17 / Листопад, 2020

Робоча група при Національній службі здоров’я опрацьовує пропозиції до специфікацій за Програмою медичних гарантій-2021 за напрямом первинна медична допомога, зокрема, включення додаткових діагностичних тестів, розширення інструментальної діагностики та спрощення доступу до знеболюючих прераратів для тяжкохворих. 
Одним з ключових акцентів в Програмі медичних гарантій-2021 є наближення медичної допомоги до пацієнта.
Понад 2,5 роки українці мають можливість вільно обрати свого лікаря незалежно від місця реєстрації чи прописки. Своїх лікарів вже обрали понад 30 млн 600 тисяч українців, а це близько 75%.  Держава оплачує за послуги саме тому медзакладу, в якому працює обраний пацієнтом лікар. З початку поточного року чисельність українців, які підписали декларації з лікарями, зросла на 1,5 млн.
Незалежно від того, в якому закладі – комунальному чи приватному – працює лікар, якого обрав пацієнт, він отримує весь обсяг послуг, передбачений Програмою медичних гарантій. Це: консультація лікаря, базові дослідження та аналізи, виписка електронних рецептів на ліки за програмою «Доступні ліки», електронних направлень до лікарів-спеціалістів, на проведення досліджень чи лікування, проведення вакцинації дітей і дорослих, згідно з Національним календарем щеплень, виписка лікарняних та довідок. Наразі первинна допомога відіграє важливу роль у боротьбі з пандемією. Суттєво зросла навантаженість на лікарів, адже до них в першу чергу звертаються пацієнти з підозрою на COVID-19. (інформація з сайту НСЗУ)
Асоціація міст України подала пропозиції до проєкту Державного бюджету на 2021 рік Верховній Раді України та Комітету з питань здоров'я нації, які стосувалися, зокрема:
 збільшення тарифу за надання медичних послуг, пов’язаних з первинною медичною допомогою, що встановлюються як капітаційна ставка за обслуговування одного пацієнта на 2021 рік не менше ніж 900 грн без зменшення коригувальних коефіцієнтів та з урахуванням збільшення середньої заробітної плати. 
20 жовтня Верховна Рада України ухвалила Постанову №937 відповідно до якої, Уряду доручається підготувати проект змін до Бюджетного кодексу України щодо розширення можливості місцевих бюджетів з фінансування утримання та розвитку закладів охорони здоров’я та соціального забезпечення.
Асоціація міст України звернулася до Кабінету Міністрів України і наголосила, що наразі Бюджетним кодексом України передбачено досить широкі повноваження щодо фінансування охорони здоров’я. Зокрема, вони стосуються співфінансування оплати медичних послуг, що надаються в рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення, для покриття вартості комунальних послуг та енергоносіїв комунальних закладів охорони здоров’я, які належать відповідним територіальним громадам або є об’єктами права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних рад тощо.
Згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування», забезпечення доступності і безоплатності медобслуговування на відповідній території, розвиток усіх видів медобслуговування та розвиток і вдосконалення мережі закладів охорони здоров’я відносяться до делегованих повноважень. Відповідно до статті 143 Конституції України держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України.
АМУ пропонує при розробці відповідних змін до Бюджетного кодексу України та Державного бюджету забезпечити органи місцевого самоврядування належними фінансовими ресурсами для виконання делегованих державою повноважень, зокрема на забезпечення доступності і безоплатності медобслуговування на відповідній території.
Також постановою №937 передбачено створення умов для ефективного лікування хворих на коронавірусну хворобу (COVID-19) в амбулаторних умовах через відновлення на рівні місцевого самоврядування системи невідкладної медичної допомоги – медичних бригад мінімального складу для надання медичної допомоги пацієнтам, які хворіють на коронавірусну хворобу (COVID-19) за місцем їх проживання. Лікар загальної практики сімейної медицини є лікарем першого контакту для всіх пацієнтів, які з ним підписали декларацію. Але у переліку посад медичних працівників, для яких встановлюються доплати до заробітної плати медичним працівникам закладів охорони здоров'я, які надають медичну допомогу хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженому наказом МОЗ України від 03.09.2020 №2021 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 вересня 2020 р. за №901/35184, відсутня посада лікаря загальної практики - сімейного лікаря.
Асоціація міст України звернулася до Уряду з проханням дати доручення Міністерству охорони здоров'я доповнити перелік медичних посад у наказі МОЗ України від 03.09.2020 №2021 посадою лікаря загальної практики - сімейного лікаря.
Асоціація міст переконана, в умовах пандемії захист медичних працівників має стояти на першому місці серед завдань Уряду.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)