07 / Лютий, 2020
6 лютого у Міністерстві фінансів України відбулась робоча нарада із представниками асоціацій органів місцевого самоврядування на тему «Місцеве самоврядування та реформа міжбюджетних відносин» під керівництвом заступника Міністра фінансів України Геннадія Пліса. Асоціацію міст України представляли аналітик Аналітичного центру Тетяна Палійчук та експерт Центрального офісу впровадження децентралізаційної реформи Вікторія Кобялко.
 
На зустрічі учасники обговорили важливі для місцевого самоврядування питання у сфері місцевих фінансів:
  • фінансове вирівнювання в Україні: сильні та слабкі сторони;
  • створення інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA»;
  • розширення дохідної бази місцевих бюджетів та інші питання, пов’язані з підвищенням рівня фінансового забезпечення місцевих бюджетів.
Геннадій Пліс розпочав нараду із вітального слова, розкрив переваги і недоліки діючої системи фінансового вирівнювання, підняв питання доцільності переходу сплати податку на доходи фізичних осіб за місцем проживання та необхідності перегляду існуючого переліку міжбюджетних трансфертів.
Тетяна Палійчук представила пропозиції АМУ щодо системи фінансового вирівнювання, зокрема щодо врахування значення індексу для визначення розмірів базової та реверсної дотацій при здійсненні вирівнювання податкоспроможності бюджетів міст обласного значення, бюджетів ОТГ, районних бюджетів.
Таким чином, якщо значення індексу:
  • в межах 1,0-1,1 – вирівнювання не здійснюється;
  • менше 1,0 – надається базова дотація відповідному бюджету в обсязі 100 відсотків суми, необхідної для досягнення значення такого індексу забезпеченості відповідного бюджету 1,0;
  • більше 1,1 – передається реверсна дотація з відповідного бюджету в обсязі 20 відсотків суми, що перевищує значення такого індексу 1,1.
Також Тетяна Палійчук звернула увагу на те, що подальше удосконалення фінансового вирівнювання є доцільним вже за підсумками завершення адміністративно-територіальної реформи, внесенням змін до системи оподаткування податком на доходи фізичних осіб та із перерозподілом фіскальних та видаткових повноважень між органами державної влади та місцевого самоврядування.
Олена Мачульна, в. о. директора Департаменту місцевих бюджетів, ознайомила учасників зустрічі із інформаційно-аналітичною системою управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA». Вона зазначила, що у пілотний проєкт «LOGICA» впроваджується щодо місцевих бюджетів 4 областей України (Вінницької, Дніпропетровської, Львівської та Черкаської областей), а це близько 2 тисяч місцевих фінансових органів, які апробують застосування у роботі такого програмного забезпечення (завантажити презентацію). 
Вікторія Кобялко представила пропозиції АМУ щодо розширення дохідної бази місцевих бюджетів та інші питання, пов’язані з підвищенням рівня фінансового забезпечення місцевих бюджетів.
        Пропозиції АМУ:
  1. надати органам місцевого самоврядування повноваження з формування та ведення муніципальних фіскальних реєстрів для забезпечення належного адміністрування місцевих податків та зборів за об’єктам, які відсутні у Державних реєстрах;
   2. передбачити право користування органами місцевого самоврядування податковою базою Державної податкової служби України (АС «Податковий блок»);
   3. відновити проведення індексації нормативної грошової оцінки землі та встановлення коефіцієнту індексації на рівні реального індексу інфляції;
   4. скасувати всі пільги, встановлені державою, та надати повноваження щодо встановлення таких пільг виключно сільським, селищним, міським радам;
  5. оновити ліцензійні умови і механізм видачі ліцензії на провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей з метою надходжень до місцевих бюджетів плати за видачу ліцензії на випуск і проведення лотерей та детінізації ринку лотерей.
Учасники визначили напрямки співпраці щодо подальшого удосконалення фінансового вирівнювання, міжбюджетних трансфертів, системи оподаткування податком на доходи фізичних осіб та вирішення проблемних питань у сфері місцевих фінансів.
 
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)