11 / Квітень, 2017
5 квітня у Верховній Раді зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів та забезпечення збалансованості місцевих бюджетів внаслідок його скасування» (№6286), поданий народним депутатом України Юрієм Вознюком.
Законопроектом пропонується скасувати акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів, що зараховується в повному обсязі до місцевих бюджетів (ставка 5%) із одночасним збільшенням ставок акцизного податку на тютюнові вироби, що зараховується в державний бюджет. 
Асоціація міст України категорично проти прийняття таких законодавчих ініціатив з таких підстав.
Прийняття законопроекту призведе до втрати місцевими бюджетами стабільного джерела надходжень, впровадження «ручного» механізму перерозподілу коштів, централізації ресурсів та зниження довіри органів місцевого самоврядування до органів державної влади. 
Законопроектом фактично пропонується обмеження джерел наповнення бюджетів органів місцевого самоврядування базового рівня. Проведений І етап бюджетної реформи показав позитивні результати з наповнення місцевих бюджетів та ефективність місцевого самоврядування базового рівня. 
Варто зауважити, що за рахунок активної роботи місцевого самоврядування приріст надходжень акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів за підсумками 2016 року склав більше 50% порівняно з минулим роком.  
Акцизний податок став дієвим інструментом боротьби з «тіньовим» обігом та контрабандою. Співставлення даних зі сплати виробниками тютюнових продуктів загальнодержавного акцизу та  сплати місцевого акцизу розповсюджувачами цих товарів через роздрібну мережу дозволяє визначити контрафакт та тіньовий обіг.
Скасування роздрібного акцизу з тютюнових виробів не тільки позбавить місцеві бюджети стабільних джерел надходжень, а й спричинить значний ріст корупційних ризиків та ухилення від сплати даного податку, адже місцеві громади більше зацікавлені збирати роздрібний акциз і примушувати працювати точки продажу офіційно без зловживань.
Зважаючи на викладене, Асоціація міст України направила негативний висновок на адресу Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики щодо необхідності відхилення законопроекту №6286. 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)