Триденний навчальний модуль «Інструменти стійкості: комплексні плани просторового розвитку території у структурі стратегічних документів громади та концепції стійкості» відбувся 30 червня – 2 липня 2025 року у межах програми «Академія стійкості», яку впроваджує Асоціація міст України.
До заходу долучилися представники органів місцевого самоврядування Києва, Харкова, Дніпра, Житомира, Запоріжжя, Кривого Рогу, Кременчука, Миколаєва, Вінниці, Черкас, Чернігова, Чернівців, Львова, Нікополя, Полтави, Сум, Охтирки, Ніжина, Херсона, Одеси, Старокостянтинова, а також Міністерства розвитку громад та територій України та проєкту SUR (GIZ).
Під час навчального модулю учасники обмінялися досвідом щодо просторового розвитку та обговорили проблемні питання, а саме:
- визначення ролі й місця компонента стійкості в документах просторового розвитку та стратегічного планування громад;
- забезпечення стійкості громад через розробку та імплементацію Комплексних планів просторового розвитку й інших стратегічних документів;
- чинна методологія та нормативні вимоги розробки Комплексних планів просторового розвитку територіальної громади;
- ознайомлення з концепціями міської стійкості та пошуки можливостей для використання їх в складі інших документах місцевого планування;
- формування єдиної інтегрованої системи планувальних документів для відновлення України;
- напрацювання пропозицій щодо механізму впровадження планувальних документів.
Навчальний модуль поєднав сесійні, практичні та виїзні формати.
Йорн Майєр, керівник проєкту «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад в Україні (SUR)», зазначив, що не лише в Україні, але й по всій Європі відбувається перехід на новий рівень, а саме поєднання питань стійкості, особливо з огляду на реальні загрози, і важливості розробки планів, інструментів та процедур міського планування. Наскрізна тема – міська стійкість, і ця підтримка має надаватися у світлі підготовки України до вступу в ЄС. Експерт запевнив у надзвичайній зацікавленості та вмотивованості GIZ продовжувати підтримку українських партнерів у подоланні викликів щодо організації та розвитку інструментів планування та забезпечення стійкості для кращого розвитку громад.
Євген Плащенко, директор Департаменту просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України, детально зупинився на чинних вимогах законодавства і стані розробки комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад.
Фулко Трефферс, засновник, виконавчий директор урбаністичної коаліції Ro3kvit, Королівство Нідерландів, звернув увагу на доцільність поєднання короткострокових потреб і довгострокової стійкості.
Еліна Полянська, координаторка проєкту «Посилення стійкості міст» урбаністичної коаліції Ro3kvit, детально розкрила питання методології розвитку містобудівного планування в містах, які перебувають під загрозою.
Григорій Мельничук, декан факультету архітектури, будівництва та дизайну ДУ «Київський авіаційний інститут», звернув увагу на перспективи формування єдиної взаємозв’язаної системи планування та планувальних документів. На думку спікера, планування – це не документ, а насамперед процес, який вимагає системного підходу. Крім того, наразі важливо напрацювати методологію розробки нормативно-правової бази, відповідної законодавчої бази, відійти від «паперового формату» і запровадити сучасні цифрові технології.
Руслан Голуб, координатор проєкту «Академія стійкості», зазначив, що з кожною сесією коло міст-учасників мережі лише розширюється. Активне доєднання все більшої кількості учасників до обміну досвідом, взаємної підтримки громад у вирішенні складних питань і є однією з основних задач Академії. Це дозволяє значно швидше втілювати нові рішення для забезпечення стійкості громад на місцях. Спікер наголосив, що стійкість громади починається не з інвестицій, а з планування. Якщо громада має чітке бачення і документи, що підтримують це бачення, – з’являється основа для реальних дій. Мета роботи Академії – запропонувати представникам громад навчальний простір, де вони можуть не лише вчитися, але й об’єднувати зусилля, щоб діяти ефективніше та системно.
Тетяна Терлецька, модераторка Академії стійкості та експертка з партисипації Центру розвитку та співпраці громад, акцентувала увагу на важливості обговорення ієрархії планувальних документів в широкому аспекті, з урахуванням обовʼязкових (і не лише) новацій. Спікерка зазначила, що під час дискусій учасники озвучили низку пропозицій до центральних органів влади.
Олег Гарник, експерт з публічних (комунальних) послуг та відповідної інфраструктури Асоціації міст України, наголосив, що Асоціація міст України системно працює над забезпеченням стійкості муніципалітетів та їхньою готовністю до всіх викликів, які є сьогодні. Спікер зазначив, що наша сила знаходиться у площині взаємодопомоги, у згуртованості громад, коли проблеми вирішуються спільними зусиллями.
Представники органів місцевого самоврядування активно долучилися до обговорень та дискусій та разом з експертами шукали відповіді на проблемні питання у частині стійкості й стратегічного планування. Крім того, учасники модуля у межах виїзної частини, відвідали оновлені міські простори столиці й ознайомилися з прикладами реальних змін міського середовища.
«Академія стійкості» реалізується Асоціацією міст України за підтримки проєкту «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад в Україні (SUR)», який є частиною німецької допомоги перехідного періоду, що надається на замовлення Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та виконується Deutsche Gesellschaft für InternationaleZusammenarbeit (GIZ) GmbH.