20 / Листопад, 2017
18 листопада в Міністерстві освіти і науки України відбулось перше засідання робочої групи з розроблення проекту нового Закону України «Про загальну середню освіту» під головуванням заступника Міністра освіти і науки України Павла Хобзея.
Після прийняття та набуття чинності Закону України «Про освіту» виникла необхідність розробити у новій редакції спеціальні закони, що діють у галузі освіти. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України №1470 від 13.11.2017 року було утворено робочу групу з розроблення проекту нового Закону України «Про загальну середню освіту». Так, головою робочої групи став заступник Міністра освіти і науки Павло Хобзей, до її складу увійшли 17 фахівців. Позицію Асоціації міст України під час підготовки тексту представлятиме аналітик Аналітичного центру АМУ Людмила Мозгова. Окрім того, залучено до експертизи тексту проекту Закону Яна Герчинського, міжнародного експерта в галузі освіти.
Згідно з планом діяльності завершити роботу над текстом нормативно-правового акту експерти та фахівці мають до 31 грудня 2017 року. Павло Хобзей, звертаючись до членів робочої групи, акцентував на трьох питаннях:
1. Яким має бути текст Закону за структурою: абсолютно новим чи містити зміни до попередньої редакції?
2. Які речі слід прописати?
3. Чи прописувати трудові умови праці вчителів: залишити старі підходи чи передбачити повний робочий тиждень, як, наприклад, мають заступники директорів?
Аналітик АМУ Людмила Мозгова наголосила на необхідності чіткого визначення повноважень органів управління освітою та їх узгодження з механізмом запровадження автономії закладів освіти. На думку експерта, слід також прописати повноваження органів місцевого самоврядування різних адміністративно-територіальних одиниць у частині прийняття ними спільних рішень щодо забезпечення громад послугами загальної середньої освіти. «Вже на сьогодні в АМУ є звернення з питань фінансування довезення учнів до опорної школи з-поза меж ОТГ і у зворотному напрямі, оплати харчування дітей, які проживають у інших населених пунктах, тощо. У зв’язку зі змінами законодавства прогнозуємо, що система освіти на локальних рівнях буде переведена у міжбюджетні трансферти, що значно ускладнить роботу органів місцевого самоврядування», - додала аналітик. Також обговорювались питання підвищення кваліфікації вчителів, призначення керівників закладів загальної середньої освіти та функціонування сервісно-ресурсних центрів.
Під час першого засідання обговорено основні концептуальні зміни, акцентовано на необхідності дотримання інтенсивного графіка роботи.
Павло Хобзей просив членів робочої групи писати Закон так, щоб він враховував інтереси не лише міських закладів загальної середньої освіти, а й сільських шкіл.
Наразі члени робочої групи отримали завдання здійснити експертну оцінку чинного Закону «Про загальну середню освіту» й підготувати проект змін. Наступне засідання має відбутись за тиждень.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: