06 / Червень, 2017

На розгляді у Комітеті перебуває проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» (щодо посилення державних гарантій соціально-економічного розвитку)» (реєстр. № 6520 від 26.05.2017; н. д. – Івченко В. Є., Крулько І. І.) (далі – Законопроект). Асоціація міст України розглянула Законопроект й у частині, що стосується освіти, повідомляє наступне.

Змінами до статті 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» пропонується, поряд з іншим, встановити додаткові соціальні гарантії для дітей, батьки яких мають статус особи, яка проживає і працює на території населеного пункту, що має статус гірського. Йдеться про зарахування таких дітей до вищих та професійно-технічних навчальних закладів поза конкурсом, навчання їх за рахунок коштів державного та місцевого бюджету, з якого фінансується заклад, надання їм місць у гуртожитках на період навчання та забезпечення виплати стипендії з Державного бюджету України у розмірі прожиткового мінімуму. Підтримуючи більшість пропонованих державних гарантій дітям із гірських населених пунктів, вважаємо за необхідне висловити зауваження в частині позаконкурсного зарахування таких дітей до вищих та професійно-технічних навчальних закладів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1995 р. № 647 «Про перелік населених пунктів, яким надається статус гірських» до таких населених пунктів належать населені пункти Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей, переважно села. За офіційними результатами Українського центру оцінювання якості освіти про підсумки ЗНО-2016 року тільки з української мови не склали тестування 29,5% учнів у Закарпатській області, 23,6% у Чернівецькій, 15,5% в Івано-Франківській та 7,7% у Львівській областях. Вважаємо, що відміна необхідності складати ЗНО як вступного іспиту до вищих навчальних закладів стала б демотивуючим навчання фактором та передумовою дальшого погіршення ситуації із якістю освіти у гірському регіоні.

Окрім того, на думку експертів АМУ, це суперечитиме схваленій Урядом концепції Нової української школи у частині рівного доступу до освіти. Адже учні з інших регіонів, що складатимуть ЗНО, можуть за наявності високих результатів не потрапити на навчання, оскільки їхні місця займуть діти, які пройшли поза конкурсом. Під час вступних кампаній можуть посилитися корупційні загрози, адже довідка про місце реєстрації та проживання у гірському населеному пункті фактично буде запорукою гарантованого вступу.

Зважаючи на зазначене, вважаємо, що норму про позаконкурсне зарахування до вищих та професійно-технічних навчальних закладів дітей, батьки яких мають статус особи, яка проживає і працює на території гірського населеного пункту, слід виключити.

Асоціація міст України просить Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти повернути проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» (щодо посилення державних гарантій соціально-економічного розвитку)» (реєстр. № 6520 від 26.05.2017) на відповідне доопрацювання.

Відповідний лист надіслано до Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)