22 / Квітень, 2019
Асоціація міст України звернулася до в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун щодо вирішення ситуації в містах із вкрай незадовільним рівнем забезпеченості цільовими коштами на заробітну плату, лікування хворих на цукровий діабет І типу та хронічну ниркову недостатність (завантажити лист АМУ). Ця проблема багаторазово порушувалася у зверненнях громад до Асоціації міст України.
АМУ, з урахуванням порушених громадами проблем та досвіду 2018 року, провела у березні 2019 року опитування органів місцевого самоврядування про стан забезпеченості медичною субвенцією у цілому та, зокрема, на лікування хворих на цукровий діабет, ниркову недостатність та заробітну плату без урахування видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.
Дійсно, проблема недофінансування лікування хворих на цукровий діабет І типу залишається надзвичайно актуальною в 2019 році як і протягом останніх років. Відповідно до листа МОЗ України від 17.01.2019 №10.1-18/4266/1286 у складі видатків медичної субвенції на 2019 рік передбачено обсяг цільових коштів для лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет 841,2 млн грн, що на 128,0 млн гривень (13%) менше від потреби, яка становить 969,2 млн грн. У той же час в опитаних органів місцевого самоврядування рівень забезпеченості коштами на відшкодування лікарських засобів для лікування цукрового діабету І типу склав у середньому 51,6%. Лише деякі громади мають змогу виділити у 2019 році 6,8 млн грн додаткових коштів з місцевого бюджету на цю мету. Отже, ситуація, що склалася повністю повторює минулорічну, коли у другому півріччі виник суттєвий брак коштів для відшкодування вартості лікарських засобів для лікування цукрового діабету І типу, хронічну ниркову недостатність та виплат заробітної плати. Забезпечити фінансуванням ці видатки з бюджетів громад сіл, селищ та міст неможливо через брак коштів.
АМУ також наголошує на критичному стані бюджетів громад сіл, селищ та міст у забезпеченні делегованих повноважень. У 2019 році рівень фінансування видатків у галузі охорони здоров’я за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету є вкрай недостатнім. За розрахунками Асоціації у 2019 році незабезпеченість видатків на утримання закладів охорони здоров’я коштами медичної субвенції, яка з 2018 року спрямовується лише на оплату поточних видатків, крім видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв, становить 36,4%. Однак, навіть з урахуванням дофінансування з місцевих бюджетів, дефіцит коштів складає 23%.
Враховуючи усі перераховані проблеми, Асоціація міст України наполягає на недопущенні повторення ситуації минулого року та просить вирішити порушені питання і передбачити кошти на заробітну плату, забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну та лікування хворих на ниркову недостатність до кінця 2019 року та наступні роки.Асоціація міст України очікує, що спільними зусиллями органи місцевого самоврядування та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, забезпечать право кожного громадянина на безоплатне отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров'я медичної допомоги.
Нагадаємо, АМУ постійно наголошувала на критичному стані місцевих бюджетів у 2018 році для забезпечення фінансування видатків у галузі охорони здоров’я за рахунок медичної субвенції. Асоціація міст України зверталася до Прем’єр-міністра України з пропозицією переглянути обсяги медичної субвенції на 2018 рік та спрямувати на заклади охорони здоров’я у містах нерозподілені кошти додаткової дотації. У Зверненні АМУ до вищих органів державної влади, яке ухвалили учасники Дня діалогу з владою у Тернополі 24 вересня 2018 року, увійшло питання передбачення видатків на забезпечення лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет, хронічну ниркову недостатність здійснювати за окремою бюджетною програмою.
Довідково
За офіційною інформацією, в Україні зареєстровано понад мільйон двісті тисяч хворих на цукровий діабет. Це захворювання посідає третє місце у світі за поширеністю після серцево-судинних і онкологічних захворювань. А кількість хворих, які потребують спеціалізованої нефрологічної допомоги, щорічно зростає: на 1 мільйон населення у рік реєструється близько 250 хворих з хронічною нирковою недостатністю (ХНН) V стадії. Лікування цих хвороб допомагає зберегти життя пацієнтам, запобігти ускладнення та забезпечити відповідну якість життя.
Галузь: