15 / Квітень, 2025

14 квітня 2025 року розпочала роботу Академія стійкості, організована Асоціацією міст України для посилення спроможності муніципалітетів забезпечувати мешканців послугами.

Відкрили Академію стійкості:

Кличко Віталій, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова, 
Ковальчук Костянтин, Заступник Міністра розвитку громад та територій України,
Сухомлин Сергій, Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України,
Швайкхардт Ерік, Директор Проєкту «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад в Україні» (SUR).

Модерувала відкриття Радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан.

Віталій Кличко зазначив, що з лютого 2022 року громади продемонстрували стійкість та єдність:

«Завдані війною руйнування, постійні загрози обстрілів спонукають нас до більш ефективних рішень та взаємодопомоги. Практичним інструментом для цього є, зокрема, навчальні мережі. Прикладом ефективної діяльності таких мереж була низка проєктів, реалізованих Асоціацією міст України спільно з німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ. Протягом 4 років активні представники громад вчилися самі та вчили інших. Сьогодні ця спільна з GIZ робота продовжилася в межах «Академії стійкості». Академія стійкості об’єднає органи місцевого самоврядування для вирішення критичних проблем комунальної сфери громад. А потім кращий досвід та напрацьовані практики будуть активно поширюватися і серед інших громад».

Голова Асоціації міст України від імені 1073 громад – членів Асоціації міст України подякував Німецькому товариству міжнародного співробітництва (GIZ) за постійну та важливу підтримку органів місцевого самоврядування і мешканців українських громад у цей складний час.

Костянтин Ковальчук висловив вдячність очільникам громад за стабільне проходження та завершення опалювального сезону. Він зазначив, що завдяки згуртованій, фаховій позиції, досвіду всіх, хто працює на місцях, 99% житла та  майже 100% об’єктів соціального призначення було забезпечено послугами теплопостачання. Вже зараз створюється координаційний штаб та напрацьовується план дій з підготовки до наступного опалювального сезону. Заступник міністра поінформував, що до Міністерства фінансів направлено проєкт закону, спрямованого  на забезпечення компенсації з різниці в тарифах підприємствам теплокомуненерго.

Сергій Сухомлин звернув увагу на необхідність знаходити моделі управління підприємствами теплокомуненерго, які дозволять їм працювати стабільно та стати прибутковими, запровадивши економічно обґрунтовані тарифи. Голова наголосив на важливості активного запровадження громадами проєктів з використанням   альтернативних джерел енергії для забезпечення споживачів теплом, а також підтвердив готовність активно співпрацювати з громадами для реалізації енергоефективних проєктів.

Ерік Швайкхардт зазначив, що проєкт SUR був розроблений на замовлення Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) і є частиною спеціальної програми підтримки України. Впродовж 2025-2026 років міста-учасники зможуть поділитися з колегами успішним практичним досвідом встановлення нового обладнання для забезпечення безперебійної роботи систем життєзабезпечення, незважаючи на постійні ворожі атаки. Директор Проєкту зазначив, що Академія стійкості надасть можливість напрацювати кращі практики та обмінятись досвідом минулих опалювальних сезонів.

Представив Академію стійкості та програму першого дводенного навчального модулю координатор проєкту Асоціації міст України Руслан Голуб.

«Академія стійкості» — це платформа для системного обміну досвідом, спільного напрацювання рішень, які стануть основою  стратегій відновлення та сталого розвитку громад, навчальна мережа з фокусом на практичних інструментах.

Модуль «Кращі рішення для підвищення стійкості централізованого теплопостачання  за підсумками опалювального сезону 2024-2025» включає два блоки дискусій та знайомство з досвідом комунальних підприємств Києва.

Учасники першого блоку: «Розвиток розподіленої генерації. Перспективи та проблеми»:

Пантелеєв Петро, Заступник Київського міського голови,
Катриченко Олександр, Голова Секції Асоціації міст України з питань житлово-комунального господарства, заступник Криворізького міського голови,
Москаленко Андрій, Перший заступник Львівського міського голови,
Логвінов Микола, Директор обласного  КП «Миколаївтеплокомуненерго».

Петро Пантелеєв розповів про досвід енергостійкості, запроваджений у столиці, структура якого сконцентрована довкола трьох рівнів – глобального, середнього і локального. Глобальний базувався на впровадженні гідравлічних режимів і можливості переключення, а також на використанні розподіленої когенерації. Середній передбачав установку генераторів на котельнях та монтаж мобільних котелень. Локальний рівень був спрямований на забезпечення енергостійкості житлових будинків. Водночас спікер наголосив на важливості згуртованості та налагодженні ефективної комунікації між людьми і представниками влади, адже саме конструктивна співпраця у цій площині може дати потужний результат та сприятиме стійкості громад загалом.

