду, Головуючий Сергій Колебошин, зазначив, що освітня галузь була першою, для якої було передбачено відсторонення від роботи працівників, які відмовляються від вакцинації проти Covid-19, що спричинило до певних негативних наслідків. Зокрема він наголосив, що необхідно виробити спільне рішення для зазначеної проблеми, щоб директори шкіл не почували себе заручниками ситуації, адже вони виконували розпорядження Уряду.
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов повідомив про наявність численних звернень до нього з зазначеного питання та про те, що воно було прогнозованим. Також він зазначив, що його офісом здійснюється моніторинг розвитку ситуації.
При обговоренні проблеми представник МОН Олег Єресько зазначив, що міністерство відслідковує ситуацію щодо профілактичних щеплень працівників закладів освіти, і станом на сьогодні вже щеплено більше одного мільйона працівників сфери освіти (93,8%). На другу дозу очікують ще 3,4% освітян. При цьому майже чотири тисячізакладів середньої освіти працюють дистанційно (28,7%), а на канікулах перебувають лише чотири школи. Також він зазначив, що внаслідок допущення невакцинованих працівників до роботи існує загроза інфікування інших працівників та учнів закладу освіти.
Представник Мінекономіки нагадав, що міністерство розробило алгоритм дій для керівника відносно осіб, які підлягають відстороненню від роботи (Лист Мінекономіки від 03.11.2021 р. № 4706-06/52950-03) і що наявність рішення суду про скасування наказу директора школи та поновлення на роботі відсторонених працівників не відміняє норм Закону.
Представник АМУ Тетяна Куценко зазначила, що проблема також існує у тому, що у школах не передбачено юридичних працівників, так само, як і в місцевих органах управління освітою, що видатки на виконання рішення судів щодо відшкодування поновленим працівникам заробітної плати та моральної компенсації, а також в цілому на судові витрати перекладаються на місцеві бюджети територіальних громад. Вона наголосила, що розроблення алгоритму дій керівника школи, який повинен виконати рішення суду про поновлення працівника на роботі, в той же час виконати вимоги постанови КМУ № 1236, щодо відсторонення від роботи працівників, які відмовляються чи ухиляються від обов’язкових профілактичних щеплень, є вкрай актуальним питанням.
Для отримання офіційної відповіді МОН із зазначеного питання Асоціація міст України надіслала відповідний лист.
Галузь: