Великий потенціал Каланчацької ОТГ (Херсонська область)

На Херсонщині активно йде процес децентралізації. Якісь громади вже реалізовують міжнародні проекти, ремонтують дороги та пишуть стратегії розвитку. А хтось ще обмірковує, з ким саме їм краще буде об’єднатись.

Аби познайомитись із «першопрохідцями» децентралізації, для журналістів організували прес-тур до об’єднаних громад. Ініціатором виступило регіональне відділення Асоціації міст України. Спочатку представники ЗМІ вивчали досвід ОТГ Чаплинського району. Наступним місцем зустрічі стала Каланчацька селищна ОТГ.

Вона ще дуже юна – утворили її в грудні 2016 року. Проте це абсолютно не заважає громаді будувати плани на майбутнє та змінювати життя мешканців на краще.

Наприклад, у червні цього року в Каланчацькій селищній ОТГ урочисто відкрили дитячий ясла-садочок «Казочка». Там завершили повну тепломодернізацію. Провели її за кошти держави та селищної ради.

- У садочку повністю замінили старі вікна та двері на металопластикові. Також утеплили фасад будівлі. Тепер 130 діткам буде ще комфортніше. І результат утеплення ми відчуємо дуже скоро, бо дітки стануть менше хворіти. Якщо говорити про суми, то 1 млн. 24 тисячі грн. виділили з державного Фонду регіонального розвитку. Інші кошти виділила Каланчацька селищна рада. Також селищна рада пообіцяла громаді до кінця року відремонтувати дах. На це потрібно ще 800 тисяч, - розповіла завідувач садочку Лариса Нотич.

Зараз планують вирішити питання з опаленням у будинках культури. А всі школи вже перейшли на індивідуальне опалення. І це дало колосальний ефект – у 5 разів зменшилися витрати на енергоносії.

- Без оптимізації освітніх закладів ми не обійдемося. Тому ми пішли по шляху створення навчально-виховних комплексів, вже два створили. Діти дошкільного та шкільного віку знаходяться в одному приміщенні, але всі вимоги витримані. Це дає економію коштів, – розповів голова ОТГ Володимир Зінчук– У нас є населений пункт, де взагалі в школі чи садку по 13-20 дітей. Там ми хочемо зробити сад-школу. Щоб об'єднати початкову школу та дитячий садок. Це також дасть свою позитивну економію. У нас лишається відкритим питання підвозу учнів. Немає доріг і автобусу. Районна рада отримала шкільний автобус. Хоча фактично в районі залишилось 3 села з населенням до двох тисяч. І віддали транспорт в школу, де лишилось 20 учнів.

За словами Володимира Калиновича, усі питання будуть вирішуватись, бо тепер влада – в руках громади. Тому власні проблеми мають вирішувати самостійно.

- Зараз ми працюємо над планом розвитку громади. Сьогодні нам свої послуги пропонують наукові співробітники, але за це треба платити кошти. Але ж їм спочатку потрібно дати основу. Сьогодні ми напрацювали певні матеріали, які не дають змогу розбити цей план. Він має бути, бо без нього просто не можливо буде працювати, – запевняє голова ОТГ.

 

Зрозуміло, що на будь-які зміни потрібні кошти. Де їх бере Каланчацька селищна ОТГ?

- У Каланчаку зареєстрована структура Windcraft, яка реалізовуватиме проект по будівництву вітрової електростанції. Вартість проекту 300 мільйонів євро. Це потужний проект, який дасть змогу розвиватися громаді та державі в цілому. Також у нас є проект по будівництву заводу, який буде займатись переробкою рису. Лише вартість його обладнання сягає 5 мільйонів євро. Ми відвели необхідну земельну ділянку. Вони вже зареєстровані у нас. Працюють, вирощують рис та сплачують податки. Та будуватимуть переробний комплекс. Обладнання є, земля є, залишилося тільки реалізувати проект,– розповідає Володимир Калинович.– У нас також є проект по будівництву сміттєзвалища. Сьогодні ми провели коригування проекту. Його вартість 12 мільйонів гривень, поки що без переробки. Починаємо поступово запускати цей проект.

Також голова Каланчацької ОТГ радить своїм колегам добре вивчити потенціал власних громад. Бо інвестори вже будуть приходити не до районних адміністрацій, а саме до керівництва об’єднаних громад.

- У нас також працює сирзавод. Він дає роботу сотні спеціалістів, сплачує податки. Його продукція на сьогоднішній день має високу якість. Ця продукція є доволі конкурентоспроможною. Єдина проблема - це з каналізаційними мережами, які сьогодні є власністю сирзаводу. Вирішити проблему можна – побудувати очисні споруди в усьому селищі. Проект є, сьогодні він відпрацьований на дев'яносто відсотків, але ті 10% не дають можливість запустити центральні каналізаційні мережі. Сподіваюсь, що до осені ми вирішимо це питання,– запевнив Володимир Зінчук.

У голови ОТГ поцікавились: якщо б вам запропонували, хотіли б ви все повернути назад?

- Мені стало, можливо, тяжко фізично, але мені стало легше морально. Морально, бо я ні до кого не ходжу та не прошу. Багато людей не розуміють, що проблеми, які роками не вирішувалися, об'єднана громада за один рік не вирішить. У нас буде поступовий план розвитку громади. Будуть надходити кошти. А я переконаний в тому, що вони будуть надходити. Податковий кодекс дає нам усі можливості для цього. Наприклад, ми можемо встановити адекватні податки, які на сьогоднішній час влаштовували би всіх підприємців. А спочатку потрібно достукатись до фермерів, щоб не приховували податки. Бо їх діти також навчаються у школах і ходять до садочків. Якщо ви хочете нормальні дороги та нормальні установи, якщо ви хочете розвитку, то треба сплачувати податки в громаді, – переконаний Володимир Калинович.

Джерело

Область: 
Херсонська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)