10 / Червень, 2021
На позачерговому засіданні 31 травня Уряд схвалив Бюджетну декларацію на 2022–2024 роки і 2 червня передав документ на розгляд Верховної Ради, яка не пізніше 15 липня має розглянути і прийняти відповідний проєкт постанови.
Слід зазначити, що Уряд врахував ряд пропозицій АМУ в Бюджетній декларації на 2022–2024 роки. 
У схваленому Урядом документі зазначається, що обсяг доходів місцевих бюджетів прогнозується на 2022 рік – 403,1 млрд грн; 2023 рік – 447,7 млрд грн; 2024 рік – 498,4 млрд грн. Частки трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам у загальному обсязі фінансового ресурсу місцевих бюджетів плануються у 2022 році – 28,1 відсотка, 2023 році – 27,7 відсотка та у 2024 році – 27,0 відсотка. 
Проте зазначені дані не були відображені у проєкті відповідної постанови Уряду, що був заслуханий 20 травня на засіданні Урядового комітету з питань цифрової трансформації, розвитку громад і територій, освіти, науки та інновацій, охорони здоров’я, захисту довкілля, економічної, фінансової, правової політики та правоохоронної діяльності за участі представників Асоціації міст України. 
Окрім цього, АМУ звернула увагу Уряду на необхідність відображення обсягів трансфертів державного бюджету місцевим бюджетам у розрізі кожної субвенції та дотації, а також відповідних головних розпорядників бюджетних коштів, що необхідні для підготовки прогнозів місцевих бюджетів на відповідні роки. 25 травня АМУ спрямувала до Уряду листа з проханням доопрацювати Бюджетну декларацію щодо обсягів міжбюджетних трансфертів. Проте Уряд не вніс до декларації необхідні дані для планування доходів і видатків місцевих бюджетів на три роки.
Аналітики АМУ проаналізували опубліковані вже у схваленій Бюджетній декларації дані запланованих на три роки фінансових ресурсів місцевих бюджетів. Розрахунки показали, що Уряд запланував зменшити у 2022 році (у порівняні із 2021 роком) обсяги трансфертів місцевим бюджетам на 47,9 млрд грн, що викликало обґрунтоване занепокоєння місцевого самоврядування.
Тож 8 червня АМУ звернулася до парламентського Комітету з питань бюджету з проханням врахувати зауваження АМУ при підготовці проєкту постанови Верховної Ради щодо Бюджетної декларації в частині міжбюджетних трансферів та необхідності передбачити компенсування зменшення обсягів субвенцій і дотацій місцевим бюджетам відповідною часткою загальнодержавних податків (зокрема збільшенням частки ПДФО).

Нагадаємо, Асоціація міст України, керуючись нормами Бюджетного кодексу України та Закону України «Про асоціації органів місцевого самоврядування», у лютому надала пропозиції до Бюджетної декларації, спрямовані на зміцнення фінансової спроможності місцевого самоврядування.

Аналітичний центр АМУ 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)