04 / Травень, 2018
Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (№8124 від 15.03.2018 року) пропонує виключити з деяких чинних законів положення, в яких йдеться про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, зокрема: частину 5 статті 30, статтю 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; абзац 3 частини 10 статті 12 Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду»; пункт 5 статті 3 Закону України “Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва”.
Асоціація провела опитування 142 міст та 283 ОТГ. За результатами було виявлено:- бюджети 92% міст та 34,3% ОТГ отримують пайові внески- бюджети розвитку 30 % міст та 9,2 % ОТГ більш ніж наполовину складаються з пайових внесків
За підрахунками Аналітичного центру АМУ, у 2017 році до місцевих бюджетів надійшло 1,9 млрд грн пайових внесків (для порівняння - видатки місцевих бюджетів на капітальне будівництво, ремонт, реконструкцію та реставрацію склали 33,3 млрд грн).
Таким чином, реальна потреба громад у коштах на фінансування розвитку інфраструктури є значно більшою, ніж надходження пайових внесків до місцевих бюджетів. У таких обставинах відміна пайової участі призведе до значного недофінансування інвестиційних потреб територіальних громад.
Окрім того, у законопроекті № 8124 не передбачено компенсаторні механізми та джерела покриття втрат доходів місцевих бюджетів від відміни пайової участі. А це суперечить частині третій статті 142 Конституції України: «витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою».
Асоціація міст України звернулася до депутатських фракцій Верховної Ради України з проханням не підтримувати законопроект №8124, оскільки його прийняття може призвести до розбалансування та дефіциту бюджетів значної кількості великих та малих міст, а також об’єднаних територіальних громад.
Нагадаємо, у березні АМУ звернулася до Голови парламентського Комітету з питань економічної політики з проханням не підтримувати законопроект №8124 до визначення відповідних компенсаторів втрат місцевих бюджетів.
Галузь: