30 / Січень, 2025

«Майбутнє в Україні: відновлення та розвиток людського капіталу» – тема Форуму, на якому обговорили ефективне залучення ветеранів до відбудови, нові орієнтири для громад і регіонів 28 січня 2025 року.

Форум розпочав наступний етап навчання першого потоку Школи відновлення громад та за організації Асоціації міст України обʼєднав представників місцевого самоврядування України та Європи, міжнародних організацій та української влади усіх рівнів.

Відкрили Форум:

МакЛахлін Шейн, Голова фонду Інтегрованої безпеки (ISF), Посольство Британії в Україні,

Слобожан Олександр, Виконавчий директор Асоціації міст України,

Бойченко Вадим, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова.

 

Шейн МакЛахлін запевнив учасників в подальшій системній допомозі Великої Британії у відновленні та розвитку людського капіталу, зазначив  про віддану підтримку України у питаннях забезпечення миру та побудови сталого, демократичного, вільного від корупції, інклюзивного для всіх громадян суспільства.

Олександр Слобожан зазначив:

«Асоціація міст України через Аналітичний центр, Секцію з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Муніципальний центр відновлення та Школу відновлення громад на кількох рівнях напрацьовує рішення для відновлення територіальних громад і збереження людей.

Це і законодавче забезпечення діяльності громад, і допомога ВПО, і навчання службовців муніципалітетів окремо та командами.

Велике значення ми надаємо обміну кращими практиками та досвідом між громадами та розвитку партнерств як всередині країни, так і міжнародних. Це дозволяє громадам вивчати й застосовувати найкращий досвід світу».

 

Вадим Бойченко подякував партнерам, які допомогли організувати навчання і роботу «Школи відновлення громад», а також представникам місцевого самоврядування, що активно навчаються для розвитку та відновлення своїх громад. Він зазначив, що побудова та відродження України неможливі без людей, оскільки це головний скарб України. Метою Форуму є не тільки визначення проблем людського капіталу, а й знаходження шляхів їх вирішення.

 

В дискусії з питання «Міжнародна підтримка у відновленні та збереженні українських громад» виступили:

Бланк Габріель, Керівник робочої групи «Відбудова України» Єврокомісії,

Вальморбіда Антонелла, Генеральна секретарка ALDA,

Гриб Вікторія, Народна депутатка України, Голова підкомітету з питань енергетичної безпеки Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг,

Становський Кшиштоф, Директор Центру міжнародного співробітництва, Люблін, Польща,

Ромашко Юрій, Виконавчий директор аналітичного центру Інститут аналітики та адвокації, голова Коаліції RISE Ukraine.

Габріель Бланк зазначив про системну співпрацю з Асоціацією міст України та зупинився на реалізації Ukraine Facility, який спрямований на створення умов для економічного розвитку та європейської інтеграції в багатьох аспектах життя країни. Керівник робочої групи «Відбудова України» Єврокомісії зазначив, що визначено ключові реформи та напрями для інвестицій, які можуть сприяти сталому економічному зростанню та залученню фінансування для посилення потенціалу країни в середньостроковій та довгостроковій перспективі.

Антонелла Вальморбіда зазначила, що надання широких повноважень громадам – основа реконструкції України, а розвиток децентралізації – провідний вектор для руху в якісне майбутнє, місцева влада і громадянське суспільство мають говорити в один голос задля спільного майбутнього. Вона зауважила, що українські громади мають активно запозичувати досвід європейських муніципалітетів, водночас європейцям варто повчитися стійкості в українців.

Вікторія Гриб наголосила на необхідності розробки стратегічних документів, а саме державної програми щодо повернення людей в Україну та державної програми, яка була б спрямована на розвиток людського капіталу. Крім того, вона акцентувала увагу на активному налагодженні співпраці держави і бізнесу.

Кшиштоф Становський відзначив важливість співпраці не лише між урядами, але й між містами, зауваживши, що співдружність країн Європейського Союзу базується на регіональному розвитку. Він зазначив, що реформа місцевого самоврядування в Україні була вдалою, але на сьогодні спостерігається тенденція до континуації.

Юрій Ромашко зосередив увагу на важливості розпочинати відбудову вже зараз, виконуючи як ургентні задачі, так і розвиваючи стратегічні напрямки збереження й розбудови довіри з іноземними партнерами з погляду середньострокового та довгострокового планування.

Модерувала дискусію Радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан.

 

В дискусії з питання «Повернення людей та відновлення людського капіталу» виступили:

Шуляк Олена, Народна депутатка України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,

Фролов Павло, Народний депутат України, Голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України,

Бойченко Вадим, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова,

Алтуніна Ольга, представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини,

Мундт Александр, Заступник Представника УВКБ ООН,

Купець Ольга, кандидатка економічних наук, доцентка Київської школи економіки.

Олена Шуляк поінформувала про постійну роботу над удосконаленням та адаптацією програми «єВідновлення», яка є унікальною компенсаційним механізмом як для України, так і світу. Вона зазначила, що наразі існує проблема з її стабільним фінансування, а також озвучила низку пропозицій, які ще недостатньо використовуються щодо вирішення житлового питання у частині співпраці муніципалітетів і центральної влади, місцевих органів самоврядування й міжнародних партнерів, формування фонду соціального житла, активної інтеграції ВПО у громади.

Ольга Алтуніна наголосила на необхідності розробки на державному рівні програм щодо забезпечення людей житлом і роботою, виділенні на них відповідного фінансування. Вона підкреслила, що за таких умов українці повертатимуться додому, на Батьківщину, а також звернула увагу на важливість інтеграції ВПО у громади, адже така адаптація — це не лише про тимчасове проживання, а й про створення відчуття стабільності, можливість брати участь у житті громади та будувати нове майбутнє.

Павло Фролов розповів, що лише за попередніми підрахунками  дефіцит робочої сили на повоєнне відновлення становитиме 8 млн людей. Тому важливо зберігати зв'язок людей з Україною, співпрацювати з діаспорськими громадами, розробляти програми перекваліфікації кадрів.

Александр Мундт зауважив, що світове співтовариство продовжує підтримку українців, які стали вимушеними переселенцями. Водночас він відзначив, що попри розгорнуті програми, рівень життя 50% з них, знаходиться нижче рівня бідності, тому необхідне масштабне інвестування у відновлення України, яке б сприяло поверненню людей у свою країну.

Вадим Бойченко запропонував можливі сценарії покращення рівня життя ВПО в Україні, серед яких: національна стратегія будівництва соціального житла, розробка державної програми перекваліфікації із залученням міжнародної експертизи, оновлена державна модель соціальної допомоги переселенцям.

Ольга Купець навела статистичні дані, що свідчать про масову міграцію населення працездатного віку за межі України, яка була недооцінена нашою офіційною статистикою. Зокрема із серпня 2022 року до листопада 2024 року в 27 країнах ЄС чисельність українських чоловіків зі статусом тимчасового захисту зросла на 511 тисяч або на 43,5%. Водночас частка українців, що планують повертатись зменшується з кожним роком. Такі демографічні зсуви спровокують зміни споживчого попиту та інфраструктури, адже за попередніми прогнозами повертатимуться в Україну здебільшого люди старшого віку, непрацездатні, маломобільні громадяни.

Модерував дискусію CEO Центр Економічного Відновлення Кирило Криволап.

 

В дискусії з питання «Міжнародні та національні практики з розвитку людського капіталу» виступили:

Кудрявець Євген, Перший заступник Міністра освіти і науки України,

Сільєрс Яко, Постійний представник ПРООН в Україні,

Велика Олена, Директорка з управління персоналом Sense Bank.

Євген Кудрявець зазначив, що у 2024 році у 1 клас в Україні пішло 270 тис. дітей, до війни ця цифра становила 400 тис. Крім того, освітні втрати пов’язані з якістю надання освіти в умовах війни і наразі становлять 1,5-2 роки навчання.  Перший заступник Міністра освіти і науки України підкреслив, що роль освіти, у тому числі й перекваліфікація кадрів, відіграватиме ключову роль у повоєнній відбудові, а на рівні держави вже зараз необхідні як швидкі рішення, розробка коротких програм, так і довгострокове планування розвитку людського капіталу.

Яко Сільє зазначив, що наразі представники ПРООН працюють у 600 громадах України, успішно втілюють локальні проєкти, які можуть поширюватись і масштабуватись. Водночас він відзначив, що для якісного відновлення необхідно застосовувати комплексний підхід співпраці Уряду, суспільства, органів місцевого самоврядування, представників бізнесу, запорука успіху в налагодженні горизонтально-вертикальної співпраці.

Олена Велика наголосила, що наразі кожен може робити маленькі кроки до великої мети та бути соціально відповідальним, розробляючи заохочувальні програми для персоналу, впроваджувати інтегровані проєкти для внутрішньо переміщених осіб, а також фахівців зрілого віку. Вона зазначила, що системно вирішуючи локальні проблеми, ми покращимо ситуацію і на глобальному рівні.  

Модерував дискусію керівник ГО EasyBusiness та аналітичного напряму Центру економічного відновлення Дмитро Лівч.

 

В дискусії з питання «Побудова стійкої нації через інтеграцію та підтримку ветеранів» виступили:

Ломакіна Тетяна, Радниця – уповноважена Президента України з питань безбар'єрності,

Ємченко Наталія, Членкиня наглядової ради ГО «Серце Азовсталі»,

Пухальський Вадим, Керівник департаменту з розвитку «Метінвест Політехніка»,

Корнецький Артем, Доцент кафедри управління та організаційного розвитку УКУ, кандидат економічних наук, співзасновник та керівник School of ME: Школа усвідомленого підприємництва, співзасновник Українського соціального венчурного фонду,

Полек Тіна, Дослідниця правозахисного центру для військових «Принцип», Київська школа економіки,

Коляда Оксана, Голова правління ГО «Простір Можливостей»,

Анікєєва Юлія, Керівниця напрямку «Життєстійкі групи населення», Фонд «Партнерство заради стійкої України».

Тетяна Ломакіна зауважила, що успішна реінтеграція ветеранів вимагає комплексного підходу співдії громади і держави. Вона наголосила на важливості конвертувати вдячність військовим у конкретні дії, зокрема якісно трансформувати набір сервісів, починаючи з громад, а досвід військових, дисципліна, лідерські якості та здатність працювати в команді можуть стати основою для побудови сильних громад.

Наталія Ємченко акцентувала увагу на важливості запровадження ветераноцентричних стратегій, адже до мирного життя повертатимуться люди з набутим іншим досвідом й лише від нас буде залежати, чи стане він проблемою, чи ресурсом і драйвером для якісного подальшого розвитку та змін. Вона зазначила, що важливо зрозуміти і опанувати науку, яка називається «посттравматичне зростання» – 80% людей, які переживають травму, після неї ростуть, 20% потребують допомоги.

Вадим Пухальський відмітив, що охочих навчатись сьогодні стає більше, така тенденція дає позитивний вектор для розвитку. Здобуття освіти – це реальна можливість і конкретний крок долучитися до процесів відновлення промисловості країни.

Тіна Полек наголосила на важливості підтримки не лише ветеранів, а й членів їхніх родин, які теж повинні включатися до відповідних державних програм. Вона зазначила, що необхідно розробити систематичну та комплексну соціальну політику, спрямовану на підтримку піклувальників не лише у лікарні, але й під час реабілітації вдома, тобто вирішити проблему невидимої та неоплачуваної доглядової праці, яку виконують близькі та рідні військовослужбовців.

Артем Корнецький наголосив на перевагах розвитку ветеранського бізнесу. На його думку, саме громада має стати не лише спостерігачем, а й активним учасником процесу реінтеграції ветеранів, де їхній досвід буде почутий і прийнятий.

Оксана Коляда зауважила, що один з ефективних шляхів допомоги в реінтеграції захисників є створення ветеранських просторів у кожному регіоні, вивчення потреб ветеранів/ок і їх подальшого ведення для надання доступу до ресурсів різного рівня.

Юлія Анікєєва зауважила, що попри війну, яка триває вже майже три роки, лише частина роботодавців запровадили практики адаптації ветеранів та розробили плани інтеграції, враховуючи їхні нові навички. Водночас вона зазначила, що саме ветерани завдяки набутому досвіду та особистим якостям можуть стати лідерами громад, крім того,члени родин військовослужбовців теж мають активну громадянську позицію і їх варто залучати до роботи на місцях.

Модерувала дискусію співзасновниця Women Leaders for Ukraine, операційна директорка Української академії лідерства Марія Чумак.

 

Спеціальні презентації: «Від економічної візії міста до відновлення України: досвід Маріуполя та бачення міжнародних партнерів» представили:

Спорко Рафал, Голова правління консалтингової компанії DS CONSULTING,

Воробей Володимир, Директор агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks.

