17 / Жовтень, 2018
На розгляді в Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти перебуває проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення престижності праці педагогічних працівників)» (реєстр. № 9175 від 05.10.2018 року; н. д. С. Лабазюк, В. Литвин та ін.).
Законопроектом пропонується врегулювати питання оплати праці педагогічних працівників виключно Законом України та забезпечити обовʼязкову надбавку у розмірі 20% всім педагогічним працівникам з 1 січня 2019 року з Державного бюджету України.
Асоціація міст України проаналізувала Законопроект та в межах своєї компетенції звертає увагу на наступне.
Щодо вилучення із Закону України норми про встановлення доплати у розмірі 20% за проходження сертифікації
Законопроектом пропонується частину пʼяту статті 61 Закону України «Про освіту» замінити нормою в іншій редакції. При цьому чинна редакція частини пʼятої статті 61 Закону України «Про освіту» гарантує педагогічним працівникам, які пройшли сертифікацію, отримання щомісячної доплати в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката. Позбавлення цієї гарантії позбавить мотивації педагогічних працівників проходити на добровільних засадах сертифікацію. Це спричинить невиконання статті 51 Закону України «Про освіту», негативно вплине на самоосвіту та професійний розвиток педагогів.
Пропонуємо частину пʼяту статті 61 Закону України «Про освіту» залишити у чинній редакції. У той же час зміни до частини пʼятої статті 61 Закону України «Про освіту» подати, як частину шосту статті 61 Закону України «Про освіту». При цьому частини шосту ‒ восьму відповідно вважати «сьомою ‒ девʼятою».
Щодо обовʼязкової надбавки у розмірі 20% всім педагогічним працівникам з 1 січня 2019 року з Державного бюджету України
Змінами до статті 61 Закону України «Про освіту» пропонується встановити обовʼязкову надбавку у розмірі 20% усім педагогічним працівникам з 1 січня 2019 року з Державного бюджету України. Асоціація міст України підтримує таку норму і, зважаючи на стан фінансування заробітних плат педагогічних працівників у поточному бюджетному періоді, вважає її надзвичайно слушною. Це дозволить підвищити соціальний статус та рівень оплати праці не тільки педагогічних працівників закладів загальної, а й дошкільної, позашкільної та професійно-технічної освіти.
Відповідно до частини першої статті 61 Закону України «Про освіту» оплата праці педагогічних і науково-педагогічних працівників здійснюється за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів, коштів засновників, власних надходжень закладів освіти, грантів, а також інших джерел, не заборонених законодавством. Звертаємо увагу, що оплата праці педагогічних працівників, наприклад, закладів дошкільної та позашкільної освіти здійснюється лише за кошти місцевих бюджетів. Таким чином запровадження обовʼязкової надбавки у розмірі 20% усім педагогічним працівникам з 1 січня 2019 року з Державного бюджету України потребуватиме внесення відповідних змін до Бюджетного кодексу України.
Зважаючи на зазначене, Асоціації міст України звернулась із проханням до Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти підтримати проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення престижності праці педагогічних працівників)» (реєстр. № 9175 від 05.10.2018 року) з урахуванням наданих вище пропозицій.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: