12 / Листопад, 2020
У засобах масової інформації було поширено інформацію про проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення», розроблений Міністерством фінансів України.
Асоціація міст України надіслала запит на отримання даного проєкту акта для його опрацювання і повідомляє.
З 2018 року в країні запроваджується реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення для первинної медичної допомоги та з 1 квітня для інших видів медичної допомоги. Медичні заклади пройшли дуже складний шлях та змогли налагодити свою роботу в нових умовах господарювання. Усі заклади охорони здоров’я для того, щоб укласти договір з НСЗУ та отримати фінансування повинні були виконати обов’язкову умову отримання статусу комунального некомерційного підприємства (постанова Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 391 ).
У своїй діяльності медичні заклади як комунальні неприбуткові підприємства, у першу чергу, керуються Господарським кодексом України. Водночас слід звернути увагу, що державні та комунальні підприємства як суб'єкти господарювання для здійснення своєї господарської діяльності, до якої відноситься і надання послуг у рамках програми медичних гарантій, згідно зі статтею 342 Господарського кодексу України мають самостійний баланс та рахунки в банківських установах.
Запропоновані проєктом постанови зміни унеможливлять прийняття самостійних рішень закладами охорони здоров’я щодо придбання обладнання, лікарських засобів, призведуть до затримки у виплатах заробітної плати та спричинять додатковий контроль за витратами медичних закладів і втручання в їх господарську діяльність.
У разі, якщо рішення, передбачене проєктом постанови, приймається з метою підвищення контролю за діяльністю медичних закладів, як комунальних некомерційних підприємств, то слід наголосити, що контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання вже передбачені чинним законодавством. Господарський кодекс забороняє перешкоджання господарській діяльності суб'єктів господарювання з боку органів державної влади.
Таке рішення паралізує діяльність медичних закладів. На сьогодні, коли ситуація в охороні здоров’я ускладнена надзвичайною ситуацією, що склалася в країні з поширенням коронавірусу COVID-19, не можна знову змінювати умови діяльності медичних закладів.
Прийняття розробленого Міністерством фінансів проєкту постанови призведе до потреби переукладання договорів з Національною службою здоров’я закладам охорони здоров’я, які надають медичні послуги за усіма напрямами, передбаченими Програмою медичних гарантій. Також це призведе до затримки в отриманні коштів за надані медичні послуги.
Прийняття такого проєкту постанови підірве довіру медичної спільноти до Уряду, через такі непостійні рішення у частині впровадження і так складних трансформацій в медицині. А пропагування Кабінетом Міністрів України питань автономізації закладів охорони здоров’я та можливості прийняття ними у своїй діяльності самостійних рішень, будуть зведені нанівець.
Асоціація міст України провела опитування серед громад-членів АМУ щодо прийняття цього проєкту постанови та його впливу на діяльність медичних закладів, які надають послуги в рамках програми державних гарантій. Усі одноголосно зазначили, що це рішення поверне систему охорони здоров’я на декілька років назад та призведе до поглиблення кризи в галузі. АМУ наголошує, що доцільно було б за результатами етапу інтеграції провести оцінку впровадження нової моделі фінансування системи охорони здоров’я та підготувати план розвитку системи на наступні п’ять років, що передбачено Концепцією реформи фінансування системи охорони здоров’я, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 1013-р.
АМУ звернулася до Міністра фінансів України з проханням врахувати позицію органів місцевого самоврядування та не просувати проєкт постанови як такий, що негативно вплине на діяльність медичних закладів та зміни в системі охорони здоров’я.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: