16 / Липень, 2019
До Асоціації міст України продовжують звертатись міста обласного значення, до яких приєдналися громади сіл та селищ, щодо виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги за рахунок коштів з міського бюджету, якщо рішення про виплату такої компенсації прийняла районна державна адміністрація (РДА). Проаналізувавши чинне нормативно-правове поле, Асоціація міст України дійшла наступних висновків:
 
1. Повноваження в сфері соціального захисту/забезпечення на території села/селища, територіальна громада якого увійшла до територіальної громади міста обласного значення, можуть виконуватись як виконавчим органом міської ради, так і РДА.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» РДА в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Відповідно до статті 7 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» утворення об'єднаної територіальної громади, до складу якої увійшли територіальна громада міста обласного значення і територіальна громада села, селища, іншого міста суміжного району, зміни меж районів не потребує. Тобто, відповідно до адміністративно-територіального устрою вищезазначене село/селище знаходиться в межах району.
 
2. РДА має право самостійно призначати та виплачувати грошову компенсацію громадянам на території приєднаних сіл/селищ.
Відповідно до статей 89 та 91 Бюджетного кодексу України, грошова компенсація може виплачуватись із усіх місцевих бюджетів. Відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558 (Порядок № 558), грошова компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчим органом міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги. А як уже зазначалось вище, село/селище знаходиться в межах району.
 
3. РДА своїм рішенням не може зобов'язати органи місцевого самоврядування здійснювати ту чи іншу виплату зі свого бюджету.
Відповідно до статті 7 Бюджетного кодексу України бюджетна система України ґрунтується, зокрема, на принципі самостійності: органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування коштами відповідних місцевих бюджетів не несуть відповідальності за бюджетні зобов'язання один одного. РДА, прийнявши рішення виплачувати грошову компенсацію, взяла на себе відповідні бюджетні зобов’язання.
 
Призначення РДА грошової компенсації не зобов’язує органи місцевого самоврядування її виплачувати. Асоціаця міст України рекомендує запропонувати фізичним особам, які надають соціальні послуги та які їх потребують, звернутись до виконавчого органу міської ради для отримання грошової компенсації відповідно до Порядку № 558.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)