Олександр Катриченко поділився досвідом кроссекторального співробітництва і об’єднанням зусиль задля максимально ефективного забезпечення мешканців громади, яка постійно перебуває у зоні ворожих обстрілів, життєво необхідними послугами водо- та теплопостачання. Він також звернув увагу на необхідність дотримання усіх термінів у частині підготовки до кожного наступного опалювального сезону та на важливості збільшення механізмів впливу для органів місцевого самоврядування у частині надання послуг теплопостачання.  

Андрій Москаленко розповів про досвід розробки трьох ймовірних сценаріїв щодо проходження опалювального сезону. Він зазначив, що таке моделювання ситуації дозволило бути готовим до більшості викликів в умовах воєнного стану.  Наразі робота у Львівській громаді зосереджена довкола вирішення питання нарощування власної генерації електроенергії, а також пошуку партнерів у частині подальшої співпраці і розвитку енергоефективних технологій.  Крім того, спікер наголосив на необхідності залишення водоканалів і підприємств теплопостачання у комунальній власності задля подальшого забезпечення стабільними і якісними послугами мешканців громад.

Микола Логвінов розповів про досвід надання послуг з водо- та теплопостачання Миколаївської громади, яка вже впродовж трьох років перебуває у зоні постійних ворожих обстрілів. Він акцентував увагу на важливості розбудови максимально автономної структури електрогенерації та необхідності вчасного вирішення усіх робочих поточних питань відповідно до передбачених процедур та механізмів у процесі підготовки до кожного наступного опалювального сезону.

Учасники другого блоку: «Результати розвитку енергетичних островів для забезпечення сталого теплопостачання. Диверсифікація типів джерел теплової енергії Модернізація. Ефективність рішень для резервного електрозабезпечення»:

Кондратюк Сергій, заступник Житомирського міського голови,
Кодола Олександр, Ніжинський міський голова,
Карась Павло, директор КПТТМ «Черкаситеплокомуненерго»,
Балибюк Тетяна, заступник директора КП «Вінницяміськтеплоенерго».

Сергій Кондратюк відзначив, що на сьогодні когенерація є основним фундаментом, на якому базується стабільне проходження опалювального сезону. Він поділився досвідом залучення до роботи над спільними проєктами міжнародних партнерів та фінансових інституцій, зауваживши, що така співдія дозволяє вирішити сьогодні багато актуальних для громад проблем. Крім того, спікер звернув увагу на важливість збереження кадрового потенціалу на усіх рівнях.

Олександр Кодола розповів про досвід співпраці з міжнародними партнерами, залучення грантових коштів для покращення системи теплопостачання, залучення приватних інвестицій та активну роботу щодо встановлення сонячних електростанцій. Він також відмітив цінність досвіду, який представники громад отримують під час таких спеціально організованих навчальних програм.

Павло Карась детально зупинився на деталях глобальної багаторівневої реконструкції «Черкаситеплокомуненерго», яка дозволяє надавати якісні безперебійні послуги. Зокрема він розповів про запроваджений п'ятиступінчастий резерв – налагодження багаторівневої системи енергопостачання, що дає можливість не відчувати мешканцям громади блекаути навіть в умовах низьких температур. У найближчих планах запровадження роботи гібридних електростанцій та використання електричної енергії як первинного енергоресурсу. Окрім досягнень, спікер звернув увагу присутніх учасників заходу на необхідності діяти і відстоювати свої позиції, у тому числі і в законодавчому полі. Він подякував Асоціації міст України за підтримку на всіх рівнях вирішення проблем сфери житлово-комунального господарства.

Тетяна Балибюк поінформувала присутніх про результати діяльності
КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» у частині впровадження розподіленої генерації у 2024 році, а також розповіла про майбутні проєкти з підвищення енергетичної безпеки. Вона  також поділилася досвідом співпраці з міжнародними партнерами та закликала колег використовувати усі можливі механізми залучення коштів задля зміцнення енергетичної стійкості своїх громад. Окрім того, спікерка підтримала позицію Сергія Кондратюка  щодо необхідності та важливості збереження висококваліфікованого персоналу підприємств теплокомуненерго.

Модерувала панельні дискусії експертка Терлецька Тетяна.

«Академія стійкості» реалізується Асоціацією міст України за підтримки проєкту «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад в Україні (SUR)», який є частиною німецької допомоги перехідного періоду, що надається на замовлення Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)