03 / Березень, 2020

3 березня Кабінет Міністрів прийняв рішення про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для лікування хворих на цукровий діабет інсуліном та нецукровий діабет десмопресином загальним обсягом 651,4 млн грн. та дав доручення обласним державним адміністраціям здійснити у разі потреби розподіл видатків на лікування хворих на цукровий діабет інсуліном та нецукровий діабет десмопресином. 
Позицію Асоціації міст України на засіданні Уряду представляв заступник виконавчого Директора АМУ Ярослав Рабошук.
Для забезпечення права на доступну медичну допомогу населенню територіальних громад Асоціація міст України рекомендує органам місцевого самоврядування звернутися до голів обласних державних адміністрацій з пропозиціями та відповідними фінансово-економічними обґрунтуваннями щодо збільшення видатків для забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну та нецукровий діабет десмопресином.
Асоціація міст України на початку року вже наголошувала на проблемі, що у період з 1 квітня до 1 жовтня 2020 року будуть відсутні механізми та підстави для відшкодування вартості лікарських засобів для лікування цукрового діабету. Саме до 1 квітня відповідно до Прикінцевих положень Бюджетного кодексу діє стаття 103-4 «Медична субвенція». АМУ висловлювала стурбованість цією ситуацією на фоні змін в охороні здоров’я, які потребують вкладення значних коштів від громад. З досвіду попередніх років це орієнтовно 600-700 млн грн. 19 лютого АМУ звернулася до Кабінету Міністрів України з проханням негайно здійснити перерозподіл коштів, передбачених Міністерству охорони здоров’я України, та спрямувати ресурси на відшкодування вартості інсулінів для лікування цукрового діабету та лікарських засобів для лікування нецукрового діабету, які забезпечать в достатньому обсязі такі потреби протягом року, та, зокрема, в період з 1 квітня до 1 жовтня 2020 року (Лист АМУ).
АМУ звертала на цю проблему увагу Міністерства охорони здоров'я України під час вебінару 28 січня 2020 року  та на засіданні Уряду, коли приймалася постанова №65.
5 лютого Кабінет Міністрів прийняв постанову №65 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році», якою внесено зміни до постанови від 27 листопада 2019 р. №1119 “Деякі питання реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій на 2020 рік”, що передбачають відшкодування вартості інсулінів в рамках програми медичних гарантій з 1 жовтня до 31 грудня 2020 року. 
Асоціація міст України наголошує: вкрай недостатній рівень фінансування не дозволяє органам місцевого самоврядування виконувати делеговані державою повноваження щодо забезпечення доступності і безоплатності медобслуговування на відповідній території; забезпечення розвитку всіх видів медичних послуг та розвиток і вдосконалення мережі закладів охорони здоров’я. Відповідно до статті 143 Конституції України держава повинна фінансувати здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Довідково: За попередніми результатами опитування органів місцевого самоврядування рівень забезпеченості коштами медичної субвенції для забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсулінів на І квартал 2020 року становить лише 40% від потреби та значні обсяги коштів громади змушені дофінсовувати для безперебійного лікування цих хворих. Зміни в охороні здоров’я у 2020 році потребують додаткових значних витрат від органів місцевого самоврядування на придбання медичного та немедичного обладнання для надання вторинної, третинної, паліативної медичної допомоги тощо.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)