06 / Липень, 2021
На засіданні Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування був розглянутий проєкт Закону про внесення змін до статті 21 Закону України "Про лікарські засоби" щодо заборони продажу лікарських засобів дітям (5122), що був прийнятий Парламентом у першому читанні 2 червня 2021 року.
У законопроєкті пропонується внести зміни до ст. 21 Закону України «Про лікарські засоби» з метою встановлення на рівні Закону заборони на продаж (реалізацію, відпуск) особам віком до 14 років, лікарських засобів аптечними закладами нашої держави. Основним завданням законопроєкту є унеможливлення неконтрольованого споживання медичних препаратів (лікарських засобів) у цілях, відмінних від прямого призначення продукту.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я найвищі показники самогубств у порівнянні з кількістю населення спостерігаються в країнах з високим рівнем доходу, де серед молоді займають друге місце після дорожньо-транспортних пригод в списку основних причин смерті. Незважаючи на те, що статистика самогубств чи спроб самогубств не відображає в повній мірі ситуацію, їх офіційна кількість серед неповнолітніх в Україні також є високою. Так, у 2017 році вчинили самогубство 166 підлітків, у 2018 – 97, у 2019 – 111, а у 2020 році – 123 неповнолітніх. Станом на лютий 2021 року зафіксовано 21 випадок. Порушене у законопроєкті питання потребує комплексного міжсекторального підходу, зокрема, шляхом розробки національної програми з профілактики суїцидів (проведення відповідної роботи в засобах масової інформації, забезпечення доступності психологічної допомоги в кризових ситуаціях, посилення відповідної роз’яснювальної роботи з дітьми та їх батьками, зокрема, із залученням спеціалістів з охорони здоров’я, освіти, представників релігійних та громадських організацій тощо).
На сьогодні відсутні вікові обмеження для придбання лікарських засобів.
Основні факти (дані ВООЗ):
  • щорічно більше 700 000 осіб накладає на себе руки
  • на кожне самогубство припадає значно більше спроб самогубства
  • самогубство є четвертою основною причиною смертності у віковій групі 15-19 років
  • у країнах з низьким та середнім рівнем доходу вчиняється 77% світового числа самогубств
  • до найбільш поширених методів самогубства в світі відносяться вживання пестицидів, повішення і суїцид із застосуванням вогнепальної зброї.
Самогубства - серйозна проблема громадського здоров'я, їм можна запобігти своєчасним прийняттям науково обґрунтованих і часто недорогих заходів втручання. Для забезпечення ефективності національних заходів реагування потрібна всеосяжна міжсекторальна стратегія профілактики самогубств.
ВООЗ публікує рекомендації щодо реалізації підходу LIVE LIFE для попередження самогубств. Даний підхід включає в себе чотири стратегії:
  • обмеження доступу до засобів вчинення самогубства(наприклад, пестицидів, вогнепальної зброї, деяких ліків);
  • роз'яснювальна робота із засобами масової інформації про необхідність відповідального підходу до висвітлення самогубств;
  • розвиток соціальних і емоційних життєвих навичок у підлітків;
  • раннє виявлення, оцінка, надання підтримки і подальше спостереження за всіма, хто страждає від суїцидальних думок і поведінки.
Асоціація міст України вважає, що попередження самогубств у підлітковому віці є надзвичайно важливим завданням. Підлітковий вік (10-19 років) - критично важливий період для освоєння соціально-емоційних навичок, особливо на тлі того, що половина всіх психічних розладів починають розвиватися до 14 років. У документі LIVE LIFE рекомендується проведення заходів, що включають зміцнення психічного здоров'я та програми боротьби з булінгом, роботу в координації зі службами психологічної підтримки та складання чітких протоколів, що описують порядок дій для осіб, які працюють в школах та університетах, у разі виявлення ризику суїциду.

Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)