04 / Квітень, 2018
4 квітня Кабінет Міністрів України прийняв Постанову, що регулює розподіл субвенції на Нову українську школу (НУШ) у держбюджеті на 2018 рік. Обсяг субвенції склав 1 млрд 385,2 млн грн, з яких 998,7 млн підуть на обладнання початкової школи, і 386,5 млн грн – на навчання вчителів початкової школи.
«1 вересня 2018 року всі першокласники прийдуть до Нової української школи. Найголовніше – ці діти навчатимуться за новим стандартом початкової школи і отримають якісно новий зміст освіти. Але щоб цей проект повноцінно реалізувати, окрім підготовки вчителів, потрібно створити необхідне навчальне освітнє середовище. Ця Постанова – безпрецедентний крок, вперше за всю історію України у початкову школу вкладається така сума грошей. А початкова школа – це та основа, на якій пізніше вибудовується весь подальший розвиток дитини, її сприйняття та ставлення до навчання», – відзначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.
Найголовніше, що визначає Постанова, – як використовуватиметься частина субвенції у 998,7млн грн, яка передбачена на закупівлю обладнання. Так, планується, що:
-
40% цих грошей буде спрямовано на закупівлю дидактичних матеріалів для 1-го класу (розподіл коштів між областями здійснюватиметься з урахуванням кількості класів початкової школи в регіоні);
-
40% коштів буде спрямовано на закупівлю сучасних меблів для початкових класів НУШ (розподіл між областями здійснюватиметься з урахуванням кількості учнів 1-4 класів у певній місцевості);
-
20% субвенції має бути використано на закупівлю комп’ютерного обладнання для початкових класів НУШ. Розподіл коштів – з урахуванням кількості закладів, у яких є початкова школа.
Традиційно державне фінансування надаватиметься місцевим органам самоврядування на засадах співфінансування:
- 70/30 – для шкіл в містах обласного значення (тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати хоча б 30% вартості обладнання);
- 90/10 – для шкіл в районах та ОТГ (тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати хоча б 10% вартості обладнання);
- 95/5 – для шкіл в гірській місцевості та на лінії зіткнення (тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати хоча б символічні 5% вартості обладнання).
«Ми розуміємо, що виділених з бюджету грошей не вистачить абсолютно на всі школи в Україні. Тому ми очікуємо, що органи місцевої влади, до повноваження яких безпосередньо належить створення належних умов для навчання, стануть нашими партнерами у створенні нового освітнього простору. Ми не очікуємо, що місцеві органи профінансують все, ми лише сподіваємося, що вони виконають зобов’язання та дофінансують бодай ту меншу частку вартості, що ми просимо дофінансувати», – зазначила Міністр.
Вона додала, що наразі вже запущено та триває процес підвищення кваліфікації вчителів. 1 лютого розпочалося навчання на дистанційному курсі. І хоча цей курс обов‘язково мають пройти тільки 22 тис вчителів, сьогодні вже його проходить більше ста тисяч слухачів. Також тривають очні сесії, на яких вчителі можуть закріпити отримані знання.
Галузь: