14 / Червень, 2021
Асоціація міст України проаналізувала дані дашборду «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» за 2021 рік, опубліковані на сайті Національної служби здоров’я.
Слід звернути увагу, що станом на 14 червня 2021 року 2 421 комунальних заклади охорони здоров’я мають заключені договори на надання 33 видів медичних послуг в рамках Програми медичних гарантій на загальну суму 67 млрд грн. З цієї суми у І кварталі заклади охорони здоров’я за надані послуги отримали 33,9 млрд грн. У квітні та травні медичним закладам виплачено 9,1 та 6 млрд грн відповідно. У першій половині червня медичні заклади отримали 1,4 млрд грн.
Суми виплат становлять: у квітні на 21% менше ніж у березні та у травні на 34,5% менше ніж у квітні. Окремо слід зазначити, що у квітні кошти отримали 2395 медичні заклади, у травні – 2361,  а у червні - 901.
АМУ турбує ситуація, що за надання медичної допомоги хворим на COVID-19 у травні та у першій половині червня заклади охорони здоров’я взагалі не отримали коштів. Адже це означає, що медичні працівники не отримали за свою роботу оплату.
Крім того, останнім часом органи місцевого самоврядування порушують питання щодо того, що з медичними закладами, які розпочали надавати нові медичні послуги у 2021 році, Національна служба здоров’я не укладає договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з 1 січня 2021 року. 
У квітні 2021 року постановою Уряду №338 було зменшено обсяг видатків Програми державних гарантій медичного обслуговування населення на суму 6,5 млрд грн. Кошти були спрямовані на забезпечення видатків для проведення вакцинації населення від гострої респіраторної хвороби COVID-19. А рішенням від 9 чеврня 2021 року  Уряд повернув 1,3 млрд грн у фінансування Програми медичних гарантій. Втім через те, що залишився значний дефіцит фінансування Програми, у четвертому кварталі взагалі ресурс буде взагалі  відсутній. Наразі складається ситуація, що і так недостатнє фінансування Програми медичних гарантій зменшено аж на 5,2 млрд грн. 
Також необхідно зауважити на змінах, внесених до постанови Уряду від 15 лютого 2021 року №133, що НСЗУ здійснює фактичну оплату медичних послуг, що відносяться до пакетів медичних послуг, зазначених у главі 3 "Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах і стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій" протягом IV кварталу 2021 р. за умови збільшення видатків за програмою медичних гарантій на відповідну суму коштів, які були перерозподілені для забезпечення проведення вакцинації населення від COVID-19. Тож є передумови ситуації, коли у четвертому кварталі у разі, якщо не буде збільшене фінансування Програми медичних гарантій, буде зменшено фінансування на зазначені медичні послуги.

Нагадаємо, Асоціація міст України вносила пропозиції до Державного бюджету на 2021 рік Верховній Раді України та Комітету з питань здоров'я нації стосовно належного фінансування Програми медичних гарантій.
 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)