Рафал Спорко розповів про розробку стратегії відновлення та соціально-економічного розвитку міста Маріуполь на 15 років, що передбачає 33 програми розвитку, в результаті спільних зусиль міської ради, мешканців та бізнесу, за підтримки InvestGDA. Стратегія враховує залучення міжнародних організацій та інвестицій з приватного сектору, проте, домінуючим джерелом фінансування програм будуть кошти державного бюджету. Планується економічне відновлення, драйверами якого будуть: індустріальний, сервісно-торгівельний, державного та муніципального управління, туризму та рекреації, знань та інновацій, безпеки та оборони, транспортний хаби.

Володимир Воробей представив власну методологію стратегії, яка також розрахована на 15 років по п’ятирічних періодах. Інструментарієм економічного розвитку передбачено:

- операційні програми, які фінансуються коштом донорів;

- якірні проєкти, які впроваджуються місцевими органами самоврядування;

- проєкти державної допомоги.

 

Після презентації відбулась панельна дискусія, у якій взяли участь:

Бубнова Марія, Співвласниця та генеральна директорка ТОВ “Нова кухня”,

Куденко Ігор, Директор департаменту економічного розвитку та зовнішньоекономічної діяльності Луганської обласної державної адміністрації,

Ліпінська Тетяна, Начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Бучанської міської ради,

Юрій Горбань, власник та директор ТОВ “Виробниче підприємство “Спецстиль”,

Сергій Орлов, заступник Маріупольського міського голови.

Марія Бубнова наголосила, що бізнес – це людський капітал та підкреслила важливість усвідомлення того, які кроки необхідно зробити вже сьогодні, щоб забезпечити можливість бізнесу працювати завтра через відкриття філіалу або з повним поверненням до Маріуполя. Окремо вона акцентувала увагу на значущості фінансової підтримки для бізнесу внутрішньо переміщених осіб, що сприятиме його відновленню та розвитку.

Ігор Куденко розповів про релокацію бізнесу з Луганщини та президентської ініціативи «Діалоги з бізнесом», а також зазначив, що водночас важливо визначити, які підприємства потрібно заохочувати повертатися назад, адже бізнес є ключовим для торговельної спроможності громади.

Тетяна Ліпінська поінформувала про відновлення бізнесу в Бучанській громаді, зазначила про необхідність створення на державному рівні механізмів релокації бізнесу та закликала підприємців звертатися до місцевого самоврядування за підтримкою.

Юрій Горбань розповів, що через окупацію бізнес у Мелітополі втратив контроль над усім майном і був релокований до Київської області, у місто Бровари, де повністю відновив довоєнні фінансові показники. Проте, він зазначив, що залишається проблема з персоналом, більшість якого мають статус ВПО.

Сергій Орлов наголосив, що бізнес і громада – це єдиний механізм, тому важливо забезпечити представництво бізнесу через громади, щоб вони виступали його партнерами. Він підкреслив, що спроможність окупованих громад надавати таку підтримку залишається проблемним питанням, проте Маріупольська міська рада продовжує свою діяльність, а також повідомив, що адвокація на рівні Асоціації міст України є ключовою, оскільки приносить значні результати.

Модерував панель директор агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks Володимир Воробей.

Закриваючи Форум, Вадим Бойченко наголосив на визначенні ключових напрямків подальшої роботи, серед яких розширення міжнародного партнерства для залучення ресурсів у процес відновлення, створення ефективних механізмів стимулювання повернення ВПО та мігрантів, розвиток програм з реінтеграції ветеранів,інвестування в освіту, перекваліфікацію робочої сили. Форум «Майбутнє в Україні: Відновлення та розвиток людського капіталу» продемонстрував, що Україна має всі можливості для відбудови та сталого розвитку завдяки синергії влади, міжнародних партнерів та громадянського суспільства.

Відеозапис всіх панельних дискусій та презентацій Форуму можна отримати в Регіональних відділеннях Асоціації міст України.
 

Школа відновлення громад створена спільно з Асоціацією міст України та ГО «Маріуполь.Реборн». 
Проєкт реалізується за підтримки Уряду Великої Британії в межах програми UK International Development та Міжнародного республіканського інституту у партнерстві з Метінвест та SCM.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)