09 / Квітень, 2019
9 квітня 2019 року у Дніпрі під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана проходить перше засідання Координаційної ради з питань впровадження реформи у сфері освіти. До складу Ради увійшли представники Уряду, заступники міністрів профільних міністерств, народні депутати України, Асоціація міст України та інші асоціації органів місцевого самоврядування. На прямому зв’язку у форматі відеоселектора знаходяться представники обласних державних адміністрацій та представники міст-обласних центрів, у тому числі міські голови та їх заступники. Секретарем Ради виступає Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. Від Асоціації міст України участь у засіданні бере Виконавчий директор Олександр Слобожан.
На початку заходу Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман підкреслив важливість реформи освіти та персональну відповідальність органів місцевого самоврядування за її впровадження. Зокрема, йшлося про розвиток матеріально-технічної бази закладів професійно-технічної освіти та недопущення скорочення їх мережі.
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич наголосила на недостатньому фінансуванні закладів професійно-технічної освіти з бюджетів міст-обласних центрів. «Міністерство планує передачу повноважень із фінансування та управління у сфері професійно-технічної освіти на рівень області, у той же час маємо передбачити ресурс на їх утримання: або зміну податкового законодавства, або передачі коштів містами-обласними центрами у вигляді міжбюджетного трансферту в обласні бюджети», ‒ наголосила Міністр.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заслухав представників областей, які говорили про проблемні питання впровадження реформи освіти. Керівники обласних державних адміністрацій підтримали позицію профільного міністерства щодо передачі закладів професійно-технічної освіти на рівень області. Також ішлось про стан фінансування освітніх закладів, їх будівництва, проблеми підвищення заробітних плат педагогічним працівникам, стан засвоєння субвенцій за їх цільовим призначенням.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан зазначив, що реформа з децентралізації є успішною. Він звернув увагу, що АМУ підтримала ініціативу МОН щодо міжбюджетних трансфертів у сфері професійно-технічної освіти та передачу управління закладами на рівень області.
«Хотів би наголосити на потребах міст районного значення та селищ щодо фінансування закладів дошкільної освіти. На сьогодні районні державні адміністрації не дають достатнього ресурсу та не виконують належним чином бюджетне законодавство. Нам надзвичайно важливо, що Ви порушили питання реєстру учнів закладів загальної середньої освіти, що дозволить врахувати реальний контингент при внесенні змін до формули розподілу освітньої субвенції. На сьогодні ті зміни, що вже внесені, дозволили вирішили ряд питань із виплат заробітних плат учителям. Асоціація міст України також переймається справедливим перерозподілом додаткової дотації обласними державними адміністраціями», ‒ акцентував Олександр Слобожан.
Володимир Гройсман зауважив, що в цілому змінилась на краще якість роботи Асоціації міст України у зв’язку з бюджетною децентралізацією та посиленням спроможності органів місцевого самоврядування розпоряджатись власним ресурсом. «Ми обов’язково включимо питання справедливого розподілу додаткової дотації між місцевими бюджетами у протокол. АМУ уповноважується Прем’єр-міністром України спільно з іншими міністерствами та Мінфіном вирішити механізм забезпечення справедливого перерозподілу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я», ‒ зауважив Голова Ради Володимир Гройсман.
У форматі наради учасники також обговорили інші важливі питання діяльності органів місцевого самоврядування та реформи освіти.
Нагадаємо, Рада є дорадчим органом Кабінету Міністрів України, а її повноваження передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1203.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: