17 / Липень, 2018
У парламентському Комітеті з питань бюджету знаходиться на розгляді законопроект "Про внесення змін до Бюджетного кодексу Україну (щодо упорядкування системи надходжень та використання коштів акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції))" (№ 8549).
Законопроектом пропонується прийняти новий механізм розподілу коштів акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) у такому співвідношенні:
  • 5% до місцевих бюджетів;
  • 95% - до Державного бюджету України.
Відповідно до чинного Бюджетного кодексу України акцизний податок зараховується до загального фонду Державного бюджету України у повному обсязі (за виключенням АР Крим).
Законопроект не передбачає зростання податкового навантаження на підприємства, які займаються виробництвом підакцизних товарів (продукції). Планується перерозподілити на користь місцевих бюджетів ту частину обсягу акцизного податку, яка сплачується суб’єктами оподаткування на умовах, визначених діючими статтями 212-232 Податкового кодексу України.
Завдяки запропонованому у проекті механізму перерозподілу коштів акцизного податку місцеві бюджети додатково можуть отримати 3,3 млрд грн.
Планується, що акцизний податок, в частині зарахування до місцевих бюджетів, буде сплачуватися платниками за місцем розташування (місцем виробництва) відповідних підприємств.
Асоціація міст України підтримує проект закону та вважає, що такий підхід забезпечить справедливий розподіл акцизного податку між бюджетами територіальних громад. Кошти отримуватиме місто, селище, село, ОТГ, на території якої розташоване підприємство, а не та громада, на території якої воно зареєстроване. Виходячи із того, що діяльність підприємств, зокрема тих, які займаються виробництвом підакцизних товарів (продукції), безпосередньо впливає на стан навколишнього середовища, рівень навантаження на дорожньо-транспортну та інженерну інфраструктури громад тощо, зарахування частини акцизного податку є цілком обґрунтованим. Особливо такий підхід є актуальним в контексті проведення реформи міжбюджетних відносин, коли органам місцевого самоврядування передано на виконання широке коло повноважень у сфері освіти, охорони здоров’я, соціального захисту тощо.
Відповідний лист АМУ направлено до парламентського Комітету з питань бюджету.
 
 
 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)