25 / Листопад, 2020
Асоціація міст України звернулася до Міністра освіти і науки України з проханням ініціювати зміни до законів, що регулюють питання у сфері освіти в частині приведення у відповідність та розширення повноважень новоутворених громад, відповідно до змін у бюджетному законодавстві.
Згідно зі змінами до Бюджетного кодексу України, прийнятими 17 вересня 2020 року, передбачено, що видатки, які раніше здійснювалися з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад з 2021 року здійснюватимуться з бюджетів сіл, селищ та міст. Тобто бюджети створених міських, селищних і сільських громад не залежатимуть від району і перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом.
Відповідно до нового адміністративного-територіального устрою, кожна з 1469 громад - міська, селищна, сільська - має однакові повноваження у сфері освіти, які визначені статтею 37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і які мають відповідне фінансове забезпечення. Зокрема, 60% податку на доходи фізичних осіб, які раніше зараховувались до районних бюджетів з наступного року передано до бюджетів сіл, селищ і міст. Відповідні трансферти, зокрема освітня субвенція і дотації у сфері освіти також виділятимуться бюджетам новостворених громад, а не районним, як це було раніше.
Однак, вказані зміни у Бюджетному кодексі України не враховані у законодавстві освітньої галузі, а визначені статтею 66 Закону України «Про освіту» повноваження міських, селищних та сільських рад не є однаковими. Так, повноваження міських рад вказані такі ж, як і повноваження районних, а сільські і селищні ради обмежені у своїх повноваженнях лише дошкільною та початковою освітою.
Така ситуація потребує якнайшвидшого врегулювання. Тому, Асоціація міст України просить розширити повноваження селищних та сільських рад у сфері освіти, не виділяючи окремо міські ради, та вилучити повноваження районних рад, що стосуються закладів освіти, оскільки, виконання таких повноважень не буде забезпечено фінансуванням
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)