25 / Червень, 2019
З 17 по 21 червня 2019 року ЮНІСЕФ спільно із Міністерством молоді та спорту України провів навчальний візит в Естонію для обміну досвідом у напрямах формування і реалізації молодіжної політики.
Учасники начального візиту - представники Мінмолодьспорту, Асоціації міст України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, молодіжні працівники, а також члени молодіжних організацій Донецької та Луганської областей. Від АМУ у навчальному візиті участь взяв  аналітик Назар Миколюк. Навчальний візит відбувся в рамках програми ЮНІСЕФ «Посилення життєстійкості та громадської активності молоді у східній Україні», шо здійснюється за підтримки Європейського Союзу.
Українська делегація відвідала Міністерство освіти та науки Естонії, Естонський центр молодіжної роботи, Талліннський університет, молодіжні центри та молодіжні ради міст Таллінн і Тарту.
 
Естонія – невелика країна з населенням 1,3 млн громадян. Молоді в Естонії приблизно 270 тис., тобто приблизно 20% всіх жителів. За національним законодавством молодь – це населення віком від 7 до 26 років. Тоді як в Україні відповідно до Закону «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» молоддю вважаються особи від 14 до 35 років.
В Естонії відсутнє окреме Міністерство молоді, у цій країні молодіжна політика належить до сфери освіти та реалізується Міністерством освіти і науки. Основна ціль Міністерства полягає у формуванні інтегрованої молодіжної політики, яка охоплює всі сфери життєдіяльності громадян. Один з основних напрямків державної молодіжної політики – це залучення молоді до прийняття рішень на державному та місцевому рівнях. Так, з 2016 року голосувати на місцевих виборах мають право молодь з 16 років (на національних – з 18). В той же час, балотуватись на місцевих виборах громадяни поки що можуть тільки з 18 років.
 
Безпосередня робота з молоддю в Естонії здійснюється через молодіжні центри. Ця система по всій країні є дуже розгалуженою. Так, в Таллінні налічується 8 молодіжних центрів (у кожному району в місті) на 427 тис. осіб, а в Тарту – 5 молодіжних центрів на 93 тис. осіб. Молодіжний працівник в Естонії - це професія, яка потребує сертифікації. Всього в країні налічується близько 7000 працівників, які займаються молоддю (сюди входять, у тому числі працівники позашкільної освіти). Окрім «стаціонарних» молодіжних працівників, які працюють в молодіжних центрах, в Естонії є мобільні молодіжні працівники, які працюють в місцях скупчення молоді.
В Естонії також розвинута система молодіжних рад при муніципалітетах. Створення молодіжної ради при органі місцевого самоврядування передбачено законодавством, але не є обов'язковим. Всього в Естонії 79 муніципалітетів, у 44 з них працюють молодіжні ради. Відзначимо, що до адміністративної реформи в Естонії у 2017 році в країні було 200 муніципалітетів. Держава фінансово підтримує органи місцевого самоврядування в розвитку молодіжної політики. Для створення молодіжної ради та налагодження роботи з молоддю кожен муніципалітет може отримати від держави 1000 Євро.
 
Для адекватного реагування на виклики, що стоять перед естонським суспільством, дуже важливим є те, як і в якому напрямку розвивається молоде покоління в Естонії, а також які зміни воно хоче побачити в своїй родині, місцевій громаді і державі. Молоді люди прогресивні і максимально відкриті для змін. У формуванні умов, при яких молодь може краще розкривати свій потенціал і приймати рішення, які стосуються їхнього життя, молодіжна робота відіграє важливу роль. Одна з цілей Програми розвитку молодіжної сфери Естонії полягає в тому, щоб надати молодим людям більшій вибір можливостей для розкриття свого творчого потенціалу і потенціалу розвитку, розширити можливості для молодіжної творчості, прояву ініціативи і організації спільної діяльності.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)