16 / Вересень, 2019

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 року № 822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників і установ освіти і науки» (далі ‒ Постанова) передбачено зростання оплати праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників і установ освіти і науки у 2020 році на 20–70% та подальше поетапне підвищення протягом 2021–2023 років і планується, аби у 2023 році посадовий оклад освітян зріс до чотирьох прожиткових мінімумів.

Для забезпечення реалізації положень, визначених у постанові необхідно збільшити обсяги освітньої субвенції з пропорційним врахуванням обсягів підвищення посадових окладів. Так, за підрахунками Асоціації міст України обсяг освітньої субвенції місцевим бюджетам тільки у 2020 році має становити не менше 105 млрд гривень (у проєкті Державного бюджету України на 2020 рік передбачено лише 77,5 млрд грн). Окрім цього, Постановою передбачається підвищення посадових окладів педагогічних працівників закладів дошкільної та позашкільної освіти, заробітна плата яких оплачується з власних ресурсів громад. Звертаємо увагу, що відповідно до статті 142 Конституції України держава компенсує витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади. З метою дотримання норм Конституції пропонуємо компенсувати додаткові видатки на заробітну плату педагогічних працівників закладів дошкільної, позашкільної освіти за рахунок додаткової субвенції місцевим бюджетам з Державного бюджету України. За підрахунками Асоціації міст України, на ці потреби слід спрямувати 14 млрд гривень.

Зважаючи на це, Асоціація міст України листом від 13 вересня 2019 року № 5-468 звернулась до Прем'єр-міністра України Олексія Гончарука з проханням у разі неможливості передбачити належний обсяг освітньої субвенції та субвенції на відшкодування місцевим бюджетам коштів на підвищення заробітної плати педагогічним працівникам закладів дошкільної і позашкільної освіти відтермінувати виконання постанови або її скасувати.

Аналітичний центр АМУ

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)