Асоціація міст України у липні 2020 року провела опитування органів місцевого самоврядування щодо стану медичного забезпечення хворих на цукровий діабет в громадах-членах АМУ та вплив на нього епідемії COVID-19. Адже значні обсяги коштів громади дофінансовують з місцевих бюджетів.
У онлайн опитуванні взяли участь 80 територіальних громад (АМУ не проводила опитування адміністративних районів та областей). Анкета включала 20 запитань стосовно рівня забезпеченості інсуліном хворих на цукровий діабет за рахунок субвенції у 2019 та 2020 рр.; обсягу дофінансування з місцевого бюджету для забезпечення хворих на діабет медикаментами та виробами для діагностики рівня глюкози у крові у 2019 та 2020 рр.; ключових проблем, які найчастіше виникають в громадах при медичному забезпеченні хворих на цукровий діабет тощо.
У процесі формування державного бюджету в 2020 році виділено обсяг медичної субвенції на І квартал – 210 млн гривень. Розпорядженням Кабміну від 25.03.2020 №250 розподілено субвенцію з
державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я між місцевими бюджетами, зокрема для лікування хворих на цукровий діабет інсуліном та нецукровий діабет десмопресином у обсязі 651,4 млн гривень. Але, на жаль, обласні державні адміністрації здійснили суб’єктивний розподіл цієї субвенції.
За результатами опитування органів місцевого самоврядування виявлено, що зберігається тенденція щодо середнього рівня забезпеченості субвенцією у І-ІІ кварталах 2020 року на рівні 2019 року, який становить у середньому 58% від потреби. Слід зазначити, що рівень дофінансування з місцевого бюджету для забезпечення хворих на діабет медикаментами та виробами для діагностики рівня глюкози в крові у ІІ кварталі 2020 року серед 25% опитаних громад становив від 30% до 95% від потреби. 10% громад фінансували майже 100% з місцевого бюджету забезпечення хворих на діабет медикаментами та виробами для діагностики рівня глюкози в крові. У порівнянні з 2019 роком зросла кількість органів місцевого самоврядування, які не мали можливості взагалі дофінансовувати забезпечення хворих на діабет медикаментами та виробами для діагностики рівня глюкози в крові з 25% до майже 40% опитаних.
Епідемія гострої респіраторної хвороби COVID-19, недостатній рівень фінансування Програми медичних гарантій, занижені тарифи на медичні послуги, обмежена кількість пакетів медичних послуг, передбачених Програмою медичних гарантій та неможливість надання планової медичної допомоги під час карантину лягли важким тягарем на місцеві бюджети. Це вимагає від органів місцевого самоврядування додаткового виділення значних ресурсів на здійснення доплат медичним працівникам, закупівлю медичного обладнання, засобів індивідуального захисту тощо. Так, наприклад, з бюджетів міст обласного значення здійснюється дофінансування Програми медичних гарантій у середньому 30-40%.
За даними Держказначейства, станом на 30 липня 2020 року з місцевих бюджетів вже здійснено платежів на придбання товарів та послуг для боротьби з COVID-19 на суму 2,8 млрд грн.
Більшість опитаних органів місцевого самоврядування звернули увагу на проблеми в роботі електронної системи охорони здоров'я для електронного запису до сімейних лікарів та до лікарів-спеціалістів та поглиблення проблем при запровадженні договорів про реімбурсацію лікарських засобів для лікування в амбулаторних умовах цукрового діабету в межах програми медичних гарантій; на необхідність перегляду тарифів на медичні послуги в рамках Програми медичних гарантій. Також відсутні механізми та підстави для відшкодування вартості інсулінів в рамках Програми медичних гарантій з 1 жовтня до 31 грудня 2020 року.
В умовах епідемії хворі на цукровий діабет мають найбільш високий ризик захворіти на COVID-19 та розвиток ускладнень, а тому першочергово потребують забезпечення життєво необхідними ліками. З огляду на це, АМУ впевнена, що передбачені 66 млрд гривень у Фонді боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, повинні бути спрямовані для забезпечення здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, серед яких одним з найважливіших є забезпечення життєво необхідними ліками хворих на цукровий діабет.
АМУ вкрай стурбована ситуацією з рівнем забезпеченості фінансування забезпечення хворих на діабет медикаментами та виробами для діагностики рівня глюкози, а також відсутністю рішень щодо механізмів/підстав для відшкодування вартості інсулінів в рамках програми медичних гарантій з 1 жовтня до 31 грудня 2020 року.
Асоціація міст України звернулася до Міністерства охорони здоров’я з проханням невідкладно виділити кошти з Фонду боротьби з COVID-19 на першочергове забезпечення хворих на діабет медикаментами та виробами для діагностики рівня глюкози в крові.
Аналітичний центр АМУ